MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať rakety na stolný tenis

Stolný tenis radí k najobľúbenejším a najrýchlejším raketovým športom. Pri stolnom tenise lietajú pingpongové loptičky rýchlosti blesku z jednej strany na druhú. Stačí si zahrať niekoľko hier a veľmi skoro zistíte, že kvalita vašej hry závisí plne na kvalite a správnemu výberu vašej rakety na stolný tenis.Trocha histórie ping pongových rakiet

Raketa na stolný tenis si prešla dlhým vývojom. Keď stolný tenis vôbec vznikal, tak si ľudia pre túto zábavu väčšinou brávali rôzne lopáriky, dosky vlastne čokoľvek, čím sa dalo pinkat do loptičky. Niektorí si pre hru brali tenkú knihu alebo napríklad veko od škatule. Prvé pálky na stolný tenis sa vyrábali z pergamenu a mali dlhú rukoväť (vyrobená zo slabšieho materiálu). Postupným vývojom získavala raketa na stolný tenis špecifický tvar a v 70. rokoch sa už na výrobu pingpongových rakiet používala karbónové drevá.

Raketa na stolný tenis vlastne znamená drevo a poťahy, ktoré sú na drevu nalepené. Aj poťahy rakety si prešli dlhým vývojom. Najskôr boli poťahy gumové, potom poťahy s hubou až teraz, kedy súčasná podoba poťahov je softové poťahy, ktorá ovláda dnešný európsky stolný tenis. Obe tieto časti sú špecifické svojimi vlastnosťami a musia byť vyrobené tak, aby boli v súlade s herným štýlom hráčov ping pongu.

Keď sa zameriame na výrobcu, tak v dnešnej dobe existuje nemálo spoločností, ktoré sa zaoberajú výrobou ako dreva, tak poťahov. Medzi takéto môžeme zaradiť výrobcu Stiga, Donic, Double Happines či Sponeta.

Ako vybrať správnu pingpongovú raketu

Predovšetkým podľa materiálov. Podoba rakety na stolný tenis je daná svojimi pravidlami pre stolný tenis. Všeobecne možno povedať, že raketa na stolný tenis je zložená z rukoväte a vlastné hracej plochy . Táto hracia plocha je z oboch strán polepená poťahy . V dnešnej dobe je na výber ohromné množstvo nielen poťahov, ale aj driev, ktoré sú schválené medzinárodnou federáciou stolného tenisu ITTF.

Prvú časť rakety na stolný tenis tvorí drevo

Rakety na stolný tenis sú buď celodrevené, alebo tiež kompozitné pingpongové rakety. Ako už vyplýva z názvu, celodrevené rakety sú vyrobené iba z dreva. Kdežto kompozitné rakety na stolný tenis sú zvyčajne zložené z niekoľkých častí alebo vrstiev. V dnešnej dobe kompozitné rakety na stolný tenis celodrevené rakety striedajú. Je potrebné pripomenúť, že v súčasnosti musí aspoň 85 % z celkovej hrúbky rakety tvoriť drevo.

Do dreva sú pridávané špeciálne látky, ktoré zaisťujú zvýšenú citlivosť pingpongovej loptičky na pálke, odolnosť proti nárazom a celkovú trvanlivosť pri menení poťahov - aby nedošlo k vytrhávanie dyhy. Do dreva sú pridávané špeciálne látky, ktoré zaisťujú zvýšenú citlivosť pingpongovej loptičky na pálke, odolnosť proti nárazom a celkovú trvanlivosť pri menení poťahov - aby nedošlo k vytrhávanie dyhy.

Súčasná pingpongová raketa sa skladá z niekoľkých vrstiev drevenej dyhy, medzi ktoré sa vkladajú karbónové vložky. Pridaním karbónu a kevlaru medzi dyhy dreva vzniká ideálna kombinácia rýchlosti a citlivosti. Vďaka kevlaru je doska rýchle, ľahké a elastické (vhodné pre blokára). Ďalšou možnou kombináciou môže byť titán s vybranými vrstvami dreva, čo prispieva k extrémnej rýchlosti (vhodné pre útočníkov).

Nezabúdajte sa zamerať aj na držadlo, ktoré je súčasťou dosky pálky. Tvar a zloženie držiatka je tiež veľmi dôležitým kritériom pri výbere rakety na stolný tenis. Držiatko rakety na stolný tenis môže mať tvar konkávne, anatomický, rovný alebo tvar pre tužkové držanie. Ak vyberáte pálku podľa dreva, je potrebné si všímať označenie, ktoré býva veľmi často už v názve a ktoré značí stupeň rýchlosť a kontroly dosky.


Druhá časť rakety na stolný tenis je tvorená hracou plochou - poťahom

Hracia plocha rakety je väčšinou z oboch strán olepená buď celo-gumovým povrchom, alebo gumo-plastovým povrchom. Jediné obmedzenie je u povrchu pingpongových rakiet, ktoré sa schvaľuje dvakrát ročne medzinárodnou federáciou stolného tenisu ITTF. Povrchy pálok na stolný tenis musí byť farebne odlíšené (červená a čierna farba).

Poťahy majú veľký vplyv na úder, preto venujte tejto časti patričnú pozornosť. Výber poťahu totiž ovplyvňuje vo výsledku aj váš štýl hry. Je dané, že celková hrúbka poťahu na jednej strane rakety nesmie presiahnuť 4 mm.

Aké sú základné typy poťahov?

Softové poťahy

Ide o poťah s hubovým podkladom, kedy vrúbkami smerujú smerom dovnútra a navrchu je potiahnutý hladkou gumou. Ďalej rozdeľujeme poťahy podľa charakteru vrchnej gumy a to na poťahy lepkavé pružné, ofenzívny, topspinovú a kontrolné. Tieto softové poťahy sa vyrábajú v rôznych hrúbkach (maximálna hrúbka je stanovená pravidlami). Rozhodujúcim faktorom pre rýchlosť úderu je potom sila poťahu. Ak udriete softom, ten tlačí špičky vrúbkov na špongiu a potom ku kontaktu s loptičkou dochádza väčšou plochou a tým je aj väčšia rotácia (tá je závislá na priľnavosti poťahu). Všetko tiež samozrejme závisí na čistote poťahu. Treba však spomenuté, že iba softové poťahy umožňujú všetky údery moderného stolného tenisu. Pri výbere poťahu sa zamerajte na hodnoty rýchlosti, rotácie, kontroly a sily huby.

Poťahy nazývané sendviče

Jedná sa o poťahy, ktorých vrchná guma je vybavená vrúbkami smerujúce von a s podkladovou špongiou. Poťahy sa rozlišujú podľa dĺžky vrúbkov a sily huby. Na rozdiel od softového poťahu, neudeľuje tento poťah loptičke takú rotáciu. Tieto poťahy sa používajú na backhandové strane a sú ideálne pre blokára a hru blízko pri stole.

Poťahy nazývané tráva

Poťahy, ktoré sa nazývajú tráva sú vrúbkované poťahy s dlhými vrúbkami smerujúce von. Vrúbkami sú však väčšinou ku koncu zoslabené. Tieto poťahy sú ideálne pre príjem pingpongových loptičiek s rotáciou. Tento poťah je pomalý a je hlavne používaný hráčom, ktorý zaujíma obranný štýl. Väčšinou sa odporúča kombinovať trávu sa softovým poťahom.

Antitopspinové poťahy

Tieto poťahy sú veľmi podobné poťahom softovým, kedy ich poťah je hladký a bez vrúbkov na povrchu. Jedná sa o poťah určený pre obranné hráčov, ktorí majú vďaka antitopspingovým poťahom väčšiu kontrolu pri prevedení obranných úderov. Nevýhodou týchto poťahov je, že nemajú takmer žiadny odskok. Preto sa väčšinou kombinujú antitopspinové poťahy na jednej strane a pružné softové poťahy na strane druhej.

Aké drevo a poťah si teda vybrať?

Väčšinou sa dá povedať, že základom úspechu je, keď si hráč ping pongu rozumie so svojou raketou, to znamená, že zodpovedá jeho hernému štýlu. Zvoliť si správne dosku a raketu nie je vôbec jednoduché a je to väčšinou otázkou dlhoročnej praxe a skúseností. Skúsení hráči si už samozrejme vyberú takú raketu, ktorá zodpovedá jej štýlu hry. Títo hráči sa už dobre orientujú v parametroch poťahov a poznajú všetky typy úderov. Pre výber správnej rakety je dôležité, aby si hráč najskôr ujasnil svoj herný štýl a podľa toho si vybral poťah a drevo.

Aký je tvar, veľkosť a hmotnosť pálok na stolný tenis?

Čo sa tvaru pingpongových rakiet týka, raketa na stolný tenis nemajú pevne stanovené rozmery. Teda môžu mať pálky akúkoľvek veľkosť, tvar i hmotnosť, nie je to presne definované. Teda nie sú výrobcovia pálok v tejto časti prísne viazania presnými pravidlami. Podklad rakety však musí byť neohybný a plochý. Keď sa zameriam na tvar pingpongové rakety všeobecne, tak ide väčšinou o ovál s priemerom cca 20 cm. Tvar sa môže líšiť v štýle držanie rakety. To znamená, že sa môže jednať buď o európsky, alebo o ázijský štýl držanie rakety ak tomuto štýlu je pálka prispôsobená.

Cena rakiet na stolný tenis

Ceny pálok na stolný tenis samozrejme odráža kvalitu a úroveň jednotlivých parametrov. Tie najlacnejšie rakety na stolný tenis možno kúpiť dokonca už za menej ako 3 Eura. Tieto lacné rakety majú väčšinou tenšie poťah a neumožňujú stopercentnú kontrolu nad údermi protihráča, nie ako tomu umožňujú rakety vyššej triedy. Pre tých z vás, ktorý si chcú zakúpiť rakety na stolný tenis pre rekreačné hranie, vám bohato lacné pálky postačí.

Ako spoznáte kvalitné rakety na stolný tenis?

Kvalitné pálku, to znamená pálku pre turnaje v stolnom tenise, spoznáte podľa toho, či spĺňajú tieto základné parametre - sú ľahké, vyrobené z pružného dreva, poťah umožňuje vykonávať rotáciu loptičky a sú schválené medzinárodné federácii stolného tenisu ITTF.

Príslušenstvo k raketám na stolný tenis

Pre zvýšenie dlhej životnosti vašej pingpongové rakety je potrebné o raketu pravidelne sa starať. K tomuto účelu vám poslúži ochranné obal na rakety na stolný tenis a pre lepší priebeh hry čistiace prostriedky, ktoré zbavia vašu pingpongovú raketu od všetkých nečistôt a zaistí tak kvalitu hry.

V našom obchode zakúpite všetko potrebné príslušenstvo.


Vyberajte zo širokej ponuky

Skladom: 10 a viac kusov
Raketa na stolný tenis DONIC Waldner 1000
54.30 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Raketa na stolný tenis STIGA Spica
Doprava zadarmo
99.10 €
Dodacia lehota 30 pracovných dní.
Raketa na stolný tenis SPONETA Action
11.90 €
Prečítajte si tiež


Ako vybrať stôl na stolný tenis čiže ping pongový stôl


Čítaj viac

Čo potrebujem, aby som mohol začať hrať stolný tenis


Čítaj viac

Ako vybrať loptičky na stolný tenis


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa