MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Tenis, squash, bedminton a ďalšie raketové športy

Raketové športy sú bezpochyby jedny z nerychlejších športov vôbec a patria medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúcom športové odvetvia nielen v zahraničí, ale aj v Českej republike a na Slovensku. Svoju obľubu si získali v našej krajine ako na profesionálnej hráčskej úrovni, tak na úrovni rekreačnej.Prečo ich nazývame raketovými športami?

Všetko sa to vlastne odvíja od slova "raketa". Raketa je športová pomôcka, ktorá sa používa na odpaľovanie loptičiek a to v športoch ako sú squash, bedminton. tenis, stolný tenis, ďalej ricochet, plážový badminton či plážový tenis. Túto skupinu raketových hier môžeme tiež zaradiť ako podskupinu loptových športov.

Ako vyzerá raketa? Raketa sa skladá z rukoväte a odrazové plochy. Rozlišujeme tenisovú raketu, squashovú raketu či badmintonovou raketu. Výnimkou je stolný tenis, kde odrazová plocha pingpongovej rakety nie je zložená z výpletu, naopak má pevnú odrazovú plochu.

Teraz trochu z histórie. Predtým boli rámy rakiet vyrábané z upraveného dreva a výplet bol vyrábaný zo zvieracích črievok. Veľkosť rakety bola limitovaná silou a hmotnosťou dreveného rámu, ktorý musel byť dosť pevný a zároveň silný na upevnenie výpletu a odpálenie loptičky. Neskôr sa do rámov rakiet začali pridávať umelé materiály, ktoré spôsobili to, že sa raketa stala ľahší a rám pevnejšie. Rámy boli najskôr kovové, neskôr na trh prišli rámy hliníkové a dnes sú rakety vyrábané z karbónových vlákien, optických vlákien, titánu alebo keramických materiálov. Črievka sa neskôr taky nahradila umelými materiálmi, ktorými sú nylon, polyamid a ďalšie polyméry. Tradičné drevo sa však u rakiet nestratilo, je stále používané u športu, ako je napríklad racquets.

Čo je u prevádzkovanie tohto športu dôležité?

Ak prevádzkujete akýkoľvek z raketový športov, je treba dopredu počítať s tým, že celková kvalita hry sa odvíja od správneho výberu športového vybavenia pre raketové športy.

Základom je teda správny výber rakety. Ako teda takú raketu vybrať? Všetko bude popísané v jednotlivých článkoch pre jednotlivé raketové športy. Dôležité však je vedieť, že na našom trhu je široká ponuka rakiet a to od detských rakiet, začiatočníkov, až po profesionálnych hráčov týchto športov.

Raketa nie je ale jediná športová pomôcka, ktorá sa pri tomto športe používa. Ďalej je potrebné si zakúpiť loptičky, bez ktorých sa u tohto druhu športu jednoducho nezaobídete.

Ale to nie je všetko. Ďalej je treba počítať s tým, že keďže ide o celkom rýchly šport, je dôležité si zaobstarať vhodnú obuv a to konkrétne prispôsobenú pre daný povrch.

Prečo sú raketové športy tak obľúbené, alebo, aké sú hlavné výhody raketových športov?

Medzi hlavné výhody raketových športov rozhodne patria tieto:

  • Raketové športy sú u nás obľúbené hlavne preto, že sú nezávislé na počasí. Tento šport môžete prevádzkovať prakticky kedykoľvek v roku, ako na antuke pod holým nebom, alebo v zime, kedy vám poslúži krytá hala.
  • Pri prevádzkovaní raketových športov efektívne využívate svoju energiu a zdravo rozhýbete celé telo.
  • Obstaranie športového vybavenia u raketových športov nie sú tak finančne náročné, ako iné športy. Rakety už dnes môžete kúpiť za veľmi prijateľné ceny. Musíte však počítať, že druh, kvalita a úroveň zaradenia danej rakety odráža výslednú cenu, ktorú za raketu zaplatíte.
  • Raketové športy poskytujú spoločenskú zábavu.
  • Počas prevádzkovanie týchto športu trénujete nielen svoju fyzickú a psychickú kondíciu, ale tiež schopnosť sústredenia a schopnosť predvídať. Teraz sa poďme pozrieť, aké športy do raketových športov možno zaradiť.

Ktoré športy a aké vybavenie môžete zaradiť k raketovým?


Stolný tenis alebo taktiež ping pong

Do raketových športov je zaradený stolný tenis, ktorý je bežne známy slovnom spojením ping pong. Stolný tenis patrí k najrýchlejším športom vôbec (aj v rámci raketových športov). Prečo sa používa práve označenie "ping pong"? Je to z toho dôvodu, lebo pingpongový loptička počas hry vydáva zvuk podobný tomuto spojeniu.

Ak chcete prevádzkovať stolný tenis, aké vybavenie je nutné si zakúpiť?

Akého výrobcu pre stolný tenis zvoliť?

Medzi kvalitné značku stolov a vybavenia pre stolný tenis rozhodne patrí SPONETA. Náš e-shop mastersport.sk je výhradným dovozcom športového vybavenia tejto značky pre Slovensko.

Potrebujete poradiť s výberom vecí pre stolný tenis? Prečítajte si tieto články:

Alebo prejdite rovno do kategórie stolný tenis v našom e-shope

Celá kategória

Tenis

Ďalším športom, ktorý si rozhodne drží v skupine raketových športov veľkú obľubu, je tenis. Počiatky tenisu siahajú už do roku 1592, kedy sa zaznamenali pravidlá francúzskej hry "paume". V roku 1875 sa Walter Clopton Wingfield nechal touto hrou inšpirovať a nechal si patentovať hru s názvom tenis. V roku 1877 sa konalo úplne prvé majstrovstvá v tenise. Tenis bol tiež zaradený k olympijským športom. Tenis sa stal tak veľmi obľúbený, že sa z tohto športu vyvinulo niekoľko podobných športov, napr. plážový tenis.

Ak chcete hrať tenis, aké vybavenie je nutné si zakúpiť?

Akého výrobcu pre tenis zvoliť?

Pre všetkých, ktorí to myslia s tenisom aspoň trochu vážne, tak si skôr či neskôr zaobstarajú kvalitné tenisové vybavenie. Akého výrobcu teda zvoliť? My odporúčame tenisové vybavenie značky Head. Značka má mnohoročnú tradíciu, najmodernejšiu technológiu výroby a istotu kvality.

Doproučujeme si pred kúpou tenisového vybavenia prečítať tieto články:

Alebo prejdite rovno do kategórie tenis v našom e-shope

Celá kategória

Squash

Tretím typom raketových športov je squash. Na začiatku 19. storočia sa dvaja londýnski chovancami krátili pobyt za mrežami údery loptičiek pomocou rakety o stenu. Táto hra sa ďalej rozšírila do anglických škôl. A práve v jednej z nich sa zrodil nový šport squash. Najväčší rozmach tohto športu bol v období 1. svetovej vojny. Neskôr, v roku 1966, zástupcovia z niekoľkých krajín vytvorili základy novej zastrešujúcej organizácie, medzinárodné squashová Asociácie a v roku 1992 bola hra oficiálne premenovaná na "Squash", oproti predchádzajúcemu názvu "Squash Rackets".

Ak chcete prevádzkovať squash, aké vybavenie je nutné si zakúpiť?

Odporúčame vám tieto články:

Alebo prejdite rovno do kategórie squash v našom e-shope

Celá kategória

Badminton

Ďalšou kategóriou raketových športov je veľmi populárny a rýchly bedminton. Bedminton je individuálny šport, ktorý patrí medzi najstaršie športy na svete. Prvé doložené poznatky o vzniku tohto športu siahajú až do 7. storočia, kedy Číňania hrávali hru Di-Dčijan-Dsi. Podobný princíp hry bol zavedený aj v Japonsku pod názvom Ciban a v Kórei s názvom Tije-Kiča-Ki. V roku 1934 bola založená Medzinárodná federáciou bedmintone a v roku 1992 bol badminton zaradený do olympijských športov.

Ak chcete prevádzkovať bedminton, aké vybavenie je nutné si zakúpiť?

Odporúčame vám tieto články:

Alebo prejdite rovno do kategórie badminton v našom e-shope

Celá kategória

Vyberajte zo širokej ponuky

Dodacia lehota 30 prac. dní
Bedmintonový set TALBOT TORRO Magic Night LED
25.70 €
Dodacia lehota 30 prac. dní
Squashová raketa UNSQUASHABLE Improver
26.80 €
Skladom: 10 a viac kusov
Stôl na stolný tenis SPONETA S1-72i - zelený
Doprava zadarmo
222.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Tenisové rakety MASTER set - 2 ks raketa - sieť a loptičky
30.00 €
23.90 €
-20%
Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa