MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Loptičky na squash a jeho rozdelenie a vlastnosti

Ak si niekto myslí, že nezáleží na tom, s akou squashovou loptičkou hrá, tak je na omyle. Jednotlivé loptičky na squash sa rozdeľujú do skupín, ktoré sú určené pre rozdielne kategórie hráčov squashu. Každá skupina squashových loptičiek je určená pre inú výkonnosť, iné herné schopnosti a iný štýl hráčov.

Niečo málo z histórie squashovej loptičky

Vznik hry squashu sa datuje na začiatku 19. storočia, keď dvaja miestni chlapci začali prevádzkovať šport veľmi podobný dnešnému squashu. Pre svoju hru potrebovali iba tri steny, raketu a nejaký loptička - dôležité len bolo, aby bol guľatý a trochu skákal (napr. gumový loptička). V priebehu niekoľko rokov došlo k vytipovanie pár loptičiek, s ktorými sa najčastejšie hralo. Štandardizácia squashových loptičiek prebehla v roku 1920, kedy sa porovnávali rôzne veľkosti, hmotnosti a miery odrazu loptičky.

Prvá oficiálna squashová loptička bola predstavena v roku 1923, kedy sa začali tieto loptičky vyrábať. Bohužiaľ členovia asociácie sa začali sťažovať na veľkú rýchlosť loptičky. Došlo teda k výrobe dvoch nových štandardizovaných loptičiek o 3 a 5 percent pomalších. V roku 1930 prijala asociácie loptička Silvertown ako jediný oficiálny squashový loptička pre amatérske majstrovstvá. V asociácii ženského squashu založené v roku 1934 to bola loptička Gradidge. Druhou svetovou vojnou boli zničené továrne veľkých výrobcov loptičiek vrátane dokumentov, ktoré obsahovali informácie o zložení loptičiek, týmto sa loptičky Sivlertown prestali vyrábať.

Potom sa hlavným dodávateľom squashových loptičiek stala firma Dunlop, ktorá začiatkom 70. rokov predstavila squashové loptičky s farebnými bodkami na loptičkách, čo je zachované dodnes. V roku 1999 predstavila spoločnosť Dunlop novú radu squashových loptičiek rozlíšených pomocou farebných bodiek, čo umožňuje hráčom si zvoliť taký loptičku, ktorý má takú veľkosť a vlastnosti, ktorú hráč v rámci svojich schopností vyžaduje.

Aké typy loptičiek na squash existujú?

Loptička na squash sú dve k sebe zlepené polovice gumy. Ako už bolo spomenuté vyššie, existuje niekoľko typov loptičiek na squash, ktoré sú určené pre iné skupiny hráčov squashu. Skúsení hráči hrajú s pomalými squashovými loptičky, ktoré majú malý odraz a neposkytujú pri hre toľko času na ich odohraní. Menej pokročilý hráči si volia skôr rýchlejší loptičky, ktoré majú väčší odraz a pomáhajú udržať loptičku dlhšie v hre. S týmto je spojená dĺžka odrazu squashovej loptičky.

Dĺžka odrazu squashovej loptičky

Jednotlivé typy squashových loptičiek sa od seba líšia spomínanou dĺžkou odrazu čiže veľkostí odskoku. Začiatočníci - pre túto skupinu sú doporučované loptičky s veľkou dĺžkou odrazu (veľký odskok), závodné hráči a pokročilí - táto skupina hráčov si volí loptičky s malou dĺžkou odrazu (krátky odskok). Hlavný rozdiel medzi týmito loptičky je 40% dĺžka odrazu.

Loptičky na squash sú rozlíšené farebnými bodkami a to podľa jeho veľkosti a vlastností. Hráči si tak môžu zvoliť presne taký loptičku, ktorý zodpovedá aktuálnym hracom podmienkam a schopnostiam.

Loptičky na squash podľa stupňa výkonnosti

Tak v prvom rade musí loptička na squash zodpovedať vašej doterajšej úrovne výkonu v squashi. Nie je naozaj nič horšie, keď si začiatočníci vyberú loptičky s najmenšou dĺžkou odrazu. Toto môže zapríčiniť to, že po pár minútach sa squashom "sekne".

Ak squash hráte prvýkrát, vyberte si modrú loptičku. Postupom času, ako sa budú vaše squashové zručnosti zvyšovať, prejdete na loptičky s menšou dĺžkou odrazu.

Rozlišujeme teda:

Modrá squashová loptička

Veľmi rýchla loptička, ktorá je určený pre začiatočníkov.

Čierna squashová loptička - modrá bodka

Rýchla loptička, ktorá je určený pre začiatočníkov.

Čierna squashová loptička - červená bodka

Stredne rýchla loptička, ktorá je určený pre mierne pokročilých hráčov squashu.

Čierna squashová loptička - biela bodka

Typ squashovej loptičky, ich odskok je v rozmedzí medzi loptičkou s červenou a loptičkou sa žltou bodkou.

Čierna squashový loptička - žltá bodka

Pomalá loptička, ktorá je určený pre stredne pokročilých hráčov squashu.

Čierna squashový loptička - dve žlté bodky

Veľmi pomalá loptička, ktorá je určený pre profesionálnych hráčov squashu.

Biela squashový loptička - žltá bodka

Pomalá loptička, ktorá je určený pre turnajové zápasy.

Vlastnosti loptičiek na squash

Loptičky na squash sa zahrievajú

Stolní tenisyPred začatím samotnej hry je dôležité squashový loptička zahriať na určitú teplotu. Všeobecne je známe, že čím je vyššia teplota squashového loptičky, tým je jeho odskok väčší. Studený loptička na squash má ďaleko horší odskok než loptička zahriata.

Aktuálna teplota squashového loptičky je závislá na dvoch faktoroch, a to na teplote squashového kurtu a na hráčskej úrovni.

Ako squashový loptička zahriať? Jednoducho a to tak, že sa postavíte k jednej z bočných stien v prednej časti kurzu a silnými údermi hrá loptičkou o bočnú stenu. Čím väčšiu silu vynaložíte, tým rýchlejšie sa loptička zahreje.

Trvanlivosť squashovej loptičky

Loptička na squash je každou hrou opotrebovaný a dochádza tak k strate jeho herných vlastností (klesá tlak vzduchu vo vnútri loptičky). Všeobecne je dané, že squashové loptičky s menším odskokom (loptička s dvoma bodkami), sa opotrebovávajú ďaleko rýchlejšie než loptičky s väčším odskokom (loptičky s jednou bodkou).

Kedy teda spoznáme, že je čas loptička vymeniť? Priemerná doba, počas ktorej vám loptička vydrží je zvyčajne dva až tri mesiace a to pri frekvencii hraní trikrát týždenne. Je to iba všeobecné pravidlo, všetko samozrejme záleží na vašom štýle hry. U silovější hráčov vydrží loptičku ďaleko kratšiu dobu než u technickejšie hráčov. Takisto sa odporúča loptička na squash vymeniť, ak sa na povrchu loptičky objaví nejaký výraznejší trhlinka, ktorá samozrejme zhoršuje herné vlastnosti loptičky.


Prečítajte si tiež:

Tenis, squash, badminton a ďalšie raketové športy

Všetko o squashi a jeho základnom vybavení

Ako vybrať správnu squashovú raketu?

Ako vybrať vhodný squashový výplet?

Ako vybrať tenisovú tašku

Ako vyberať rakety a loptičky na squash


alebo prejdite rovno do kategorie squashové loptičky v našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa