MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať skvelý turistický batoh

Pevnou súčasťou krátkeho výletu, ale aj dlhšieho treku, je turistický batoh. Niektoré sa hodia pri výletoch za historickými pamiatkami, iné zas viac využijete na túre po horách. A možno nepotrebujete len batoh, ale veľkú krošňu alebo športovú tašku.


Určite si pamätáte krošne jednej veľkosti, ktoré boli ťažké, nepohodlné, bolel z nich chrbát a popruhmi sa zarezávali do ramien. Táto doba je našťastie už dávno za nami. Dnes je na trhu veľmi široký sortiment rôznych batohov, krošni a športových alebo cestovných tašiek.

Pri výbere batohov je dôležité si uvedomiť, k akému účelu má slúžiť. Podľa toho je dobré zvoliť:


Druh batožiny

Krošna, športová alebo cestovná taška, batoh, taška cez rameno. Každá z týchto batožín sa hodí k inému účelu.

Turistické batohy

  • Turistické batohySú vhodné na víkendové alebo niekoľkodenné pochody a výlety v prírode. Väčšinou majú objem 30 až 50 litrov a pohodlne sa do nich zmestí spací vak, termoska s pitím a jedlom a základné hygienické potreby. Špeciálnou kategóriou sú detské turistické batohy, ktoré rovnako dobre ako na túru využijete pre dieťa do školy.
  • Veľké turistické batohy s objemom 50 lTzv. krosny, sú vhodné pre dlhšie pobyty a pochody v horách, na časté cestovanie a prenášanie veľmi ťažkých bremien. Väčšinou majú vetranie chrbta, ktorých výška sa dá nastaviť. Kovový rám pomôže rozložiť ťažký náklad a bedrový pás zas zabezpečí, že sa batoh nebude pohybovať zo strany na stranu.

Športové batohy a tašky

  • Športové batohySú veľmi univerzálne. Preto ich využijete nielen na krátku túru, ale tiež na bežné nosenie do mesta a jednodenné výlety. Odnesiete v nich domov aj menší nákup z obchodu. Väčšinou majú objem do cca 30 litrov.
  • Športové taškyVyužijete ich pri cestovaní na dovolenku alebo do nich zbalíte veci na cvičenie do posilňovne.

Batohy pre špeciálne účely

Pri behu oceníte ľahký batoh alebo ľadvinku, ktorá má nastaviteľný pás a vrecko na zips, takže kľúče od bytu len tak nestratíte. Pri šľapaní do pedálov je zas výborné, keď vám chrbát pod batohom vetrajú, vyberte si preto taký, ktorý to zaistí. Niektoré produkty sa hodia aj do mesta a zmestí sa vám do nich aj notebook.

Veľkosť batohu

Veľkosť batohu úzko súvisí s účelom, pre ktorý si ho kupujete. Vždy sa dívajte nielen na objem, ale tiež na nosnosť batohu, pretože sa tým môžete vyhnúť roztrhnutiu popruhov pri prekročení doporučenej nosnosti. Na jednodenný výlet postačí batoh s maximálnym objemom 30 l, pokiaľ cestujete na dlhšiu dobu, voľte batoh väčší. Pri výbere sa pozrite aj na vnútorné rozloženie batohu, koľko ma priehradok, či sa dajú zapnúť, ako sú prístupné apod.

Materiál a konštrukcia turistického batohu

Do mesta alebo na krátky výlet postačí batoh bez špeciálnej konštrukcie. Pokiaľ však plánujete dlhšie túry alebo dlhší pobyt na horách, určite zvoľte batohy s vnútornou alebo vonkajšou konštrukciou, ktoré zlepšujú rozloženie nákladu a zabezpečia, že sa vám batoh lepšie ponesie.

  • Nosné popruhyMali by mať dostatočnú šírku, aby sa nezarezávali do ramien. Kvalitné nosné popruhy poznáte podľa toho, že sú dostatočne ďaleko od seba, a zároveň sú v tvare pretiahnutého písmena "S". Súčasne by mal mať batoh stabilizačné popruhy alebo doťahovacie systémy, ktoré zaistia príjemné nosenie.
  • Bedrový pásZvyšuje stabilitu a zároveň pohodlnosť nosenia batohu. Aby bolo zaistené pohodlie, nemal by byť voľný ani príliš utiahnutý.

Materiál turistického batohu

Samotný materiál turistického batohu by mal byť dostatočne pevný. Priedušnosť chrbtovej časti vás uchráni pred prepoteným chrbtom, takže hlavne pre dlhšie túry tento parameter nepodceňujte. Zvoľte radšej materiál, ktorý ochráni veci v batohu pred aspoň slabým dažďom. Nepremokavosť spojov sa rieši pomocou tzv. záterov. V prípade silného dažďa aj tak radšej použite pláštenku na batoh.

Doplnky a príslušenstvo k batohu

Pláštenka na batoh zaistí, že jeho obsah zostane suchý. A to na dlhom treku chcete. Pokiaľ napríklad zmoknete, mokré veci nenoste vo vnútri batohu, ale uložte ich do špeciálnej sieťky, ktorú pripnete na batoh.

Na dovolenku k moru sa pohodlne zbalíte do väčšej cestovnej tašky. Peniaze a iné cennosti si môžete uschovať do dnes veľmi populárnej ľadvinky. A pre minimalizáciu nadmerného potenia na chrbte nezabudnite na funkčné oblečenie.


Hľadáte ten správny batoh alebo krosnu? Pozrite sa na našu ponuku

Skladom: 2 kusy
Batoh DEUTER Aircontact Lite 45 + 10 SL
Doprava zadarmo
147.00 €
Skladom od 3.2024
Batoh KING CAMP Orchid 25 - červený
35.70 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Sportová taška ADIDAS čierna
Doprava zadarmo
82.60 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Batoh DEUTER Futura PRO 38 l SL
Doprava zadarmo
130.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Športová taška STIGA
Doprava zadarmo
82.60 €Prečítajte si tiež


Outdoor a camping vybavenie


Čítaj viac

Ako vybrať správny stan


Čítaj viac

Ako si vybrať vhodné trekingové palice


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa