Ako vybrať badmintonové loptičky
Badminton sa hrá pomocou badmintonových loptičiek, ktoré tiež nazývame badmintonové košíčky. V obchodoch so športovým vybavením nájdete širokú ponuku rôznych druhov loptičiek, ktoré môžu byť plastové, perové, pomalé, rýchle a ku všetkému ešte v rôznych cenách.
Ako sa v tomto širokom výbere košíčkov orientovať? Jednoducho, prečítajte si tento článok, v ktorom sme sa snažili badmintonové loptičky rozlíšiť a uľahčiť vám takto ich výber.
Z čoho sa loptičky na badminton skladajú?
Badmintonové loptičky sa skladajú z týchto častí:
- telo loptičky
- rýchlostný opasok
- korková hlavička (potiahnutá umelou kožou)
Materiál badmintonových loptičiek
Rozlišujeme plastové a pierkové bedmintonové loptičky.
Plastové badmintonové loptičky
Ak ste začiatočník, alebo hľadáte košíčky iba pre rekreáciu, zakúpte si plastové badmintonové loptičky, ktoré splnia v tomto prípade svoj účel. U týchto loptičiek sú prírodné brká (perá) nahradená tzv. "sukničkou" či napodobeninou per vyrobených zo syntetického materiálu.
Tý, ktorý s badmintonom začínajú, si s týmito loptičkami osvoja úderovú techniku. Ak začínate s perovou loptičkou, môže sa ľahko stať, že trafíte loptičku mimo korkovou hlavičku, čím môžete ľahko perovú loptičku zničiť. Výhodou plastových košíčkov je ich dlhá životnosť. Nevýhodou môže byť horšia letová stabilita.
Plastové loptičky sa vyrábajú v dvoch základných farbách - žltá a biela. Rovnako ako u perových košíčkov je hlavička korková.
Pierkové badmintonové loptičky
Druhou skupinou loptičiek sú perové, ktoré sa hodia pre pokročilých a profesionálnych hráčov badmintonu. Týto hráči už nemajú žiadny problém s trefením lopty. Používajú sa prevažne v závodnom bedmintone.
Tieto loptičky sa skladajú z 16-tich husacích pier, ktoré sú pevne zasadené do korkové základne. Všetky perá musia mať rovnakú dĺžku, tj. Od 6,2 do 7 cm a sú pevne spojené niťou. Hmotnosť loptičky sa pohybuje od 4,74 do 5,5 g. Zaguľatené korková hlavička potom má priemer 25 až 28 mm. Ak hľadáte kvalitné páperový loptičku, tak potom siahnite po tom loptičky, ktorý je vyrobený z ľavého husacieho krídla. Tie sú totiž najkvalitnejšie.
Perové loptičky sú veľmi náchylné na poškodenie jednotlivých per. Síce sa nemusí zdať, ale sebemenšie zalomenie pera má vplyv na kvalitu letu loptičky. Preto sa tiež počas hry spotrebuje aj niekoľko košíčkov. Bežná spotreba páperových loptičiek pri jednom zápase sa pohybuje cca 6 až 12 loptičiek pri štvorhre a 3 - loptičiek pri dvojhre. Perové loptičky sa vyrábajú v bielej farbe.
Rýchlosť badmintonových loptičiek
Badmintonové loptičky sa vyberajú aj podľa rýchlosti. Tu je potrebné myslieť na to, v akom prostredí budete hrať a na akej úrovni hráte. Rozdiel v rýchlosti spoznáte tak, že keď odohráte lopta zo zadnej čiary kurtu, tak loptička o triedu pomalší letí približne o 30 cm menej. Rýchlejšie loptička samozrejme letí o 30 cm viac. Rýchlosť loptičky je ovplyvnená prostredím, v ktorom hráte, to znamená teplotou, vlhkosťou a hustotou vzduchu, resp. nadmorskou výškou.
Rozlišujeme 3 základné druhy loptičiek podľa rýchlosti
- Rýchlosť 78Rýchle loptičky (červený prúžok pri plastových loptičiek) - hodí sa do teplôt vzduchu 0-13 ° C
- Rýchlosť 77Stredne rýchle loptičky, najpredávanejšie (modrý prúžok pri plastových loptičiek) - hodí sa do teplôt 12-23 ° C
- Rýchlosť 76Pomalé loptičky (zelený prúžok pri plastových loptičiek) - hodí sa do teplôt 22-33 ° C
Okrem prostredí je rýchlosť loptičky ovplyvnená silou úderu. Je potrebné zistiť, či vám rýchlosť košíčka vyhovuje. Zistíte to jednoducho. Postavíte sa na zadné čiaru kurte a primeranou silou odohráte loptička spodným úderom rovnobežne s postrannými čiarami mierne nahor a to čo najďalej to ide. Loptička by mal dopadnúť do priestoru (530 - 950 mm od protiľahlej zadnej čiary kurtu).
Ak je tento úder príliš krátky, vyberte rýchlejšie loptičku a naopak. Bežne sa rýchlosť ladí zalamováním končekov per podľa potreby. Dajte však pozor na to, aby všetkých 16 per bolo zalomené rovnomerne, aby loptička nestratil svoju stabilitu letu. Na začiatku sa odporúča mať rýchlejší loptičku a to preto, aby ste zbytočne nenabrali zlú úderovú techniku a to vďaka snahe vyvíjať väčšiu silu úder