MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať tenisovú loptičku

K základnému a zároveň najdôležitejšiemu vybaveniu každého tenistu rozhodne patrí tenisová loptička, niekedy je loptička označovaná ako "tenisák".

Prečo je výber tenisového lopty tak dôležitý? Je to z toho dôvodu, pretože správny výber tenisovej loptičky ovplyvňuje celkovú kvalitu hry. Počas hry patrí totiž tenisová loptičku k najostrejšie sledovanej veci, ktorá sa na tenisovom kurte pohybuje. Všetka pozornosť je smerovaná práve tomuto loptičke, pozornosť tenistov, rozhodca a samozrejme divákov. Na čo je však dôležité pamätať, tenis nedá hrať s akýmkoľvek tenisovou loptičkou. Možno vás to udivuje, ale je to tak, sú dané pravidlá, ktorá sa výberu loptičky na tenis tykajú.

Aké typy tenisovej loptičky existujú?

Tenisové loptičky možno rozdeliť do týchto základných skupín:

 • tréningové tenisové loptičky
 • turnajové tenisové loptičky
 • detské tenisové loptičky
 • univerzálne tenisové loptičky

Ďalej tenisové loptičky rozdeľujeme do týchto skupín:

Tlakované lopty

Tento typ tenisovej loptičky patrí k najlepším a zároveň najpoužívanejším tenisovým loptičkám na trhu a sú určené pre vrcholový tenis. Princíp je taký, že tlakovaná loptička sú plnené vzduchom a sú pružnejšie. Počas priebehu hry však postupne stráca odskok a hrateľnosť, čo je spôsobené stratou natlakovanosti vzduchom.

Ak sa tieto loptičky používajú pre profesionálne stretnutia, bežne je za hru použitých viac takýchto tenisových loptičiek. Amatérom však vydrží aj niekoľko mesiacov.

Výhody tlakových tenisových lôpt:

 • ak je tenisová loptička nová, má ideálne hrateľnosť
 • zvuk odrazu je nízky a mäkký
 • ide o rýchly a živý tenisový loptičku
1

Nevýhody tlakových tenisových lôpt:

 • majú kratšiu životnosť
 • obmedzená trvanlivosť
 • obmedzená skladovateľnosť
 • vlastnosť je ovplyvnená nadmorskou výškou a chladným počasím
 • herné vlastnosti sa počas hry menia

Beztlakové lopty - netlakované lopty so stálym tlakom

Tento typ tenisového lopty majú stále rovnaký tlak a sú vhodné prevažne pre rekreačné hru, patria medzi tie najkvalitnejšie tenisáky, ktoré vďaka svojej špeciálnej štruktúre vydrží aj niekoľko mesiacov a ani po dlhšom používaní sa neznižujú jeho herné vlastnosti. Oproti tlakovaným loptičkám majú tieto tenisové loptičky odskok zabudovaný do gumového jadra. Zvyšujúca sa kvalita lopty je ovplyvnená prímesou jadra lopty (väčšinou titaniová) a vlastné plsťou lopty (melton).

Výhody beztlakových tenisových lôpt:

 • dlhodobá živnosti lopty
 • vysoká trvanlivosť
 • neobmedzená skladovateľnosť
 • vlastnosť nie je ovplyvnená nadmorskou výškou a chladným počasím
 • kvalitné lopta pre kreatívne tenistu

Nevýhody beztlakových tenisových lôpt:

 • zvuk odrazu je stredný až ťažký
 • ide o loptička so strednou rýchlosťou a hrateľnosťou

V ponuke tenisových loptičiek nájdete tlakované aj netlakované tenisové loptičky.

Detské tenisové loptičky

Treťou skupinou tenisových lôpt sú detské tenisové loptičky, ktoré sa líšia najmä rozdielnou stupnicou tvrdosti. Pre najmenších sú určené mäkké tenisové lopty, ktoré môžu byť o niečo väčší, postupne potom prechádzajú k tvrdším klasickým loptičkám.

DP3Tenisové loptičky podľa úrovne tenisové pokročilosti

Pre začínajúceho hráča je správny typ tenisového lopty veľmi dôležitý. Pre deti, juniorov a začiatočníkov sú vhodné špeciálne tenisové loptičky, ktoré sú schválené ITF, a ktoré sú označené oranžovo-žltou alebo zeleno-žltou farbou. Pre najmenších sa odporúčajú penové tenisáky, ktoré sú označené červeno-žltou farbou. Všeobecne je dané, že s pomalšími tenisovými loptičkami je hra jednoduchšia, a preto sú odporúčané začínajúcim hráčom, ktorým tieto loptičky dávajú viac času na väčšiu kontrolu.

Aké sú rozmery a hmotnosť tenisovej loptičky?

Tenisové loptičky musí mať presne danú veľkosť, váhu, deformácii a odraz, aby mohli byť schválené pre regulárnu hru. ITF (International Tennis Federation) presne definuje priemer tenisovej loptičky a to na viac ako 2 a pol palca, a menej ako 2 a 5/8 palca. Jeho priemer sa pohybuje v rozmedzí od 6,35 do 6,67 cm. Hmotnosť tenisového lopty sa pohybuje od 56,7 do 58,5 g, odskok ďalej je 135 až 147 cm po dopade na pevný podklad z výšky 254 cm. Je daná tolerancia predná deformácia tenisovej loptičky od 0,56 do 0,74 cm, ďalej tolerancia zadnej deformácia je od 0,89 do 1,085 cm.

Z čoho je tenisová loptička vyrobená?

Tenisové loptičky sú vyrobené z pevnej gumové duše a ďalších prísad. K potiahnutie tenisových loptičiek sa používa najčastejšie melton. Melton je vlnená tkanina, z ktorej vzniká plsť a ktorá sa danou technológiou fixuje do rovnomerného povrchu. Loptička je ďalej nahustený vzduchom. Ďalšou vlastnosťou povrchu tenisovej loptičky je, že je vyrobený úplne bez švov, tým pádom musí byť bez stehov. Iba tenisové loptičky značky Tretorn sú úplne vyplnené pórovitou hmotou, tieto loptičky sú určené pre tenis.

Rozlišujeme farbu tenisovej loptičky

Povrch tenisovej loptičky je jednofarebný, predtým bola loptička biela či oranžová. Dnes sú tenisové loptičky štandardne žlté, ojedinelé sa môžu objaviť tenisové loptičky v bielej farbe - väčšinou určené pre tréning. Tieto dve farby sú jediné, ktoré boli schválené USTA (United States Tennis Association) a ITF (International Tennis Federation).

Aké vlastnosti loptičky na tenis majú?

Najdôležitejšou vlastnosťou tenisovej loptičky je odskok, čiže tiež výška, až kam môžu tenisový loptičku vyletieť a to následne po tom, čo sa odrazí od povrchu zeme. Túto vlastnosť najviac ovplyvňuje materiál lopty, tj. Kaučuková guma, z ktorej sa tenisové loptičky vyrábajú.

Aký je odskok tenisovej loptičky?

Odskok tenisovej loptičky ukazuje, ako rýchlo začne tenisový loptu strácať odrazové vlastnosti od otvorenia tuby. Všeobecne je dané, že kvalitný tenisový loptu spoznáte podľa toho, keď ho voľne pustíte z výšky 2,5 metrov na betónový podklad, tak potom sa musí odraziť do výšky medzi 1,35 až 1,47 metrov, za daných okolitých vplyvov a teplotných podmienok . Väčšina tenistov dáva prednosť tenisovým loptičkám, ktoré majú odskok tzv. "Extra Duty" a to pre všetky typy povrchov (antuka, betón, tráva ai.).

1Tenisové loptičky podľa výrobcov

Väčšina obchodov svoj tenisový sortiment doplňujú o tenisové loptičky. Väčšina začiatočníkov si však s výberom príliš hlavu nelámu. Oproti tomu skúsený hráč tenisu musia mať o tenisových loptách prehľad a veľmi dobre vie, ako tenisový lopta dokáže hru uľahčiť a tiež skomplikovať.

Ak sa zameriame na značku tenisových loptičiek, odporúčame loptičky značky HEAD. U týchto loptičiek možno vyberať podľa stupňa obtiažnosti a to tenisové loptičky pre tenisové školy, pre začiatočníkov, stredne pokročilých, pokročilých či pre profesionálnych hráčov tenisu.

Prečítajte si tiež:

Tenis, squash, badminton a ďalšie raketové športy

Ako vybrať tenisovú raketu

alebo prejdite rovno k výberu tenisovej loptičky v našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa