Simona KRAINOVÁ - ambasádorka MASTERSPORT.sk⏩
MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Ako vybrať futbalové chrániče

Futbalové chrániče sú dôležitou výbavou futbalistu, navyše sú povinnou súčasťou výstroja v súťažných zápasoch. Rozhodca v úvode každého zápasu kontroluje, či majú všetci hráči chrániče nasadené.

Je dobré si vybrať správne chrániče, ktoré vám budú vyhovovať a ktoré budú pohodlné. K tomuto účelu sme pre vás pripravili nasledujúci článok, ktorý vám s výberom pomôže, pretože sa tu dozviete v tomto smere dôležité poznatky. Moderné futbalové chrániče dnes vo väčšine prípadov spĺňajú základné požiadavky hráčov. Správne vybrané moderné futbalové chrániče sú veľmi ľahké, takže ich hráči skoro necítia, sú priedušné a neobmedzujú hráčov v pohybe, zároveň zaisťujú maximálnu ochranu holení pri ľubovoľných stretoch súperov.

Pri výbere sú dôležité najmä tri parametre - materiál, veľkosť a typ uchytenia.

Materiál

Existuje niekoľko druhov materiálu, z ktorého firmy svoje chrániče vyrábajú.

Plast

Plastové chrániče sú veľmi lacné, to je ich nespornou výhodou. Avšak je zároveň nutné dodať, že majú nižšiu životnosť a o niečo nižší stupeň ochrany. Tieto chrániče možno odporučiť skôr začiatočníkom a rekreačným futbalistom.

1

Sklené vlákno

Chrániče zo skleného vlákna sú veľmi ľahké, zároveň sú dostatočne pevné a tuhé. Zaručujú vysokú ochranu a možno ich odporučiť pre intenzívne a profesionálne použitie.

Penová guma

Jedná sa o ľahký materiál, ktorý sa navyše môže podľa vašich proporcií tvarovať. Stupeň ochrany je o niečo nižšia ako u skleného vlákna.

Polyuretán

Jedná sa asi o najčastejšie používaný materiál futbalových chráničov. Je o niečo menej ľahší ako sklené vlákno, zaisťuje však vysokú ochranu.

EVA pena

Tento materiál sa používa ako výstelka chráničov, je veľmi jemný a zabezpečuje pre hráčov vysokú pohodlnosť pri nosení chrániča.

Veľkosť

Správna veľkosť brankárskych rukavíc je rovnako dôležitá ako u akejkoľvek inej súčasti výbavy. Iba chrániče, ktoré majú zodpovedajúcu veľkosť, vám môžu pri hre poskytnúť deklarovanú maximálnu ochranu. Následne uvádzame tabuľku odporúčaných veľkostí futbalových chráničov na základe výšky daného hráča:

Výška hráča (cm)

120 - 140

140 - 160

160 - 175

175 - 185

185 - 195

Doporučená veľkosť chráničov

XS

S

M

L

XLKaždá značka futbalových chráničov vydáva tabuľkovo tiež svoje vlastné odporúčané veľkosti, tieto tabuľky je možné nájsť na internetových stránkach danej firmy.

Možno tiež odporučiť stupeň ochrany pre jednotlivé herné posty, najrobustnejšie futbalové chrániče by mal mať obranca, pretože sa často dostáva do stretov s inými hráčmi pri bránení útočných akcií. Útočníci môžu mať ľahšie chrániče. Pre záložníkov platí v podstate to, čo pre obrancu. Treba však podotknúť, že sa jedná o veľmi hrubé odporúčania a veľmi individuálna záležitosť. Záleží skôr na danom hráčovi, čo na svojom poste preferuje, a ako sa mu v daných chráničoch hrá.

Typy uchytenia

DP3

Chrániče na futbal majú niekoľko typov uchytenia. Existuje variant s uchytením v hornej časti pomocou suchého zipsu sa strmeňom, v spodnej časti má táto varianta chrániče chránič členkov. Ďalší variant uchytenie futbalového chrániča je vykonané pomocou dvoch pásikov na suchý zips v hornej a dolnej časti chrániča. Posledná možnosť uchytenia futbalových chráničov je pomocou návlekov - chránič sa jednoducho natiahne na holeň ako pančucha.Prečítajte si aj ďalšie články týkajúce sa futbalu a výberu futbalovej výstroje:

Všetko o futbale

Ako vybrať fotbalovú loptu

Ako vybrať futbalovú bránku

Ako vybrať brankárske rukavice

Alebo prejdite do kategórie futbalové chrániče na našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa