MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať skateboard

Keďže výber správneho skateboardu nie je pre začiatočníka jednoduchou záležitosťou, pripravili sme pre vás tento návod, ktorý vás zoznámi so základnými poznatkami dôležitými pri výbere. Najprv sa zameriame na výber skateboardu podľa využitia, a potom sa pozrieme na výber z hľadiska jednotlivých komponentov.

Skateboard sa skladá z niekoľkých častí, ktoré môžu mať rôzne parametre. Jedná sa o dosku, ktorá môže mať rôzne tvary, materiál a šírku, kolieska, ložiská a trucky (podvozky). Tieto komponenty a ich vlastnosti si jednotlivo rozoberieme.Ako vybrať skateboard podľa využitia


Ste sviatočný jazdec?

Najprv je potrebné vyhodnotiť, ako často sa chcete skateboardingu alebo jazde na doske venovať a koľko ste ochotní do vášho nového skateboardu investovať. Ak ste úplný začiatočník alebo len sviatočný jazdec, bude pre vás oveľa výhodnejšie zaobstarať si rovno kompletný skateboard. Tento variant vás totiž vyjde lacnejšie, než skladať skateboard po komponentoch, a kompletný skateboard vám zo začiatku v pohode vystačí na to, aby ste si mohli urobiť obraz o tom, aký štýl skateboardingu vás najviac baví..

Akú máte radi techniku jazdy?

Štýl jazdy výrazne určuje výber skateboardu. V tomto prípade je úplne základná voľba medzi klasickým streetovým skateboardom a longboardom. Longboardy majú vďaka väčšej doske a väčším kolieskam vyššiu stabilitu a rýchlosť pri rýchlejšej jazde, sú určené najmä k rýchlejšej jazde v uliciach a pre downhill. Streetové skateboardy vám umožnia lepšiu kontrolu a sú vhodnejšie na vykonávanie trikov.

Ako vybrať skateboard podľa jednotlivých komponentov

V nasledujúcich kapitolách budú postupne rozobrané jednotlivé súčasti skateboardu a ich výber.

Ako vybrať skateboardovú dosku

U skateboardovej dosky sa zameriavame na šírku, tá je dôležitá, nie jej dĺžka (to neplatí u cruiserov a longboardov, kde je naopak dôležitým údajom dĺžka). Šírka dosky je tradične udávaná v palcoch, závisí predovšetkým na štýle jazdenia a telesných proporciách. Širšie dosky volia jazdci jazdiaci na vertikálnych rampách a jazdci vyšší a ťažší (možno tiež určovať podľa veľkosti nohy). Jazdci s menšou postavou, nižšou váhou a menšou nohou, a jazdci plánujúci jazdiť street skate či v skateparku volia skôr užšie dosky. V nasledujúcej tabuľke uvádzame doporučené rozmery dosky podľa spôsobu využitia skateboardu (rozdelenie nie je nedotknuteľné, môžu byť individuálne variácie).

Odporúčaná šírka dosky skateboardov podľa využitia

Ťahom po displeji posuňte tabuľku

7.5" - 8"

Ide o štandardnú šírku dosky, ktorá je vhodná na streetové aj skateparkové jazdenie a vykonávanie technicky náročnejších trikov.

8.0" - 8.25"

Dosky s týmto rozmerom sú širšie dosky, ktoré sú vhodné na bazénové jazdenie, U-rampy a skateparkové využitie.

8.25" a väčšie

Veľmi široké dosky, ktoré sú vhodné na vertikálne rampy, jazdenie v bazénoch, cruising a podobne.


Dosky 7.4 "a menšie sú vhodné skôr pre deti. Nasledujúca tabuľka ukazuje odporúčané využitie pre deti.

Odporúčané veľkosti dosky podľa veku a výšky dieťaťa

Ťahom po displeji posuňte tabuľku

MID SIZE 7.3"

Výška dieťaťa 134 - 157 centimetrov

MINI 7"

Výška dieťaťa 104 - 133 centimetrov

MICRO 6.5"- 6.75"

Deti 5 rokov a menej


Skateboardová doska sa skladá z pätky (tail) a špičky (nose). Väčšina skateboardov má dlhší nose než tail. Dlhšie nose umožňuje ľahšie vykonávanie trikov ako je ollie, kedy sa vám doska lepšie ťahá dopredu. Kratšie pätka zase umožňuje lepšiu pop. Niektorí jazdci však jazdí zámerne obrátene, jedná sa o individuálnu záležitosť. Ďalším parametrom dosky je tak zvaná vydutá čiže konkávy. Znamená to, že má doska konkávny tvar, teda že je zjednodušene povedané prehnutá do tvaru písmena U. Vďaka tomuto prehnutiu je skateboard pevnejší, a zároveň doska drží lepšie jazdcovi pod nohami, ten má preto väčšiu kontrolu nad celým skateboardom.

Concave má tri stupne - ľahký (mellow), stredná (medium) a veľký (steep). Mellow concave znamená skoro rovná doska, kedy je nose aj tail bližšie k zemi, to zaisťuje rýchlejšie pop a maximálnu kontrolu pri in- a out-FLIP. Ďalej zabezpečuje tiež stabilnejšie a dlhšia slidy. Stredná concave je najbežnejším variantom skateboardovej dosky, ponúka univerzálne použitie, vysoký pop a vysokú pevnosť dosky. Veľký concave je veľmi citlivý, zaisťuje vysokú stabilitu na všetkých prekážkach. Pre začiatočníkov, alebo ak neviete s akým máte jazdiť, odporúčame stredné prevedenie, čo je tiež prevedenie u väčšiny dosiek.


Ako vybrať trucky na skateboard

Trucky čiže podvozky vyberáme podľa veľkosti. Veľkosť truckov vyberáme vždy podľa šírky dosky. To znamená, že šírka celého trucku vrátane závitov (rozmer axle) by mala korešpondovať so šírkou dosky. Tu je nutné dať pozor, pretože jednotlivé firmy sa líšia v značení šírky truckov. Niektorí výrobcovia totiž ako šírku berú šírku samotného hanger, čo je tá širšia časť trucku, z ktorej ešte po oboch stranách vyčnieva tenšia časť so závitmi, na ktoré sú upevnené kolieska (na internete možno nájsť grafické zobrazenie trucku a jeho rozmerov).

Skateboardové trucky delíme aj podľa profilu, teda ich výšky. Podľa tohto parametra sa trucky delia do troch kategórií, pričom variant medium je opäť najpoužívanejší. Rozdelenie je opäť zrejmé v nasledujúcej tabuľke.

Rozdelenie truckov podľa profilov a ich vlastnosti

Ťahom po displeji posuňte tabuľku

Nízke - low trucks

Tieto trucky poskytujú extra stabilitu pri flip trikoch a osádzajú sa menšími kolieskami o veľkosti 50 - 53 milimetrov.

Stredné - mid trucks

Trucky vhodné pre väčšinu štýlov, osádzajú sa kolieskami o veľkosti 53 - 56 milimetrov.

Vysoké - high trucks

Trucky vhodné pre cruising a carving, osádzajú sa väčšími kolieskami o veľkosti 56 milimetrov a viac.

Ako vybrať kolieska na skateboard

Skateboardové kolieska majú dva základné parametre, a to veľkosť (priemer v milimetroch) a tvrdosť (udávaná dohovorenou číselnou hodnotou a písmenom). Tieto dva parametre ovplyvňujú jazdné vlastnosti celého skateboardu. Všeobecne platí, že mäkšie a menšie kolieska sú pomalšie, väčšie a tvrdšie sú naopak rýchle. Na základe štýlu jazdenia, ktorý sami preferujete, vyberáte kolieska podľa týchto parametrov.

V nasledujúcich tabuľkách uvádzame jednotlivé veľkosti a tvrdosti koliesok a ich príslušné vlastnosti a odporúčané použitie.

Veľkosti skateboardových koliesok a ich vlastnosti a odporúčané využitie

Ťahom po displeji posuňte tabuľku

50 - 53 mm

Malé, pomalé kolieska, ktoré sú stabilné pri trikoch. Kolieska sú vhodné na technickú streetovú či skateparkovou jazdu.

54 - 59 mm

V podstate univerzálne kolieska, vhodne pro začiatočníkov, tiež väčších jazdcov. Kolieska sú vhodnejšie do bazénov, na vertikálne rampy, U-rampy, ale aj do skateparkov.

60 mm a viac

Jedná sa o Longboardové kolieska, vhodná pre cruisery, sú určené pre väčšie rýchlosti a hrubší povrchy.


Tvrdosti skateboardových koliesok a ich vlastnosti a odporúčané využitie

Ťahom po displeji posuňte tabuľku

78a - 87a

Mäkké kolieska, ktoré sú vhodné pre hrubšie povrchy, longboardy alebo cruisermi, kde je potrebná väčšia priľnavosť. Kolieska sú nevhodné na hladké povrchy, napríklad pre bazénové jazdenie.

88a - 95a

Táto tvrdosť koliesok zaisťuje vyššiu rýchlosť koliesok s nižšou, avšak stále dobrou priľnavosťou. Sú vhodné na street skate a hrubšie povrchy.

96a - 99a

Zaisťujú dobrú rýchlosť a priľnavosť. Jedná sa o najpoužívanejšie kolesá, v podstate univerzálne. Sú vhodné aj pre začiatočníkov a skateboardistov všetkých štýlov. Sú určené hlavne pre hladšie povrchy.

101a+

Tieto kolieska sú najtvrdšie a zároveň najrýchlejší. Majú najmenší priľnavosť. Sú nevhodná na klzké a hrubšie povrchy. Profesionálne jazdi jazdci zvyčajne práve na týchto kolieskach.


Ako vybrať ložiská na skateboard

Ložiská na skateboardy sa označujú skratkou ABEC a príslušnou číselnou hodnotou (ABEC 1 - 9). Niekedy je toto značenie považované za ukazovateľ kvality ložísk. To nie je úplne správne, ale zjednodušene to tak možno chápať. Je to preto, že táto hodnota odkazuje na presnosť výroby jednotlivých dielov a tým pádom následnú rýchlosť behu celého ložiska. ABEC 1 udáva najnižšiu presnosť, ABEC 9 naopak presnosť najvyššiu. Všeobecne možno teda povedať, že čím je vyššie číslo ABEC, tým je nižšie trenie a tým pádom vyššiu rýchlosť. Toto označenie na druhú stranu nevypovedá o kvalite použitých materiálov, použitého maziva a vôľu ložiska. Preto môže byť ABEC 3 od kvalitného výrobcu lepší ako ABEC 9 od neznámeho výrobcu. Avšak všeobecne možno konštatovať poučku o rýchlosti.

Rozdelenie ložísk podľa parametra ABEC

Ťahom po displeji posuňte tabuľku

ABEC 1

Najlacnejšie skateboardové ložiská, pomalé ale pomerne odolné.

ABEC 3

Lacnejšie ložiská, pomerne pomalé.

ABEC 5

Stredná trieda, dobré z pohľadu pomer výkon/cena, nejdú zle.

ABEC 7

Drahšie ložiská, veľmi rýchla a plynulá jazda.

ABEC 9

Drahé ložiská, extrémne rýchle. Využitie skôr u longboardingu, ložiská sú totiž chúlostivejšie na nárazy.

Keramické ložiská

Ide o špičkové ložiská, ktoré bola vyvinuté pre vysoké rýchlosti, sú najdrahšie.


Aký zvoliť materiál dosky

Skateboardy sa najčastejšie vyrábajú z dreva, pričom najkvalitnejšie sú dosky z kanadského javora.

Finančne výhodnejšie sa dajú tiež kúpiť dosky vyrobené z buka alebo dubového dreva. Úplne najlacnejším variantom sú skateboardy z PVC alebo laminátu. Výhodou týchto dosiek je okrem nízkej cena tiež vysoká odolnosť. Odporúčajú sa však skôr užívateľom hľadajúcim lacnú variantu skateboardu, ktorí sú buď začiatočníkmi či sviatočnými jazdcami. Ďalej môžu byť určené deťom.

Ich nevýhodou je to, že sa na nich veľmi ťažko vykonávajú triky. Dosku nikdy nevyberajte podľa grafického dizajnu, ale podľa ich parametrov.Vyberte si z kategórie Skateboardy na našom e-shope


Skladom: 10 a viac kusov
Skateboard MASTER Experience Board - wood
31.70 €
Skladom: 10 a viac kusov
Skateboard MASTER Explosion Board
15.80 €
Skladom: 10 a viac kusov
Skateboard MASTER Extreme Board
19.80 €
Skladom: 10 a viac kusov
Longboard MASTER 42" dancing style - white wood
71.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Plastik Penny Board MASTER 22"
14.60 €
Skladom: 10 a viac kusov
Longboard MASTER 41" - stone
67.00 €

Celá kategória

Prečítajte si tiež


Ako vybrať longboard


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa