Simona KRAINOVÁ - ambasádorka MASTERSPORT.sk⏩
MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Ako vybrať skvelý turistický batoh

Pevnou súčasťou krátkeho výletu, ale aj dlhšieho treku, je turistický batoh. Niektoré sa hodia pri výletoch za historickými pamiatkami, iné zas viac využijete na túre po horách. A možno nepotrebujete len batoh, ale veľkú krošňu alebo športovú tašku.

Určite si pamätáte krošne jednej veľkosti, ktoré boli ťažké, nepohodlné, bolel z nich chrbát a popruhmi sa zarezávali do ramien. Táto doba je našťastie už dávno za nami. Dnes je na trhu veľmi široký sortiment rôznych batohov, krošni a športových alebo cestovných tašiek.

Pri výbere batohov je dôležité si uvedomiť, k akému účelu má slúžiť. Podľa toho je dobré zvoliť:

    1️⃣Druh batožiny
    2️⃣Veľkosť
    3️⃣Materiál a konštrukciu
    4️⃣Doplňky a příslušenství

1. Druh batožiny

Krošňa, športová alebo cestovná taška, batoh, taška cez rameno. Každá z týchto batožín sa hodí k inému účelu.

Turistické batohy

Turistické batohy sú vhodné na víkendové alebo niekoľkodenné pochody a výlety v prírode. Väčšinou majú objem 30 až 50 litrov a pohodlne sa do nich zmestí spací vak, termoska s pitím a jedlom a základné hygienické potreby. Špeciálnou kategóriou sú detské turistické batohy, ktoré rovnako dobre ako na túru využijete pre dieťa do školy.

Veľké turistické batohy s objemom 50 l, tzv. krošne, sú vhodné pre dlhšie pobyty a pochody v horách, na časté cestovanie a prenášanie veľmi ťažkých bremien. Väčšinou majú vetranie chrbta, ktorých výška sa dá nastaviť. Kovový rám pomôže rozložiť ťažký náklad a bedrový pás zas zabezpečí, že sa batoh nebude pohybovať zo strany na stranu.

Športové batohy a tašky

Športové batohy sú veľmi univerzálne. Preto ich využijete nielen na krátku túru, ale tiež na bežné nosenie do mesta a jednodenné výlety. Odnesiete v nich domov aj menší nákup z obchodu. Väčšinou majú objem do cca 30 litrov.

Športové tašky zas využijete pri cestovaní na dovolenku alebo do nich zbalíte veci na cvičenie do posilňovne.

Batohy pre špeciálne účely

Pri behu oceníte ľahký batoh alebo ľadvinku, ktorá má nastaviteľný pás a vrecko na zips, takže kľúče od bytu len tak nestratíte. Pri šľapaní do pedálov je zas výborné, keď vám chrbát pod batohom vetrajú, vyberte si preto taký, ktorý to zaistí. Niektoré produkty sa hodia aj do mesta a zmestí sa vám do nich aj notebook.

2. Veľkosť batohu

Batoh

Veľkosť batohu úzko súvisí s účelom, pre ktorý si ho kupujete. Vždy sa dívajte nielen na objem, ale tiež na nosnosť batohu, pretože sa tým môžete vyhnúť roztrhnutiu popruhov pri prekročení doporučenej nosnosti. Na jednodenný výlet postačí batoh s maximálnym objemom 30 l, pokiaľ cestujete na dlhšiu dobu, voľte batoh väčší. Pri výbere sa pozrite aj na vnútorné rozloženie batohu, koľko ma priehradok, či sa dajú zapnúť, ako sú prístupné apod.

3. Materiál a konštrukcia turistického batohu

Do mesta alebo na krátky výlet postačí batoh bez špeciálnej konštrukcie. Pokiaľ však plánujete dlhšie túry alebo dlhší pobyt na horách, určite zvoľte batohy s vnútornou alebo vonkajšou konštrukciou, ktoré zlepšujú rozloženie nákladu a zabezpečia, že sa vám batoh lepšie ponesie.

Nosné popruhy by mali mať dostatočnú šírku, aby sa nezarezávali do ramien. Kvalitné nosné popruhy poznáte podľa toho, že sú dostatočne ďaleko od seba, a zároveň sú v tvare pretiahnutého písmena "S". Súčasne by mal mať batoh stabilizačné popruhy alebo doťahovacie systémy, ktoré zaistia príjemné nosenie.

Bedrový pás zvyšuje stabilitu a zároveň pohodlnosť nosenia batohu. Aby bolo zaistené pohodlie, nemal by byť voľný ani príliš utiahnutý.

Materiál turistického batohu

Samotný materiál turistického batohu by mal byť dostatočne pevný. Priedušnosť chrbtovej časti vás uchráni pred prepoteným chrbtom, takže hlavne pre dlhšie túry tento parameter nepodceňujte.

Zvoľte radšej materiál, ktorý ochráni veci v batohu pred aspoň slabým dažďom. Nepremokavosť spojov sa rieši pomocou tzv. záterov. V prípade silného dažďa aj tak radšej použite pláštenku na batoh.

4. Doplnky a príslušenstvo k batohu

Pláštenka na batoh zaistí, že jeho obsah zostane suchý. A to na dlhom treku chcete. Pokiaľ napríklad zmoknete, mokré veci nenoste vo vnútri batohu, ale uložte ich do špeciálnej sieťky, ktorú pripnete na batoh.

Na dovolenku k moru sa pohodlne zbalíte do väčšej cestovnej tašky. Peniaze a iné cennosti si môžete uschovať do dnes veľmi populárnej ľadvinky. A pre minimalizáciu nadmerného potenia na chrbte nezabudnite na funkčné oblečenie.

Hľadáte ten správny batoh nebo krošňu? Pozrite sa priamo na ponuku batohov v našom e-shope alebo preskúmajte celú kategóriu Camping a outdoor.

Prečítajte si aj:

Ako vybrať spacák, v ktorom nezamrznete ani sa neupečiete

Ako vybrať trekingové palice

alebo prejdite rovno k výberu batohu v našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa