MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať longboard

Výber longboardu nie je v dnešnej dobe jednoduchou záležitosťou ako pre začiatočníka, tak pre skúsenejšieho longboardistu. Dôvodom je dostupnosť obrovského množstva a variantov longboardových dosiek, materiálov a ďalších komponentov, rovnako ako množstvo rôznych jazdeckých štýlov. Longboardová doska má svoje hlavné určenia, existujú však aj dosky univerzálne, ktorých použitie môže byť všestrannejšie.

V nasledujúcom článku sa dozviete, na čo sa pri výbere longboardu sústrediť.Tvar longboardovej dosky

Longboardové dosky majú štyri základné tvary - pintail, drop-thru, hybridné a cruiser.

1. Pintail dosky

Pintail longboard má tvar kvapky, zvyčajne má úplne plochú dosku. Tvar pintail bol použitý u prvej vyrobenej Longboardovej dosky, postupne sa z neho stala Longboardová legenda. Svojim tvarom pripomínal svojho predchodcu z vodnej hladiny, teda surf. Má povesť pohodlného a nenáročného dopravného prostriedku pre pohyb v meste aj inde v uliciach. Pintail je najpopulárnejší typ longboardu na svete. Jedná sa o dosku, ktorá je veľmi pohodlná na jazdenie po meste. Jazda na ňom nie je namáhavá, stačí sa párkrát odraziť a longboard krásne ide. Je teda vhodný pre začiatočníkov.

2. Hybridní dosky

Hybridné longboardy spoznáte tak, že majú v doske výrezy pre kolieska. To je z dôvodu uchytenia truckov systémom drop-thru, teda zhora, kedy sú kolieska bližšie doske. Pri slidovanie by sa mohli dostávať do kontaktu s doskou a brzdiť vás. Hybridné longboardy majú vďaka nízkemu ťažisku vyššiu stabilitu a sú o niečo kratšie, preto umožňujú aj vykonávanie niektorých trikov ako na skateboarde, to je však oveľa ťažšie. Tieto dosky sú vhodné najmä na carving, prípadne downhill a freeride.

3. Drop-thru dosky

Drop-thru longboardovej dosky sa vykonávajú v dvoch prevedeniach. Prvý má trucky montované zhora dosky, čím sa posúva ťažisko longboardu nižšie o hrúbku dosky. Tieto longboardy sú preto stabilnejšie. Druhé prevedenie sa nazýva double-drop, konštrukčne je táto doska vykonaná tak, že stredná časť dosky je nižšie, než trucky uchytené na koncoch dosky. Doska je tak vytvarovaná. Drop-thru longboardy majú vysokú stabilitu vo vyššej rýchlosti vďaka zníženému ťažisku. Sú určené na downhill alebo freeride. Sú teda určené skôr pre skúsenejších jazdcov, ktorý má pri jazde väčšiu istotu.

Drop-thru slide dosky sú podobné vyššie uvedeným hybridným longboardom, majú však oveľa nižšiu pružnosť. Tuhšie dosky totiž logicky lepšie udržia smer a budú stabilnejšie pri slidovanie v rýchlosti. Okrem toho majú drop-thru slide dosky oproti hybridným doskám ostrejšie concave - konkávy (priečne prehnutie dosky do tvaru písmena U). To preto, aby doska lepšie držala pod nohami. Rovné dosky bez vydutia by nemali byť určené na slidovanie, aj keď to niektorí výrobcovia môžu nesprávne deklarovať.

4. Cruisery

Cruiser čiže mini-longboard je tvarovo podobný klasickým skateboardom, na rozdiel od nich je však o niečo širší a dlhší. Možno na nich vykonávať aj niektoré triky ako na skateboarde. Oproti skateboardu má však vyššiu hmotnosť a rozmer, vykonávanie trikov je preto ťažšie. Jedná sa o najmenší longboard, výborne uskladniteľný a prenosný.

Konštrukcia a materiál dosky

Dosky longboardov sú vyrobené zvyčajne z dreva, najčastejšie sa používa javorové alebo bambusové, prípadne breza. Častá je tiež kombinácia dreva s laminátom. Dosky sa vyrábajú technológiou lepenia niekoľkých tenkých vrstiev (môže to byť od dvoch až do jedenástich vrstiev). Použitý materiál a počet vrstiev je charakteristický pre dané využitie longboardu. Bambusové drevo je pružné a využíva sa v kombinácii s javorom pre výrobu carvingových longboardov alebo freeride longboardov. Bambus v kombinácii s laminátom sa používa u hybridných longboardov, a konečne samotné javorové drevo, ktoré je najtvrdšie, sa používa pre downhill longboardy.

Veľkosť longboardových truckov

Najbežnejšími veľkosťami longboradových truckov sú rozmery 150 a 180 milimetrov. Existujú však aj väčšie či naopak menšie. Veľkosť truckov vyberáme vždy podľa šírky dosky. Šírka celého trucku, teda vrátane závitov A (rozmer axle) musí korelovať so šírkou dosky. Ak má váš longboard zúženú špičku a pätku, vychádzajte z najvyššej hodnoty šírky dosky (obvykle uprostred dosky).

Je nutné dbať pozornosti na odlišné značenie rozmerov truckov u rôznych firiem, ktoré môžu uvádzať ako šírku len hanger, alebo správne celkovú dĺžku trucku aj so závitmi, čo je rozmer axle (na internete možno nájsť príslušné grafické zobrazenie trucku a jeho rozmerov). Pre orientáciu môžete nájsť v našom článku Ako vybrať skateborad tabuľku veľkostí skateboardových a longboardových truckov podľa šírky dosky.

Výber longboardových koliesok


A) Veľkosť longboardových koliesok

Väčšie longboardové kolieska znamenajú vyššiu rýchlosť, ale pomalšie zrýchlenie, menšie kolieska majú zase lepšiu akceleráciu, ale nižšiu priemernú rýchlosť. Pri jazde na rovine je oveľa ťažšie sa odrážať, ak máte veľké kolieska, napríklad o veľkosti 80 milimetrov.

Ak však máte naopak kolieska malé, napríklad 60 milimetrov, nie je jazda dostatočne rýchla. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené odporúčané použitie longboardu vzhľadom k veľkosti koliesok

Doporučené použitie longboardu v závislosti na veľkosti koliesok

Ťahom po displeji posuňte tabuľku

58 - 70 mm

Cruizing, sliding

70 - 76 mm

Freeride, carving

75 mm a viac

Downhill, racingB) Tvrdosť longboardových koliesok

Tvrdosť koliesok sa označuje číselnou hodnotou a písmenom. Čím je vyššie číslo, tým vyššia je tvrdosť kolieska. Mäkšie kolieska majú väčšiu priľnavosť, oproti tvrdším kolieskam jazdí tiež rýchlejšie na hrubších povrchoch, na iných povrchoch sú ale pomalšie.

Tvrdšie kolieska možno lepšie strhnúť do slidu, sú rýchlejšie, majú však horšie správanie na hrubších povrchoch. Longboardové kolieska sa, čo sa týka tvrdosti, pohybujú medzi hodnotami 70a - 99a. V nasledujúcej tabuľke uvádzame odporúčané použitie a vlastnosti u jednotlivých tvrdosťou koliesok

Vlastnosti a použitie longboardových koliesok podľa tvrdosti

Ťahom po displeji posuňte tabuľku

70a - 80a

Táto tvrdosť koliesok vďaka vyššej priľnavosti zaisťuje vyššiu kontrolu pri zatáčaní vo vyšších rýchlostiach. Kolieska dobre idú na hrubom povrchu. Ťažko sa naopak strhávajú do slidu, najmä pri nízkej rýchlosti.

80a - 85a

Tvrdosť koliesok hodiace sa na freeride, stále ešte dobrá priľnavosť, takže je možné stále pomerne uspokojivo strhnúť do slidu.

85a - 99a

Tvrdé kolieska hodiace sa pre akékoľvek slidy a drifty. Idú zle na hrubšom povrchu.


Výber longboardu z hľadiska miesta využitia

  • Mesto Ak budete na longboarde jazdiť prevažne v meste a longboard pre vás bude dopravný prostriedok skracujúci námahu a šetriaci čas pri pohybe z miesta na miesto, odporúčame zvoliť kratší alebo stredný longboard alebo mini longboard, teda crusier. Ďalej je vhodné do miest zvoliť longboard s kicktail, to znamená, že má zdvihnutú pätku. Vďaka kicktail budete môcť pri jazde zdvihnúť predné kolieska a prekonávať tak prekážky a nerovnosti mestá, ako sú napríklad diery, pätníky a podobne.
  • Parky, chodníky a mesto Ak sa s longboardom hodláte pohybovať po mestských parkoch, korčuliarskych a cyklistických chodníkoch a tak ďalej, je vhodné zvoliť klasický pintail longboard alebo drop-thru longboard, ktoré sú, ako už bolo povedané, stabilnejšie. Do tejto kategórie sa neodporúča voliť príliš dlhé dosky a downhillové dosky, bude sa vám na nich v týchto podmienkach horšie jazdiť.

Doporučené použitie longboardovej dosky podľe dĺžky jeho dosky

Ťahom po displeji posuňte tabuľku

Dĺžka dosky

Použitie longboardu

28 - 38" (71-97 cm )

Mesto

38 - 42" (97-107 cm)

Mesto, freeride, downhill

42"a viac (107 cm a viac)

Mesto, freeride, downhillVyberte si z kategórie Skateboardy na našom e-shope


Skladom: 10 a viac kusov
Plastik Longboard MASTER 29´´
15.80 €
Skladom: 10 a viac kusov
Longboard MASTER 41" - stone
67.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Longboard MASTER 42" dancing style - white wood
71.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Skateboard MASTER Extreme Board
19.80 €

Celá kategória

Prečítate si aj ďalšie články týkajúce sa skateboardingu a výbere jeho vybavenie


Ako vybrať skateboard


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa