MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Všetko o squashi a jeho základnom vybavení

Squash patrí k ďalším veľmi obľúbeným raketovým športom. Na Slovensku sú oficiálne squashové turnaje pod záštitou Slovenskej asociácie squashu (SASQ). Samozrejme obľuba squashu na Slovensku neustále stúpa, takisto sú organizované aj amatérske squashové ligy a turnaje. Poďme si najskôr definovať a predstaviť základné špecifiká hry zvanú squash ("skvoš").

Aké sú základné špecifiká športového odvetvia squash?

Hra squash je určená pre dvoch hráčov a hrá sa na uzavretom squashový kurte, ktorý má tiež svoje pravidlá.

Squashový kurt

Squashový kurt má svoje pravidlá, je dlhý 9,75 ma široký 6,4 m. Zadná stena kurte je sklenená, teda je priehľadná, ostatné steny kurtu sú nepriehľadné. Na prednej strane kurze sú vyznačené čiary, a to čiara pre sieť a to vo výške 48 cm a čiara pre podanie.

Základné vybavenie pre squash

Najviac sa štýl hry squashu podobá tenisu. Ako už bolo spomenuté vyššie, squash patrí do skupiny raketových športov a to preto, že sa hrá za pomocou squashové rakety a squashovej loptičky.

Princíp hry squashu

Celý zápas začína podaním, ktoré sa vykonáva z malého štvorca na squashový krute, v ktorom musí hráč stáť aspoň jednou nohou. Pri prvom podaní si môže začínajúci hráč zvoliť, na ktorej strane bude podávať. Potom sa musí pravidelne striedať. Po vykonanom dobrom podaní sa hráči striedajú v úderoch a to do doby, kým jeden nestihne alebo zle odpáli squashový loptička. Loptička sa môže ľubovoľne odrážať od stien s neobmedzeným počtom dotykov, vždy sa však musí dotknúť čelnej steny a môže však iba raz dopadnúť na zem. Ďalej sa loptička nesmie najprv dotknúť zeme, a potom steny kurtu. Zápas sa hrá na dva alebo tri víťazné sety - všetko záleží, ako sa organizátori hry dohodnúť. Set je úspešný pre toho hráča, ktorý ako prvý dosiahne jedenástich bodov. V prípade, že dôjde k stavu 10:10, víťaz musí mať o dva body viac. Víťazom je ten, ktorý ako prvý získal požadovaný počet setov.

Pro koho je squash určený?

Squash je určený pre kohokoľvek, hráči squash môžu byť akéhokoľvek veku, výšky, váhy či pohlavia. Počas hry rozvíja hráči svoju vôľu, cieľavedomosť, rýchly odhad situácie, spoliehajú na svoju fyzickú kondíciu, taktické myslenie, schopnosť sústredenia a vnútorného pokoja.

Teraz sa pozrieme trochu do histórie, a ako vôbec squash vznikol.

Histórie a počiatky vzniku športového odvetvia squash

Raketové sportyV začiatku 19. storočia už bola známa varianta hry, ktorá je dobre známa tenisu. O túto variantu hry sa postarali londýnsky väzni, ktorý si krátili svoj pobyt za mrežami krátkymi údermi loptičky pomocou rakety o stenu, čím vymysleli hru "Rackets - rakety". Toto bol jej štart a hra sa tak rozšírila do niektorých anglických škôl. Na jednej z týchto škôl sa tiež zrodil nový šport, ktorému začali hovoriť "squash". Všetko začalo v roku 1830, kedy na škole Harrow sa skupina študentov nemohla dostať na veľmi vyťažený kurz pre rakety, preto začali svoj tréning praktizovať s gumovým loptičkou o steny, ale zistili, že sa loptička neodráža, ale pri dopade na stenu sa loptička rozpľaští. Tento variant hry sa stala natoľko populárnou, že sa v roku 1864 vybudovali na danej škole prvý squashové kurty a týmto bol squash uznaný ako oficiálny šport. Neskôr sa začali objavovať nové a nové klubové squashové kurty.

Ďalší významný pokrok tohto športu bol zaznamenaný po skončení prvej svetovej vojny v 20. rokoch, kedy si tento šport obľúbilo tisíce hráčov po celom svete a konečne sa začali organizovať prví majstrovstvá a turnaje. Úplne prvé majstrovstvá sveta sa konali v roku 1920 v Anglicku, ktoré vyhral CR Read, ktorý hral proti AWB Johnsnovi (Queens Club proti RAC Club).

Prvá squashová asociácia bola založená v roku 1907 pod názvom United States squash Rackets Association, na nej nadviazala v roku 1911 Canadian Squash Rackets Association. Najskôr bol šport regulovaný squashovým výborom, ktorý spadal pod Tennis and Rackets Association, v roku 1928 došlo k osamostatneniu a bola vytvorená vlastná Squashová asociácie - Squash Rackets Association.

Medzi vôbec najlepšie hráčov squash patrili Jonah Barington z Írska a Geoff Hunt z Austrálie, ktorí rozšírili predstavu o squashi ďalej, čím došlo k boomu tohto športu. Od tej doby sa squash tak spopularizoval, že je po celom svete vybudované viac ako päťdesiat tisíc squashových kurzov a squash hrá viac ako pätnásť miliónov registrovaných hráčov squashu.

V roku 1966 bola vytvorená Medzinárodná squashová Asociácie (International Squash Rackets Association - ISRF) a v roku 1992 bola táto asociácia premenovaná na Svetovú squashovú federáciu (World Squash Federation - WSF) a došlo k vytvoreniu oficiálneho názvu športu na "SQUASH" (predtým "Squash rackets "). Svetová squashová federácia sa stará o dodržiavanie a upresňovanie pravidiel, vydáva špecifikácia kurzov, squashových rakiet a ďalšieho vybavenia pre squash. Ďalej tvorí metodiku športu a systém výučby a tréningu, koordinuje svetovej turnaja, vypisuje a organizuje majstrovstvá sveta a úzko spolupracuje s Medzinárodným olympijským výborom (International Olympic committee - IOC).

Aké sú hlavné výhody squashu?

Medzi základné výhody squash patrí:

Squash poskytuje spoločenskú zábavu pre kohokoľvek, ako pre deti, mladistvých, tak aj pre dospelých a seniorov.

Vybavenie pre squash sa dnes dá zaobstarať za veľmi dostupné ceny, čo je výhodné hlavne pre tých, ktorí sa squashom len začínajú, prípadne chcú vykonávať tento šport iba rekreačne.

Prečo je squash tak obľúbený?

Nezdá sa to, ale počas hry zvyšujete svoju fyzickú kondíciu a spevňujete celé svoje telo. Squash je vhodný pre tých, ktorý chcú tiež chudnúť, odporúča sa však skombinovať s ďalšími športovými aktivitami.

Všetko pre squash, aneb aké základné športové vybavenie je potrebné zakúpiť?

Ak plánujete začať prevádzkovať squash, je dobré, aby ste sa najskôr zoznámili so základným squashovým vybavenia. Do základného vybavenia pre squash patrí rakety na squash, loptičky na squash, squashové výplety a squashové tašky.

Squashové rakety

Stolní tenisyNajdôležitejšou súčasťou celého vybavenia pre squash, bez ktorého sa žiadny hráč squashu nezaobíde, je squashová raketa, vďaka ktorej sa squash radí do kategórie raketových športov. Správny výber rakety je dôležitý a to hlavne z toho dôvodu, lebo squashová raketa ovplyvňuje celkovú kvalitu a výkonnosť hry každého športovca. Nesprávny výber rakety môže zapríčiniť, že vám hra nepôjde a môžete tak jednoducho sa squashom skončiť, a to predsa nechcete. Preto je dôležité si na začiatku hneď povedať, k akému účelu squashovú raketu kupujete, tým mám na mysli, či kupujete squashovú raketu pre rekreačný šport či kupujete raketu pre profesionálne alebo amatérske turnaja. Ďalej je potrebné sa rozmyslieť, aké vlastnosti od squashovej rakety požadujeme a koľko chcete za squashovú raketu zaplatiť.

Chceli by ste si zakúpiť squashovú raketu a neviete, na aké parametre sa zamerať? Prečítajte si článok Ako vybrať squashovú raketu? alebo prejdite rovno k výberu squashové rakety v našom e-shope.

Squashové loptičky

Squashové loptičky tiež patria k základnému vybaveniu pre squash. V obchodoch sa stretnete s rôznymi typmi squashových loptičiek, ktoré majú tiež rôzne herné vlastnosťami. Každý typ squashového loptičky ovplyvňuje výslednú rýchlosť odrazu. Squashové loptičky sa tiež odlišujú svojou farbou a počtom bodiek. Viete, k akému štýlu hry je určený a ktorá loptička je vhodná práve pre vás? Prečítajte si článok Vyberáme squashové loptičky - rady a tipy alebo prejdite rovno k výberu squashové loptičky v našom e-shope.

Squashové výplety

Raketové sportyAj v squashi majú výplety svoje miesto. Ak si kupujete squashovú raketu pre začiatočníkov, postačí vám lacnejší typ už vypletenej rakety. Výplet tu nie je až tak dôležitý. Ak však vyberáte kvalitné squashovú raketu s najnovšími technológiami, tak v tomto prípade výber výpletu určite nepodceňujte. Squashový výplet má totiž rovnako ako pri tenise veľký vplyv na kvalitu celej squashové rakety a jeho zlý výber môže raketu nepriaznivo ovplyvniť.

Chceli by ste si zakúpiť squashový výplet a neviete, akými krokmi postupovať? Prečítajte si článok Ako vybrať vhodný squashový výplet? alebo prejdite rovno k výberu squashové výplety v našom e-shope.

Squashové tašky

Aby bolo vaše vybavenie pre squash v bezpečí a chránené, tak neváhajte a rozhodne si kúpte squashovú tašku, ktorá je veľmi často nazývaná ako "BAG". Športová taška pre squash patrí do základnej výbavy každého hráča squashu, tenisu a badmintonu. Obyčajná taška ("igelitky") alebo cestovná taška a batoh rozhodne nie je adekvátna náhrada, ktorá nahradí kvalitné a funkčné tašku na squash. Väčšina bagov sú určené nielen pre tenis, ale určite sa hodí pre squash a badminton - naše športové tašky sú teda určené pre všetky raketové športy.

Chceli by ste si zakúpiť squashovú tašku a neviete si rady? Inšpirujte sa a prečítajte si článok Ako vybrať tenisovú tašku alebo prejdite rovno k výberu squashové tašky v našom e-shope.


Prečítajte si tiež:

Tenis, squash, badminton a ďalšie raketové športy

Ako vybrať správnu squashovú raketu?

Vyberáme squashové loptičky - rady a tipy

Ako vybrať vhodný squashový výplet?

Ako vybrať tenisovú tašku

Ako vyberať rakety a loptičky na squash


alebo prejdite rovno do kategórie squash v našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa