Beecké pásy vám zaručene udria či zlepia kondíciu
Beiace pásy alebo tie bene nazývané beecké pásy sú dnes u v drvivej väčine elektromechanické prístroje, ktoré patria do skupiny posilňovacích trenaérov. Beecké trenaéry slúia prevane k výcviku a ich ciežom je čo najviac napodobňova aktivitu v reálnych podmienkach. Beecké pásy nám simulujú beh či obyčajnú rekreačnú chôdzu v domácom prostredí a slúi pre zvýenie fyzickej kondície anaeróbnym spôsobom. Nahradením behania vonku sú eliminované nepriaznivé vonkajie podmienky ako dáď, smog, sneh a pod.
Na čo Vám môe slúi beiaci pás?
- rehabilitačná pomôcka pre srdcové postihnutia,
- tréningová pomôcka pre portovcov,
- nástroj pre udriavanie kondície veobecne,
- pomocník pri chudnutí určené pre žudí, ktorí nemajú priaznivé vonkajie podmienky, alebo iné dôvody pre behanie či praktizovanie prechádzok vonku.
Aké sú hlavné výhody beiacich pásov?
1. Beh pozitívne pôsobí na zdravie človeka
Beh má pozitívny vplyv na zdravie človeka. Medzi najčastejiu príčinu úmrtia v dnenej modernej dobe patrí kardiovaskulárne ochorenia, teda ochorenia srdca a ciev, ktorá sa radí medzi civilizačné ochorenia. Dnený týl ivota je plný rizikových faktorov stojacich za týmito chorobami. Spôsob ivota začína by vežmi pasívny, v dôsledku moderných technológií nemusíme takmer nikam chodi peo, mnoho profesií je prevane sedavých, doba je uponáhžaná a ijeme v strese. K dispozícii navye máme v podstate neobmedzené mnostvo dostupnej prijatej energie v podobe potravín, pričom sa dnes potraviny robia v rôznych koncentrovaných formách. Spočítajte si, kožko kalórií obsahuje napríklad tabužka čokolády, balíček lupienkov alebo napríklad alkohol.
Niekto môe namieta, e sa nae babičky kŕmili tučným maslom, slaninou a podobnými pochutinami, avak ony tie následne celý deň odpracovali na poli. Problém je v tom, e dnená doba, technický pokrok a týl ivota sa mení rýchlejie, ne sa tomu stačí prispôsobi nae genetická výbava tak zvanú selekciou. Nae telo preto zatiaž nie je na nový ivotný týl zvyknuté, a to je dôvodom, prečo sa s týmito ochoreniami stretávame v takom mnostve. Stúpa počet žudí obéznych a žudí s ochorením ciev a srdca, s cukrovkou, nádorových ochorení, ktoré sú s obezitou a dneným týlom ivota úzko späté.
Mnoho túdií u ukázalo blahodárny vplyv pravidelného aeróbneho cvičenia pre zdravie, najmä jeho účinkom na kardiovaskulárny systém. Iba pri aeróbnom cvičení, kedy majú bunky k dispozícii dostatok kyslíka a nepracujú na kyslíkový dlh, sú v organizme spažované tuky. Tuky, ktoré sa ukladajú do tukových zásob v podkoí a spôsobujú tak nielen estetické problémy, ale sú vežmi dôleitým činitežom v rozvoji chorôb. Vysoká hladina tukov v krvi vedie k tzv. ateroskleróze, pri ktorej sa zanáajú cievy, čo môe nakoniec vies napr. k postihnutiu srdca a ciev angínou pectoris, infarktu srdca, mozgovej mrtvici, rozvoju vysokého tlaku a k mnohým iným ochoreniam.
Beh je jedným z najprirodzenejích aktivít a pohybov v naom ivote. Pri behu nielene spažujeme tuky, čím zniujeme cholesterol a ďalie látky lipidového charakteru v krvi a celkovo v tele, ale tie tým formujeme nau postavu. Beh je blahodarný tie pre srdce a cievy, ktoré sú prepojené do systému, ktorému lekári hovoria kardiovaskulárne. Ten teraz stojí na prvom mieste z hžadiska príčin úmrtia.
Pri behaní posilňujete svoje srdce, ktoré jediné v tele pracuje nepretrite po celý ivot, rovnako ako posilňujete ruky s činkami. U trénovaných becov ďalej klesá srdcová frekvencia v pokoji. Nízka srdcová frekvencia je výhodná z hžadiska úspory, zvieratá s pomalím metabolizmom a nízkou srdcovou frekvenciou sa doívajú vyieho veku ako tá s metabolizmom rýchlym. Toto zistenie platí aj u človeka, pomalie pracujúce srdce sa menej opotrebováva v priebehu rokov. Jednotlivé bunky, z ktorých sa nae orgány skladajú, si pri behu zvykajú na záaovú situáciu s dočasnou menou zásobou kyslíka, v kžudovom reime sú potom schopné pracova úspornejie. Zvyuje sa cievne zásobenie a tým aj prekrvenie ivotne dôleitých orgánov, napríklad mozgu, čím sa zvyuje jeho výkonnos v podobe pamäti a intelektuálnych funkcií.
Po záai sa v tele uvožňujú látky charakteru opiátov, endorfíny, ktoré si telo vie samo syntetizova. Tieto majú euforizujúce a upokojujúce účinky, zlepujú náladu, potláčajú boles a bojujú tak proti nadmernému stresu, depresiám a rozvoju psychických i prenesene organických ochorení. Beh sa dá naordinova ako preventívny prostriedok pre udranie psychickej pohody a zdravia.
2. Časové dôvody
Dnená doba je vežmi časovo náročná a u mnohých žudí u samotná profesia zaberie väčinu času jeho ivota. Beiaci pás je liekom pre moderného zaneprázdneného človeka. Niekto môe namieta, na pás si môem zájs do posilňovne. Avak je potrebné myslie na to, e aj keď bývam v meste a posilňovňu mám neďaleko, vdy je nutné sa pripravi, zbali veci a do posilňovne dôjs, prípadne prís autom alebo verejnou dopravou.
Ak mám doma beecký pás, som na ňom v priebehu minúty a nemusím nič riei, pravidelný polhodinový beh tak nezaberie o nič viac drahocenného času. Na pás si môem odskoči pri práci doma, pričom navye môem sledova televíziu alebo počúva hudbu podža svojho výberu a žubovôle. Celý tréning potom mám v úplnom súkromí.
3. Finančná investícia do behania
V dnenej dobe sa dá kúpi pomerne kvalitny beecký pás i za cenu okolo desa tisíc. Človeka hneď napadne, e to nie je málo, ale ak si zrátame minuté peniaze za permanentky do posilňovne, dopravu a podobne a porovnáme to s nákladmi na pás z dlhodobejieho hžadiska, cena u nie je tak vysoká, ba naopak. Niekto zase namietne, e sa bez takých vymoeností zaobíde a bude beha vonku. To ale nemusí by vdy moné. Musíme myslie na nepriazeň vonkajích podmienok, počasie a čistotu vzduchu v zimných mesiacoch.
4. Nepriaznivé počasie a smog eliminuje vonkají beh
Pre niekoho je hlavnou prekákou pre behanie vonku dáď, sneh alebo príli vežká zima. Zimné obdobie je k becom v naich podmienkach nepriaznivé, a pre amatérov, rekreačných becov a vôbec jedinca, ktorí nie sú zvyknutí beha pravidelne, je typické, e prestávajú s pravidelným behom v zimnom období. Pre niekoho pádny argument nepriaznivých vonkajích podmienok s beiacim pásom doma odpadá a človek tak môe beha kedykožvek sa mu zapáči.
Nezabudnime tie na nemenej dôleitú vec v zimnom období, a to je časté inverzné počasie a s tým v posledných rokoch spojený čoraz častejí výskyt smogu. Hlboké vdychovanie znečisteného vzduchu smogom pri záai nám zdravie naopak skôr ukodí, odborná verejnos odporúča vetky fyzické aktivity vonku v období smogu naopak obmedzi, rovnako ako dlhé vetranie bytu či domu. Ak vak máme doma pás, toto nás u nemusí trápi.
Okrem vplyvov počasia je tie nutné spomenú terén. Nie kadý má u domova beeckú dráhu alebo krásnu lesnú cestu. Behanie po betóne a tvrdom povrchu sa neodporúča z hžadiska pokodzovania kĺbov. Beecké trenaéry majú odpruenie, ktoré minimalizujú nebezpečenstvo pokodzovania kĺbov. Niektorí žudia, najmä vo vežkých mestách, sú nútení beha po asfaltovej ceste, pretoe v okolí bydliska inú trasu nemajú. Inhalovanie výfukových plynov z áut je rovnakým problémom ako u smogu. Navye hrozí nebezpečenstvo zráky dopravnými vozidlami.
Pre koho sú beecké pásy určené?
Beecké pásy sa hodia v podstate pre úplne kadého. Profesionálni portovci ich môu pouíva pre udriavanie kondície. Rekreační beci ich uvítajú v zimných mesiacoch za nepriazne počasia. Beiaci pás môe by pouitý aj ako rehabilitačná pomôcka pri rôznych ochoreniach, kde je napríklad v rámci sekundárnej prevencie doporučený pravidelný pohyb lekárom, pričom nemusí ís len o beh, ale napr. u starých, nevládnych žudí rovnako dobre poslúi chôdza na páse. Beiaci pás je navye výborný pomocník pri chudnutí, čo ocenia najmä eny, ktorým budú väčinou zrejme viac vadi nepriaznivé klimatické podmienky.
Aké existujú typy beeckých pásov?
- beecké pásy pre osobné pouitie
- beecké pásy profesionálne
Rozdiel je jasný. Profesionálne beecké pásy sú drahie a väčie, ale aj vybavenejie a odolnejie. Ak uvaujete si zaobstara beecký pás domov, pre tento účel sú profesionálne beecké pásy zbytočné a to z hžadiska nadmerných rozmerov a vysokej ceny. Ale ak ste náročný uívatež, môete siahnu v prípade záujmu aj po tejto variante beiaceho pásu.
Beecké pásy ďalej môeme rozdeli podža základných kritérií na:
- bezmotorové beecké pásy
- beecké pásy s motorom
Bezmotorové varianty beeckého pásu sú najlacnejie, vyuívajú čisto mechanický princíp a záa nastavujeme pomocou magnetického odporu. Beecké bezmotorové pásy sú menej robustné a pre uívateža je u tejto varianty hlavne nízka cena. Výhodou je tie niia hlučnos. Bezmotorové pásy sú určené skôr pre chôdzu, pre intenzívny beh by som ich nedoporučoval. Beecké pásy s motorom sú pochopitežne výhodnejie, umoňujú lepiu simuláciu reálneho pohybu, intenzívny beh a jednoduchie automatizáciu.