MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Výpredaj PREDVIANOČNÉ ZĽAVY

Všetko o skateboardingu

Úvod

Skateboarding patrí k takzvaným extrémnym športom. Jedná sa o pomerne moderný šport, ktorý pochádza z americkej Kalifornie. Jeho názov je odvodený od základnej pomôcky, ktorá mala podľa pôvodnej myšlienky simulovať jazdu na vlnách, a ktorá sa používa pre jazdu a predvádzanie trikov. Touto pomôckou je skateboard. Názov je odvodený od slov skate (korčule, korčuľovať) a board (doska, doska). Skateboarding alebo jazda na prkne sa ako moderný šport pomerne rapídne vyvíjal a to v ohľade štýlu jazdy, prevedenie trikov a stavby samotných skateboardov. Míľnikom bol napríklad prvý skok bez pomocou rúk, ktorý vymyslel Alan Gelfand. Rodney Mullen zase vymyslel kickflip, čo je trik, pri ktorom sa váš skateboard otočí okolo svojej osi v horizontálnej rovine o 360 stupňov.

Skateboarding je dnes veľmi obľúbený a počet skateboardistov ako registrovaných, tak rekreačných stále stúpa. American Sports Data vo svojej správe z roku 2002 uvádza, že na svete je asi 18,5 miliónov skateboardistov. 85 percent opýtaných bolo mladších ako osemnásť rokov a 74 percent opýtaných patrilo k mužskému pohlaviu.

História skateboardingu

Dva najzákladnejšie pohyby, ktoré je možné sa skateboardom vykonávať, tvorí downhill (jazda z kopca) a carving (oblúčiky). Downhill a carvingom začína história skateboardingu.

Skateboarding vznikol zrejme niekedy na začiatku päťdesiatych rokov v Kalifornii na slnečnom západnom pobreží USA. Zakladateľmi tohto športu boli pochopiteľne tu hojne rozšírení surferi, ktorí niesli nemile nepriaznivé počasie a absenciu vĺn v niektorých dňoch a to, že sa tak nemohli venovať svojej milovanej aktivite. Snažili sa tak vymyslieť ako by sa dalo pohyb na surferské doske preniesť aj na súš. Začali si preto svojpomocne vyrábať prvé skateboardy, ktoré vyrábali pôvodne tak, že na spodnú plochu obyčajnej drevenej dosky vyrezanej do tvaru surfárskej dosky, pripevnili podvozky z vtedajších kolieskových korčúľ (in-line korčule ešte neexistovali).

Kto presne však prvý skateboard vyrobil, nie je známe. Pravdepodobne to bol nápad viac ľudí v rovnakej dobe. Surferi tak mohli konečne začať napodobňovať jazdu na vlnách na asfaltových cestách a neskôr na dňoch vypustených bazénov. Ako si iste dokážete predstaviť, tieto pôvodné po domácky vyrobené skateboardy pripomínali tie dnešné len vzdialene. Tieto skateboardy fungovali na rovnakých princípoch ako dnešné, ale iba s obmedzenými možnosťami. Kolieska z vtedajšieho materiálu boli veľmi málo priľnavé a jazdci mohli na skateboardoch praktizovať iba carving a jazdu z kopca. Hovorilo sa im vtedy Sidewalk Surfers (chodníky surferi).

Aj napriek tomu skateboarding prežíval veľký boom a na začiatku šesťdesiatych rokov sa vyrábali prvé sériovo vyrábané skateboardy (v roku 1963 sa vyrába až 10 000 kusov za deň). Tieto sériove skateboardy, ktorých výroby sa ujali niektoré firmy, už boli vyrábané z tenkých stlačených vrstiev, podobne ako je tomu dnes. Prvé vyrábané skateboardy si objednávali vtedajší surf shopy, tam ich bolo možné prvýkrát zakúpiť. Medzi známe značky patrila napríklad firma Makaha. Do roku 1965 si napríklad len táto firma zarobila na predajoch skateboardov milióny dolárov. Popularitu skateboardingu v tejto dobe tiež veľmi zvýšil časopis Skateboard Magazine.

Novinkou sa v tej dobe stal kick tail (zadná časť dosky presahovala zadný podvozok - truck), čo umožnilo ostrejšie obraty. Usporadúvali sa preteky v slalome a jazdci na skateboardoch aplikovali rôzne triky zo surfu ako napríklad chôdza na doske, spinner a podobne. Často sa pri jazdách využívali takzvané banks (šikmá betónová plocha napodobňujúca vlnu). Po roku 1966 skateboarding čiastočne upadá, znižuje sa záujem a v skateboardingu pokračuje len pár nadšencov.

Ďalšie boom v skateboardingu

1

Ďalší rozmach skateboardingu po spomínanom ľahkom úpadku po roku 1966 nastal na začiatkoch sedemdesiatych rokov, kedy Frank Nasworthy začal pre skateboardy vyvíjať polyuretánová kolieska (firma Cadilla Wheels). To bol revolučný vynález v tejto oblasti. Použitie týchto koliesok z nového materiálu malo za výsledok zlepšenie komfortu a rýchlosti jazdy. Záujem o skateboarding opäť začal rásť. Vďaka stúpajúcej obľube skateboardingu začali firmy investovať do vývoja a vyrábať tiež špeciálne trucky (nápravy) pre skateboardy. Známe trucky firmy Tracker Truck vznikli v roku 1976. Začali sa vyrábať širšie dosky (až do desiatich palcov), čo opäť zvýšilo komfort jazdy a kontrolu nad skateboardom.

V tejto dobe sa väčšina skateboardistov stále venuje slalomu a štýlovej trikovej jazde, teda freestylu. V časti Los Angeles zvanej Dogtown sa však objavuje partia mladých agresívnych surferov, ktorí si hovorili Z-boys (podľa miestneho surf shopu Zephyr). Títo progresívny skejteri sa venovali hlavne agresívnemu downhill a slalomu a tréningu vo vypustených bazénoch, ktoré im simulovali oceánske vlny. Medzi týchto priekopníkov patrili Tony Alva, Jay Adams, Stacy Peralta, Nathan Pratt, Bob Biniak a Jim Muir. Títo neznámi mladíci a vyvrheli sa veľmi skoro stali hviezdami. Ich príbeh je sfilmovaný v známom snímke Lords of Dogtown. Vypustené bazény sa stali predchodcami neskôr obľúbených U-rámp. Jazdci vďaka tomu mohli jazdiť rýchlejšie a predvádzať nebezpečnejšie triky, ako napríklad slide na hrane rampy, frontside / backside otočky vo vzduchu a podobne.

Základné skateboardové disciplíny

Medzi základné skateboardové disciplíny v tejto dobe patril najmä freestyle, slalom, downhill a skok vysoký a ďaleký. Skateboardy už boli vybavené širokými kolesami o veľkosti okolo 60 milimetrov a tvrdosti okolo 80a. Trucky boli oproti dnešku o niečo užšia, inak sa dodnes príliš nezmenili. Vyrábali sa dosky o dĺžke 30 palcov (asi 75 centimetrov) a široké okolo 7 palcov (asi 72 centimetrov). Tieto skateboardy mali kicktail, ktorý bol tiež zdvihnutý, ďalej tiež GRIPTAPE, teda protišmykovou fóliu. Ako je zrejmé, skateboard v týchto časoch sa už veľmi podobal tým dnešným. Aj v tejto dobe sa už vyrábali tiež longboardy, pretože už vtedy jazdci vedeli, že dlhšia doska s väčšími kolieskami je stabilnejšia vo vysokej rýchlosti pri downhill. Míľnikom bol vynález skoku bez pomoci rúk (ollie), ktorý vynašiel Alan Gelfand v roku 1976 vo Floride. V osemdesiatych rokoch zdokonaľovali v Kalifornii Tony Alva, George Orton a ďalšie vykonávanie skokov s pomocou rúk trikov v bazénoch a na vertikálnych rampách. Vertikálne rampy však boli málo dostupné a rad jazdcov si ich nemohla vyskúšať, pretože si nemohli dovoliť postaviť vlastný alebo nemali prístup do skate parku, ak nebol blízko. U-rampa ako oficiálny disciplína vznikla v roku 1982. V tomto období tiež rástla popularita jazdy na ulici, teda street skate. Freestylový skateboarding bol tiež stále populárny, o čo sa zaslúžil najmä Rodney Mullen, ktorý vymyslel veľké množstvo základných trikov pre túto disciplínu, napríklad už vyššie spomínaný kickflip alebo imposible. Preteky v downhill sa síce stále vypisovali, ale postupne táto disciplína ustupovala divácky zábavnejším štýlom jazdy, hoci bol práve downhill ešte v sedemdesiatych rokoch kráľovskú disciplínou.

Súčasnosť

V súčasnosti je downhill, ako pôvodná disciplína skateboardingu, paradoxne v pozadí skateboardových disciplín. Súťaže sú síce vypisované stále, však downhill skateboarding dnes spadá pod International Gravity Sports Association (IGSA) spolu s ostatnými zjazdovými športami, ako je napríklad street luge či gravity bike.

Skateboardové dosky majú v súčasnosti rozmer na šírku sedem a štvrť až osem a dĺžku 32 palcov. Kolieska sa vyrábajú z extrémne tvrdého polyuretánu s tvrdosťou zhruba 99a. Kolieska sú tiež menšie a tým pádom ľahšie, skateboard tak má väčšie zrýchlenie a ak je blízko nejaká prekážka, môžeme sa na ňu lepšie rozbehnúť. Tvar dosiek sa menil do konca osemdesiatych rokov, od deväťdesiatych sa už nemení. Dnešný tvar dosiek vychádza pôvodne z takzvaných rybičiek, ktoré boli používané práve v osemdesiatych rokoch na freestyle, dnešné dosky sú však užšie, viac zaoblené a symetrickejšie.

Technika postoja na skateboarde

Pri jazdení na skateboarde rozlišujeme dva základné postoje. Prvý sa nazýva goofy, pravá noha je pri ňom pri predných skrutkách a ľavá na zadnom tailu, čo znamená, že sa jazdec odráža ľavou nohou. Druhý postoj je regular, kedy sú nohy presne opačne, čiže jazdec sa pri ňom odráža pravou nohou. Ďalším variantom pozície je ešte monogo, kedy sa noha, ktorá má byť na predných skrutkách, dáva na skrutky zadné, a odrážajúca noha je vpredu.

Základné skateboardové triky

V tejto časti vám vysvetlíme niektoré základné triky, ktoré sa tak po nadobudnutí skateboardu budete môcť začať ihneď učiť. Ak začínate jazdiť, odporúčame zhliadnuť tiež niektoré inštruktážne aj pretekárske videá dostupné na internete, kde trik uvidíte vykonaný v praxi.

Oliie

Ollie je úplne základným skateboardovým trikom, od ktorého sa odvodzuje veľa ďalších. Jeho vynález znamenal revolúciu v tomto športe. Prednú nohu dávame pred predné skrutky či doprostred dosky. Zadná noha je umiestnená na tailu svoju špičkou. Pri triku je nutné sa dobre odraziť a dosku vytiahnuť smerom hore a dopredu. Zadná noha teda stláča tail, dotknete sa tailom krajiny a odrazíte sa, v tento moment musí noha vpredu urobiť posuvný pohyb dopredu a smerom nahor, čím celý skateboard týmto smerom ťaháte. Váš skateboard sa pri triku úplne odlepí od zeme. Existujú aj ďalšie varianty tohto triku (switch ollie, nollie, fake ollie)

Frontside ollie

U tohto triku sa pri skoku točíte smerom k vášmu chrbtu (u postoja regular a postoja goofy to bude presne na opačnú stranu). Nohy dávame rovnako ako pri ollie, predná noha by však mala trochu presahovať dosku, čím sa doska lepšie udrží na nohách. Trik sa vykonáva tak, že vykonáme najprv klasické ollie, keď sa však nachádzame vo vzduchu, treba švihnúť nohami a telom o 180 stupňov. Tento trik sa lepšie vykonáva, ak máme pred skokom ťažiska na päte zadnej nohy.

Backside ollie

Pri tomto triku šviháme telom o 180 stupňov tým smerom, kde je naše brucho. Trik sa robí lepšie, ak pred skokom prenesieme ťažisko na špičku prednej nohy.

Manual

Jedná sa o jazdu po zadných dvoch kolieskach. Jednoducho tlačíte na zadnú nohu, predná noha sa nadvihuje, ťažisko tak prenášate na zadnú nohu a na tail. Opačná varianta, kedy idete po predných kolieskach, sa nazýva nose manual.

Kickflip

Kicflip je veľmi pohľadný trik, pri ktorom sa vám skateboard pretočí pod nohami o 360 stupňov v horizontálnej osi. Jedná sa o pomerne náročný trik a vyžaduje usilovný tréning. Pri triku ideme pomaly, predná noha sa dáva niekde do troch štvrtín skateboardu, teda niekde medzi predné skrutky a jeho stred. Noha však musí byť na vnútornej strane skateboardu. Zadná noha je na tailu, jej pohybom začína trik tak, že pridupneme tail, prednou nohou potom kopne za seba a zadnú nohu zdvíhame, pričom sa snažíme prednú nohu vrátiť na dosku, ako sa nám doska obtočí pod nohami.

Ak chcete začať so skateboardingom, aké vybavenie si k tomu budete musieť zaobstarať?

Prečítate si aj ďalšie články týkajúce sa skateboardingu a výbere jeho vybavenie

Ako vybrať skateboard

Ako vybrať longboard

Alebo prejdite rovno do kategórie Skateboard v našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa