MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať futbalovú loptu

Futbal je známy svojou nenáročnosťou, čo sa týka vybavenia, v obmedzených podmienkach v podstate stačí zaobstarať len futbalový loptu a môžete ho praktizovať v podstate kdekoľvek. V tomto návode, ktorý sme pre vás pripravili, nájdete niektoré rady a fakty, ktoré by vám mohli pomôcť pri výbere správneho futbalovej lopty. Informácie využijú začiatočníci, ktorý v tomto ohľade môžu tápať. Vyberiete si tak loptu, ktorá je dostatočne kvalitná vzhľadom k vašim požiadavkám. Rekreačný futbalisti môžu voliť futbalové lopty za výhodnejšiu cenu, profesionáli a nadšenci siahnu k tréningovému a zápasovému využitie skôr po certifikovaných loptách najvyššej kvality.


História futbalovej lopty

Futbalová lopta sa od svojho vzniku postupne vyvíjala, rovnako ako ostatné futbalové vybavenie. Do roku 1836 bol tvar lopty závislý na tvare nafúknutého prasačieho močového mechúra, z ktorého boly vtedajší lopty vyrábané. Vtedajšia futbalová lopta nemohla mať žiadaný tvar ani jednotné rozmery. V roku 1836 prišiel Charles Googyear so svojím patentom lopty vyrobené z vulkanickej gumy.

Začiatkom 20. storočia sa začali lopty vyrábať z gumových duší a obale z kravskej kože. Tieto lopty už mohli spĺňať požiadavky na tvar, ale ich veľkou nevýhodou bolo, že pri namočení boli ťažkéTo bol problém, pretože lopta za daždivého počasia nasával vodu a horšie sa hralo. To bolo veľmi nepríjemné najmä pri hlavičkovanie a mnohokrát dochádzalo aj k zraneniam. V tridsiatych rokoch sa výrobcovia snažili problémy vtedajších futbalových lôpt s nasávaním vody vyriešiť povrchovými syntetickými nátermi.

Ďalším problémom vtedajších futbalových lôpt bola ich zlá viditeľnosť vďaka tradičnej hnedej farbe, v ktorej boli vyrábané. Brazílsky klub Santos začal preto používať v päťdesiatych rokoch minulého storočia pri večerných stretnutiach lopty bielej farby. Neskôr sa objavili aj oranžové lopty pre hru na snehu. Prvá futbalová lopta vyrobená celá zo syntetických materiálov sa objavila v šesťdesiatich rokoch, syntetické lopty postupne nahradili staršie kožené typy lôpt. Gumové duše boli postupne nahradené komorovými dušami z latexu, butylu a ďalších syntetických materiálov. Materiály, z ktorých sa futbalové lopty vyrábajú v súčasnosti, napodobňujú bunkovú štruktúru kože živočíchov.

Ako vybrať fotbalovú loptu?

Pri výbere futbalovej lopty zohľadňujeme niekoľko základných parametrov, a to správnu veľkosť lopty, materiál, z ktorého je loptu vyrobená, a cenu a kvalitu lopty.

Veľkosť lopty

Výber správnej veľkosti lopty je vaším prvým krokom pri obstarávaní nového lopty. Najpoužívanejšie veľkosti sa označuje číslom 5, tá je určená pre dospelých, dorastencov a starších žiakov. Veľkosť futbalovej lopty s označením 3 a 4 je určená pre nižšie vekové kategórie, teda deti, prípravku a mladších žiakov. Táto veľkosť sa tiež používa na lopty určené pre futsal a do hál. Lopty na futsal a do haly spĺňajú okrem menšej veľkosti tiež požiadavka na menšie odskok.

Materiál lopty

Krokom druhým je zváženie materiálu, z ktorého je lopta vyrobená. Materiál lopty je dôležitý z hľadiska použitia, teda na akom povrchu bude loptu na hranie slúžiť. Na prírodné a umelú trávu sa používajú lopty s bežne odolným povrchom, ak budete loptu používať na škvare, tvrdých povrchoch v halách alebo betónu vonku, je potrebné zakúpiť loptu, ktorý má vyššiu odolnosť plášťa. Výrobcom je v tomto prípade deklarované, že je lopta určená na tvrdé povrchy. Pokiaľ predpokladáte, že s loptou budete hrať častejšie aj v daždi a mokru, je nutné zaobstarať loptu vyrobený zo syntetických hmôt, nie kožený, ktorý oťažie nasatím vody.

Podľa využitia

Pre klasický futbal na tráve umelej, či obyčajnej, volíme klasické lopty. Z hľadiska využitia je nutné uviesť najmä vyššie zmienené lopty do hál a futsalové lopty, ktoré sa vyrábajú špeciálne pre tieto účely, majú veľkosť 3 alebo 4 a vyznačujú sa menším odskokom.

Kvalita a cena futbalovej lopty

U týchto vzájomne previazaných parametrov futbalových lôpt platia rovnaké priama úmera, ako to zvyčajne býva u iných výrobkov. Vyššia cena znamená tiež kvalitnejšiu loptu, teda lepšie materiály a pokročilejšie technológie.

Ďalšie poznatky k výberu futbalovej lopty

FIFA quality

Kvalitnejšie futbalové lopty, s ktorými sa hrajú dôležité európske poháre a majstrovstvá sveta, môžu získať ohodnotenie kvality od medzinárodnej futbalovej asociácie FIFA. Tieto lopty, ktoré prejdú veľmi náročnými testami FIFA Quality sú označené logom FIFA Approved alebo FIFA Inspected. Tieto testy simulujú podmienky, v ktorých lopta pracuje v reálnych podmienkach pri záťaži vytváranej samotnou hrou. Označenie logom znamená, že majú jeden z dvoch druhov kvality testovaných asociáciou FIFA, v prípade FIFA Approved prešiel loptu sedmikolovým testom, v prípade FIFA Inspected prešiel loptu testom osmikolovým. Medzi parametre, ktoré sa pri testoch skúmajú, patria testy obvode, guľatosti, odrazu, váhy, nasiakavosti, straty tlaku, zachovanie tvaru a veľkosti a test vyváženie lopty. Záujemcovia môžu presnú náplň testov nájsť na internete.

Ďalšie postrehy k výberu futbalovej lopty

Na klubovej úrovni vám loptu vydrží lôpt 1-2 sezóny. Pre tréningové využitie sa z pochopiteľných dôvodov zvyčajne používajú iné lopty ako pre zápasy. Zápasové lopty tak bývajú zvyčajne drahšie a svojimi vlastnosťami lepšie ako tréningové lopty. Po každom tréningu i zápase by sa mali lopty čiastočne vypúšťať, tým sa zvyšuje ich životnosť.


Vyberajte zo širokej ponuky

Skladom: 10 a viac kusov
Futbalová lopta GALA Argentina BF5003S
40.00 €
Dodacia lehota 14 pracovných dní
Futbalová lopta SPARTAN Club Junior 3
12.70 €
Skladom: 10 a viac kusov
Futbalová lopta SPARTAN Corner
10.90 €
Skladom: 10 a viac kusov
Futbalová lopta SPARTAN Brasil
15.80 €
Skladom: 10 a viac kusov
Futbalová lopta SPARTAN Trophy 5
11.90 €
Prečítajte si tiež


K čomu je futsalová lopta, ako sa odlišuje od bežnej futbalovej lopty a ako ju vybrať


Čítaj viac

Všetko o futbale


Čítaj viac

Ako vybrať futbalovú bránku


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa