MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Termoska ako nepostrádateľná výbava každého turistov

Turistické vybavenie nie je len o vhodnom outdoorovom oblečení, o správnych turistických topánkach, o správnom stane, karimatke či spacáku, tu sú dôležité aj ďalšie, drobné veci, bez ktorých sa žiadny turista v prírode jednoducho nezaobíde. Medzi také vybavenie rozhodne patrí termoska, ktorú oceníte počas túry nielen v zimných, ale tiež v lete.


Ako tomu bolo s termoskami zhruba pred desiatimi či pätnástimi rokmi? V tej dobe bola praktickosť a odolnosť termosiek úplne niekde inde ako dnes. Hlavným znakom vtedajších termosiek bola nízka životnosť. Boli vyrobené zo skla a mnohokrát neprežili ani obyčajný školský výlet. Ak vám táto termoska niekedy vypadla z ruky, mohli ste si byť úplne istí, že miesto teplého čaju si dáte rozbité sklenené črepy. Viete, čo to vlastne termoska je, k čomu slúži a ako by mala správne fungovať? Na trhu nájdete široký výber termosiek, ale vyznať sa v tom ...

Čo je to teda termoska?

Termoska je uzatvárateľná a špeciálne vyrobená termoizolačná nádoba, ktorá slúži na uchovanie teploty svojho obsahu (nielen teplého či studeného nápoja, ale tiež pokrmu). Úplne prvé počiatky termosky sa objavili už v 19. storočia a sú spojené s pracovníkom Oxfordskej univerzity Jamesom Dewar. V tej dobe termosky ešte neslúžili k účelu uchovania teplých nápojov, ale James Dewar použil svoj vynález pre uchovanie skvapalnených plynov, napríklad dusíka. Neskôr, v prvej polovici 20. storočia, došlo k prudkému vývoju termosky. Dnes sú termosky vyrábané mnohými firmami, aj keď nie všetky termosky spĺňajú všetky požiadavky, ktoré by termosky mali spĺňať.

K čomu slúžia termosky?

V súčasnej dobe najpredávanejšie sú celokovové vákuované termosky, ktoré sú nielen nerozbitné, ale tiež dokážu uchovať tekutiny teplé po veľmi dlhú dobu.

Termosky oceníte nielen v zime, ale aj v lete, kedy je možné využiť na opačný účel, t. j. uchovávanie chladných nápojov. Určite každý z vás sa bude chcieť v tropických dňoch radšej osviežiť studeným džúsom alebo vodou, ako horúcim čajom. Na tento účel možno termosku tiež použiť. Termosky sú tvorené vonkajším a vnútorným plášťom. Medzi týmito plášťami je vakuovaná vrstva, ktorá zabraňuje tepelnej výmene medzi obsahom termosky a vonkajším prostredím.

Hlavným účelom termosky je teda zabrániť k tepelnej výmene medzi obsahom termosky a vonkajším prostredím.


Základné parametre výberu termosky:

K čomu budete termosku používať?

Než si termosku zakúpite, je potrebné si najskôr uvedomiť, na aký účel budete termosku používať, teda, či budete termosku používať iba na skladovanie tekutín, alebo budete tiež v termoske chcieť uchovávať pokrmy. Od tohto sa totiž odvíja veľkosť a priemer termosky, spôsob a priemer uzatvárania termosky. Ďalej je potrebné sa zamyslieť nad tým, do akých podmienok budete termosku potrebovať. Ako už bolo mnohokrát povedané, je potrebné odlíšiť extrémne podmienky a nenáročné jednodňové výlety.

Aký objem termosky zvoliť?

Druhým kritériom výberu termosky je zvoliť si správny objem. Majte na pamäti, že čím väčší objem termosky, tým dlhšia doba uchovania teploty obsahu termosky. Najčastejšia a zároveň najefektívnejšia veľkosť termosky je objem medzi 750 až 1000 ml - vzhľadom k pomeru váhy, objemu a tepelnoizolačných vlastností.

Z akého materiálu sa termosky vyrábajú?

Na trhu sa môžete stretnúť s týmito materiálmi termosiek - plast, nerezová oceľ a titán. Samozrejmosťou je, že toto poradie tiež odvíja kvalitu a zároveň finálnu cenu termosky. Niektorí výrobcovia vyrábajú termosky tiež v rôznom farebnom prevedení, čo samozrejme závisí od vkusu každého z nás. Farebné prevedenie termosiek nijako neovplyvňujú jej výslednú kvalitu. Je potrebné spomenúť, že kovové termosky majú dobrý pomer hmotnosti a objemu. Jej steny sú vyrobené z tenkej ocele, ktorá tak dáva termoske potrebnú pevnosť a zaručuje prakticky ich nerozbitnosť. TermoskyPlastové termosky dokážu uchovať tekutiny v teple až 8 hodín, kovové termosky uchovajú tekutiny v teple až po dobu 12 až 16 hodín. Potom sú na trhu samozrejme tie najkvalitnejšie titánové termosky, ktoré uchovajú tekutiny v teple aj viac ako 24 hodín.

Horšie tepelné vlastnosti plastových termosiek sú však spojené s ich nižšou obstarávacou cenou. Izoláciu u plastových termosiek zaisťuje vrstva plastu alebo peny z plastických hmôt. Nemusíte mať však strach, tieto plastové termosky sú nerozbitné a sú určené pre nenáročných turistov (jednoduchšie turistiky, jednodňové výlety). Pre náročnejších turistov (viacdenné či dlhodobé výlety) sa potom bude viac hodiť termoska z nerezovej ocele.

Uzatvárací systém a ďalšie užitočné doplnky termosky

Ďalším kritériom, ktoré je dôležité pri výbere správnej termosky, je jej uzáver. Hlavnou funkciou uzáveru je zaistenie maximálnej tesnosti a zabránenie tepelných prenosov. Výrobcovia termosiek neustále zlepšujú nielen tepelno-izolačné vlastnosti a dizajn termosiek, ale tiež pracujú na kvalite jednotlivých doplnkov.

Jedným z užitočných doplnkov termosky je skrutkovacie viečko, ktoré možno použiť aj ako kelímok - určite nikto z vás nebude piť horúci čaj priamo z termosky. Niektorí výrobcovia vylepšili vnútorný uzáver termosky o poistku, ktorú stačí povytiahnuť a tekutý obsah z termosky rovno dolievať (tu už nemusíte skrutkovať). Tento systém oceníte hlavne v zime, keď máte na rukách rukavice. Rovnako u termosky oceníte držadlo alebo držadlo s remienkami - takou termosku si môžete jednoducho pripevniť k batohu.

Správne plnenie termosky

Aby ste zaistili obsah termosky v požadovanej teplote po určitú dobu, tak je potrebné termosku správne naplniť. Vnútorný materiál každej termosky má svoju tepelnú kapacitu, preto je dôležité pred každým plnením termosku riadne vytemperovať. Čo to znamená? Ak plníte termosku horúcim nápojom, nalejte do termosky vriacu vodu a nechajte ju v termoske niekoľko minút, kým sa plášť termosky nezohreje, nevytemperuje. Rovnaký princíp potom platí aj v lete pri uchovaní obsahu v chlade.

Ako sa o termosku starať?

S termoskou je spojená aj jej ľahká údržba. Dôležité je, aby ste v termoske nenechávali zbytky tekutín či iného obsahu. Po každom použití termosku dôkladne vymyte a nechajte poriadne vyschnúť. Zabránite tak, že sa v termoske začne tvoriť pleseň alebo baktérie.


Vyberajte zo širokej ponuky

Dodacia lehota 5 pracovných dní
Termoska COLEMAN 1 l
26.00 €
Dodacia lehota 7 pracovných dní
Termoska nerezová
8.20 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Termoska NILS NCB28 0,5 l
9.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Termo fľaša NILS NCB12 0,5 l
9.00 €
7.80 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Termoska MIZU V7 V-Lid 0,7 l
31.40 €Prečítajte si tiež


Outdoor a camping vybavenie


Čítaj viac

Ako si vybrať vhodné trekingové palice


Čítaj viac

Ako vybrať skvelý turistický batoh


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa