MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako si vybrať vhodné trekingové palice

Trekingové palice sú dnes už bežnou súčasťou výbavy turistov, ale nielen ich. Pri chôdzi totiž pomáhajú aj ľudom s menším pohybovým hendikepom alebo starším ľuďom. Trekingové palice znižujú vynaloženú energiu pri stúpaní do kopca a šetria kĺby pri zostupe dole.

Výhody chôdze s trekingovými palicami

Chôdza s trekingovými palicami je menej únavná. Palice totiž poskytujú dobrú oporu, ich použitie zlepšuje pravidelnosť a rytmus chôdze a aj dýchanie. Tlmí nárazy na kĺby (najmä tie so systémom Antishock), a tak uľaví bedrám aj chrbtici.

Pri zostupe z kopca zlepšujú trekingové palice stabilitu. V klzkom, mokrom a zmrznutom teréne alebo pri prechode cez rieku je ich úloha nezastupiteľná.

Okrem chôdze ich môžete použiť namiesto kolíkov na upevnenie stanu alebo poslúžia ako provizórna dlaha, napríklad pri zlomenine.

Pevné alebo teleskopické trekingové palice?

Pevné palice sú správnou voľbou pre pravidelný nordic walking. Dĺžku majú presne prispôsobenú výške postavy, sú obvykle ľahšie a vysoko odolné proti poškodeniu, čím zaistia dlhšiu životnosť.

Teleskopické trekingové palice majú nastaviteľnú dĺžku, ktorú si každý užívateľ môže dokonalo prispôsobiť. Jeden výrobok tak môžu využívať rôzne vysokí ľudia, napríklad členovia rodiny. Vďaka skladaciemu mechanizmu sú ďaleko skladnejšie ako pevné palice. Odpružené teleskopické trekingové palice naviac poskytujú ochranu proti vibráciám.

Aký materiál zvoliť?

Trekingové palice z hliníka majú najvyššiu hmotnosť. Pokiaľ nemajú systém tlmení nárazov (tzv. Antishock System), každý otras pocítia vaše kĺby. Ich výhodou je nízka cena, a preto sú určené skôr pre nenáročných turistov, ktorí nechodia príliš dynamicky a palice im slúžia skôr ako opora. Nájdu sa však aj veľmi kvalitné hliníkové palice so systémom tlmenia nárazov, ktoré sú zrovnateľné so špičkovými karbónovými palicami.

Nižšia hmotnosť je výhodou sklolaminátových palíc. Tie sú svojimi vlastnosťami veľmi podobné hliníkovým paliciam.

Karbónové palice sú špička vo svojej kategórii. Sú ľahké, tvrdé a odolné. Najlepšie tlmia vibrácie vznikajúce pri chôdzi. Sú preto vhodné pre náročných turistov s vyššou frekvenciou použitia. Vyrábajú sa s podielom karbónu od 20 % do 100 %. Percento karbónu v palici(CI - Carbon Index) zvoľte podľa váhy. Čím je váha človeka vyššia, tým viac karbónu by palica mala obsahovať.

Nastavenie výšky trekingových palíc

Ideálnu dĺžku palíc zistíte jednoduchým výpočtom, kedy vašu výšku vynásobíte číslom 0,68. Výsledná hodnota je správna dĺžka. Overiť si ju môžete aj tak, že pri uchopení palice do ruky a opretí sa o zem by v lakti mal byť pravý uhol.

Väčšina teleskopických palíc sa dá nastaviť na maximálne 135 cm, čo odpovedá výške postavy približne 195 cm. Niektorí predajcovia myslia aj na veľmi vysokých ľudí a ponúkajú palice až s dĺžkou 140 cm.

Doplnky k paliciam

Násady na koncový hrot, tzv. topánočky, slúžia k lepšiemu tlmeniu nárazov pri chôdzi, stišujú klepanie palice a chránia jej hrot. Môžu byť gumové alebo plastové.

Tzv. snehové taniere nad hrotom sú využívané v zime a zabraňujú hlbokému zaboreniu trekingovej palice do zeme alebo medzi kamene. Po opotrebení jednoducho vymeníte.

Pútko trekingovej palice je dôležité pre správnu techniku chôdze a zvýšenie bezpečnosti. Presvedčte sa , či je nastaviteľné a dostatočne dlhé aj pre ruku v zimnej rukavici.

Okrem trekingových palíc vám výstup uľahčí aj správny turistický batoh, ktorý ponesiete na chrbte. A nezabudnite ani na fľašku alebo termosku, kam si môžete nabrať vodu napríklad zo studienky, na ktorú na túre narazíte.

Pokiaľ sa chystáte na dlhšiu chôdzu alebo výstup do hôr, trekingové palice sú nevyhnutným pomocníkom. Pozrite si tiež celú našu kategóriu Camping a outdoor.

Prečítajte si tiež:

Ako vybrať výborný turistický batoh

Ako vybrať stan

Alebo prejdite rovno k výberu trekingových palíc na našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa