MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať futbalovú bránku

Ak chcete začať hrať futbal a zaobstarať si z rôznych dôvodov futbalovú bránku tiež pre vlastné využitie, budete si musieť nejakú vybrať.Na čo by ste sa pri výbere mali zamerať?Hlavným kritériom pri výbere je najmä bezpečnosť bránky, pretože bránky môžu predstavovať nebezpečenstvo ohrozenia života i zdravia najmä u detí, a to pri ich nesprávnom prevedení a používaní. Pri výbere futbalovej bránky sa ďalej riadime podľa materiálu, z ktorého je vyrobená. Z hľadiska využitia je dôležitá aj veľkosť futbalovej bránky a spôsob uchytenia siete.

Bezpečnosť futbalovej bránky

Futbalové bránky môžu pri nesprávnom prevedení predstavovať nebezpečenstvo, a to najmä pre deti. Priemerný vek ľudí usmrtených v súvislostí s futbalovou bránkou je okolo 10 rokov. Medzi najčastejšie príčiny úrazov patrí podľa Americkej komisie pre bezpečnosť výrobkov napríklad:

 • Prevrátenie bránky alebo pád pri hojdaní sa na brvne a lezenie na bránku
 • Tržné poranenia od ostrých častí bránok
 • Poranenia pri strete s tyčami bránky
 • Bránka sa rozpadne pri prenášaní

Požiadavka bezpečnosti je preto základnou požiadavkou na každú bránku. Odborne vyrobená bránka podľa platných noriem, ktorá nepredstavuje nebezpečenstvo pre hráčov, býva označená certifikátom. To znamená, že daná futbalová bránka spĺňa podľa platných noriem funkčné a bezpečnostné požiadavky pre tento druh výrobku. Bezpečná bránka je obvykle vyrobená z ľahkého materiálu a je zhotovená takým spôsobom, aby bolo zložité jej prevrátenie. To znamená, že musí byť vynaložená niekoľkonásobne vyššia sila, aby k tomuto došlo. Z vyššie uvedených dôvodov sa odporúča zhotovovať futbalovej bránky označené certifikátom.

Materiál futbalovej bránky

Najčastejším materiálom, ktorý sa používa na výrobu bránok, je hliník, plast a nafukovacie bránky.

 • Hliník Hliník je asi najčastejším materiálom futbalových bránok, keďže má dobré vlastnosti z hľadiska použitia. Jedná sa o pomerne ľahký materiál, ktorý je však dostatočne pevný a odolný proti korózii. Hliníková futbalová bránka je tak bezpečná, má dlhú životnosť a dobre sa s ňou manipuluje.
 • Plast V dnešnej dobe plastov sa aj futbalové bránky vyrábajú z tohto materiálu. Obvykle sa používa tvrdený polyvinylchlorid (PVC). Plastové bránky sa obvykle používajú v nižších vekových kategóriách, v niektorých prípadoch pre tréning v juniorských súťažiach, inak sú prevažne určené pre deti. Výhodou bránok vyrobených z plastu je vysoká bezpečnosť a nízke obstarávacie náklady. Na druhú stranu sú plastové bránky náchylnejšie na pôsobenie UV žiarenia, dlhodobé vystavovanie môže spôsobiť zmäknutie materiálu. Preto je dobré ich pred slnkom chrániť tak, že ak ich práve nepoužívame, ukladáme ich v slnečných a horúcich dňoch niekam do tieňa.
 • Ocel V minulosti bola oceľ hojne používaným materiálom na výrobu futbalových bránok. Jej výhodou bola hlavne vysoká mechanická odolnosť a pomerne nízka cena. Dnes sa však oceľ pre výrobu futbalových bránok už v podstate nepoužíva, a to z dôvodu ich vysokej hmotnosti, a tým pádom nízkej bezpečnosti najmä pre deti. Oceľ tiež podliehala pomerne rýchlo korózii, čo má opäť vplyv na bezpečnosť a životnosť.
 • Nafukovacie bránky Nafukovacie bránky sú vhodné pre deti a rekreačný futbal pre zábavu pri cestovaní, pretože sú veľmi skladné. V Anglicku sú tieto bránky používané vo veľkej miere pre tréning futbalových žiakov.

Konštrukcia futbalovej bránky

Najčastejšie konštrukčné prevedenia futbalových bránok sú nasledovné:

 • Futbalové bránky úplne zvárané Jedná sa z hľadiska konštrukčného o mechanicky najodolnejšie bránky s vysokou životnosťou. Taká bránka nevyžaduje kontroly spojov a doťahovanie skrutiek pri používaní.
 • Futbalové bránky čiastočne zvárané Bránky čiastočne zvárané majú na pevno varené najviac namáhané časti (zvyčajne rohy), zvyšok sa dodáva rozložený a bránku treba zmontovať. Certifikované bránky sú pevné a nepredstavujú nebezpečenstvo. Nevýhodou je nutnosť pravidelných kontrol spojov. Odbúrateľnosť je naopak pre niektorých užívateľov výhodou, pretože bránku môžu podľa ľubovôle premiestňovať.
 • Futbalové bránky nezvárané Táto varianta bránok sa kompletne skladá a neobsahuje žiadne zvárané časti. Jednotlivé diely sú spojené pomocou skrutiek. Nevýhodou je nutnosť pravidelnej kontroly týchto spojov, pretože dochádza k ich uvoľňovaniu, a to najmä v rohoch, kde je konštrukcia bránky namáhaná najviac. Pravidelné kontroly sú potrebné, pretože sa bránka môže rozpadnúť, najmä pri premiestňovaní, a vzniká tak riziko. Výhodou týchto montovaných gólov býva naopak nízka cena.

Veľkosť futbalovej bránky

Futbalové bránky pre súťažné zápasy majú predpísané rozmery 7,32 x 2,44 metrov. Juniorské bránky majú zvyčajne rozmery 5 x 2 metre. Na futsal a malý futbal sa používajú bránky s rozmermi 3 x 2 metre. Pre rekreačný futbal môže mať bránka v podstate akékoľvek rozmery, takže tu si ľubovoľne zvolíte podľa svojich preferencií a možností.

Hĺbka futbalovej bránky

Futbalové bránky sú obvykle k dostaniu v hĺbkach 1 meter, 1,5 metra, 2 metre. Z hľadiska bezpečnosti je vhodnejšia väčšia hĺbka, ale záleží aj na celkovej veľkosti bránky.

Uchytenie siete futbalovej bránky

Uchytenie siete je dôležité z hľadiska bezpečnosti. Skoršie často používaná varianta kovových ostrých háčikov mohla spôsobovať vážne poranenia hráčov pri hre. U terajších bránok sa využíva integrovaný systém úchytov, to znamená, že sieť je už súčasťou konštrukcie futbalovej bránky. Druhá používaná moderná technológia uchytenie siete je vykonané pomocou háčikov plastových, ktoré sú ukryté v profile tyčí.

Ukotvenie futbalovej bránky

Futbalové bránky sa vyrábajú v niekoľkých variantoch ukotvenia. Z hľadiska bezpečnosti najvyššej prevenciu zaisťujú bránky s možnosťou usadenie bránok do zabetónovaných zemných puzdier. Tento variant sa využíva pre profesionálne využitie v súťažných zápasoch. Pomocou špeciálnych adaptérov tak možno ukotviť aj bránky prenosné. Ak nie je k dispozícii možnosť zemného puzdra, je vhodné spodnú časť bránky zaťažiť závažím. Špeciálne závažie k prenosným gólom možno zakúpiť. Na internete možno napríklad na stránkach daných obchodníkov nájsť, aké sú odporúčané veľkosti záťaže k danej veľkosti bránky.

Ako predísť úrazom:

 • Na bránkach sa nehúpe a nešplhá sa na ne
 • Prenosné bránky zabezpečujeme kotvením (najlepšie závažím)
 • Pri prenášaní prenosných bránok sa nezdržujeme pod jej prednou časťou
 • Pravidelne kontrolujeme stav montovaných bránok
 • Nikdy nenechávame deti bez dozoru - najmä u prenosných bránok


Vyberte si z kategórie futbalové bránky na našom e-shopeCelá kategória

Prečítajte si aj ďalšie články týkajúce sa futbalu a výberu futbalovej výstroje


Ako vybrať futbalovú loptu


Čítaj viac

Všetko o futbale


Čítaj viac

Ako vybrať futbalové chrániče


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa