Simona KRAINOVÁ - ambasádorka MASTERSPORT.sk⏩
MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Outdoor a camping vybavenie

Či sa už vyberiete na krátku prechádzku lesom, vyrazíte s rodinou do kempu alebo sa pustíte do vysokohorskej turistiky, základom každej aktivity je správne vybavenie. Nejde len o kvalitné a funkčné vybavenie, ale tiež o ďalšie pomôcky a nástroje, ktoré využijete pre vaše volnočasové aktivity.

Pešia turistika, vodáctvo, horolezectvo, kanoistika, jazda na koni, cyklistika alebo kempovanie?niektoré z týchto aktivít si vyžadujú menej vybavenia, iné zas naopak viac. Pri plánovaní nákupu si vždy premyslite, kam a na ako dlho sa chystáte, či sa bude taká aktivita opakovať a podľa toho nastavte svoj finančný limit.

Prinášame vám prehľad základného outdoorového a campingového vybavenia.

1. Outdoorové a športové oblečenie

Najdôležitejšou súčasťou celého outdoorového vybavenia je kvalitné športové a turistické oblečenie. Cez studené aj horúce dni sa vyplatí obliecť funkčné prádlo, ktoré v zime hreje a v lete výborne odvádza pot od tela. Pri výbere sa inšpirujte v našej poradni.

2. Turistické batohy

Či už sa vyberiete na jednodenný výlet alebo plánujete zostať na cestách dlhšiu dobu, športový alebo turistický batoh je nevyhnutnou súčasťou outdoorového, ale aj campingového vybavenia. Vyberať môžete podľa rôznych kritérií, napr. objemu alebo vyztuženia chrbtovej časti aj podľa typu batožiny ? batoh, krošňa, športová taška alebo aj ľadvinka. Podrobné informácie sú v článku Ako vybrať skvelý turistický batoh.

3. Trekingové palice

S trekingovými palicami sa v súčasnej dobe bežne stretávame na uliciach, keď si s nimi pomáhajú starší ľudia pri chôdzi. Sú výbornou pomôckou aj v teréne, tlmí nárazy na kĺby dolných končatín, bedrové kĺby a chrbtica. Teleskopické palice naviac nastavíte podľa výšky osoby, takže sa jeden výrobok dá využiť pre celú rodinu. Viac sa dozviete v článku Ako správne vybrať trekingové palice.

4. Vreckové nože

Na ceste lesom uvidíte krásny hríb, pri stavaní stanu potrebujete orezať kolík, v kempe otvoriť konzervu, po dlhej túre naštiepať drevo na založenie ohňa ? k tomu všetkému využijete vreckový nôž. Vyberať môžete medzi nožom s pevnou čepeľou, a zatváracím. Myslete aj na zákonné obmedzenie, pokiaľ cestujete do iných krajín, napr. obmedzenie dĺžky čepele alebo typu noža (motýlik). Ďalšie informácie nájdete v článku Ako vybrať kvalitný vreckový nôž.

5. Čelové svietidlá

Čelovku využijete nielen pri pobyte v prírode, stanovaní alebo behu, ale napríklad pri hľadaní stratenej skrutky v dielni. Jej hlavnou výhodou je to, že máte obe ruky volné, môžete tak v kľude pracovať. Máte na výber z mnoho variant, špecialitou je čelovka kombinovaná s čapicou alebo čelenkou. Inšpirujte sa pri výbere v článku Ako vybrať čelovku.

6. Merače

Krokomer, pulzometer alebo napríklad tachometer na bicykel. Pomôžu zmerať prejdenú vzdialenosť, kontrolujú počet krokov, tepovú frekvenciu a spočítajú aj spálené kalórie. Modely s GPS môžu ponúknuť aj doplnkové funkcie ako výškomer alebo kompas. Podrobne sa o výbere meračov dočítate v našej poradni.

7. Stany

Stan je miestom, kde položíte hlavu po náročnej túre v prírode. Jednotlivé druhy sa líšia veľkosťou, typom a tvarom. Základné členenie na turistické, rodinné a expedičné stany už niečo napovie o ich využití. Rodinné stany sú určené pre väčší počet osôb a skôr na kempovanie. Turistické stany využijete nielen pri bežnom nocovaní v prírode, ale aj v kempe. Oproti tomu expedičné stany sú určené do skutočne náročných podmienok a na vysokohorskú turistiku. Výberom vás prevedieme v článku Ako vybrať správny stan.

8. Spací vak

Výber kvalitného spacieho vaku alebo spacáku je veľmi dôležitý pre dobrý spánok a pre regeneráciu po náročnej túre. Na trhu sú spacáky s rôznymi parametrami. Univerzálny produkt ale nehľadajte. Musel by byť krásne hrejivý v zime, ľahký a priedušný v lete, v daždi nepremokavý, ale taký ktorý neprefukuje. Často protichodné vlastnosti proste nejde spojiť do jedného spacáku. Sprievodcu výberom spacáku nájdete v článku Ako vybrať spacák, v ktorom neumrznete, ani sa neupečete.

9. Karimatky

Pre komfortné nocovanie nie je dôležitý iba kvalitný spacák, ale tiež kvalitná karimatka. Karimatka je izolačná podložka, ktorá izoluje od chladu zo zeme, teda má veľký vplyv na celkový pôžitok z nocovania. Aj ten najkvalitnejší spacák vás nedokáže bez kvalitnej karimatky dostatočne zahriať. V článku Kvalitná karimatka vás ochráni pred chladom nájdete popísané rôzne varianty karimatiek spolu s ich výhodami.

10. Doplnky pre turistiku a kempovanie

Pri kempovaní aj niekoľkodennej turistike oceníte doplnkové vybavenie, ktoré vám uľahčí život. Špeciálne pri kempovaní využijete vybavenie ako prenosný gril alebo ohnisko, pohodlnú stoličku, ktorú si rozložíte pred stanom, alebo chladiaci box. Ešusy, príbory, termosky alebo likérky sú výborné pre denne aj príležitostne varenie v prírode alebo v kempe. Drobnosti ako vankúšiky, piknikové koše alebo pláštenky sú zas takou čerešničkou na torte, ktorá z krásnej dovolenky spraví tu najlepšiu.

Hladáte kvalitné outdoorové a campingové vybavenie? Pozrite sa na našu ponuku a prejdite si ceú kategóriu Camping a outdoor.

Prečítajte si aj:

Ako vybrať správny turistický varič do prírody

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa