Ako si vybra cyklistický trenaér I.
Pre správny výber cyklistického trenaéra či spinningového bicykla je nutné sledova a správne vyhodnoti určité základné parametre týchto posilňovacích strojov. Tu ich pre vás v stručnosti zhrnieme.
Kto a akým spôsobom bude cyklotrenaér pouíva?
aiskovým bodom pre výber spinningového bicykla je uváenie, kto a akým spôsobom ho bude vyuíva. Samozrejme bude rozdiel pri výbere pre beného uívateža, ktorý bude cyklotrenaér pouíva pre kondičný tréning a chudnutie, a naopak iné preferencie bude ma aktívny portovec, profesionál či pravidelný spinningový nadenec.
Pri výbere tohto posilňovacieho stroja je potrebné vzia do úvahy aj základné parametre váho tela, ktorými sú vaa hmotnos a výka.
Spôsoby a intenzita cvičenia na cyklotrenaéry
Cyklotrenaér vyberáme tie podža poiadavky monosti liapania v stoji a vožby rôznych stupňov záae, táto monos nemusí by pri vetkých modeloch samozrejmosou.
Dôleité je tie to, či má cyklotrenaér tak zvanú vožnobeku, to znamená, e ak zastavíme liapanie, pedále stoja a zotrvačník ide ďalej. Druhým variantom je pevné spojenie pedálov so zotrvačníkom, ak v tomto prípade zastavíme liapanie, vplyvom zotrvačnosti nám pedále pôjdu ďalej.
Stupeň záae na cyklotrenaér
Pri výbere spinningového bicykla sa jedná o hlavnú poiadavku a to podža toho, kto a akým spôsobom bude cyklotrenaér vyuíva. K záai sa úzko viae typ brzdného systému a ovládanie záae. Súčasne dostupné technológie ponúkajú tri základné prevedenia brzdného systému cyklotrenaérov:
Prítlačná brzda
Najrozírenejím variantom je kotúčová čie prítlačná brzda. Tu odpor vytvorí dotičky, ktoré zotrvačník brzdia tým, e na neho tlačia. Jedinou nevýhodou je to, e dotičky musíme po určitom časovom intervale meni, inak je systém vežmi účinný.
Magnetická brzda
Magnetická brzda je druhou variantou brzdného systému. Jej hlavnou prednosou je o niečo tichí chod a fakt, e systém nemusíme udriava, pretoe sa neopotrebováva ako systém kotúčový. Magnet vytvára odpor pôsobením magnetického poža a pribliovaním a odďažovaním sa od zotrvačníka.
Elektromagnetická (indukčné) brzda
Elektromagnetická čie indukčná brzda je treou dostupnou variantou brzdného systému. Brzdný prvok tvorí cievka s elektromagnetom, vežkos prúdu v cievke a teda aj intenzitu magnetického poža riadi počítač. Tento variant je vežmi komfortný a umoňuje zvládnutie aj vežmi vysokej záae, zaručuje vežmi presné meranie vzdialenosti a ďalích parametrov a je sprevádzaná absolútne tichým chodom. Tento typ brzdy sa samozrejme umiestňuje do najdrahích, vysoko kvalitných cyklotrenaérov pre uspokojenie náročných uívatežov.
Cyklotrenaéry sú k dostaniu v prevedeniach s ručnou reguláciou záae alebo elektronickou variantou regulácie. Ručná regulácia býva vykonaná otočným alebo posuvným regulátorom. Elektronická regulácia záae nám umoní manuálnu aj automatickú reguláciu záae podža vybraného programu, profilu trate v priebehu tréningu. Priebeh a zmeny vidíme na displeji v priebehu liapania.
Moné sú aj programy, ktoré nám záa upravujú automaticky podža poadovanej tepovej frekvencie. Tu je nutné upozorni, e pri lacnejích a menej kvalitných trenaérov je táto funkcia nie vdy príli uspokojivá, a preto je vhodné pri poiadavke na túto funkciu voli kvalitný prístroj od renomovanej firmy alebo s dobrými referenciami. To býva hlavne pri prístrojoch, ktoré umoňujú pripoji hrudný pás, pretoe dotykový snímač na riadidlá nemeria tep natožko presne.
Zotrvačník cyklotrenaéra
Čo sa týka zotrvačníka, cyklotrenaéry sú k dispozícii v prevedení so zotrvačníkom bez vožnobehu a s vožnobehom. Cyklotrenaér bez vožnobehu, ktorý má pedále pevne spojené so zotrvačníkom, by sa správne mal označova spinningový bicykel. Toto označenie vak dnes skôr zoveobecnelo na vetky druhy cyklotrenaérov. Systém funguje rovnako ako napríklad u detského bicykla, ak prestanete liapa, pedále sa točia ďalej.
Druhý variant sa chová ako klasický bicykel pre dospelých, po ukončení liapania sa zotrvačník dotočí sám bez väzby na kolesá, pedále teda stoja, čo je komfortnejie.
To je moné odporuči pouívatežom, ktorí pravidelne navtevujú spinningové cvičenie v posilňovniach, si zaobstara variant prvý, pokiaž teda nechcú meni zvyk. Druhý variant je výhodnejí pre klasických cyklistov. Treba si da pozor na názvoslovie, ktoré sa v praxi nedodriava, ako bolo uvedené vyie a prípadne si overi, e spinningový bicykel je naozaj spinningový bicykel v prevedení bez vožnobehu a naopak.
Pedále cyklotrenaéru
Aktívni cyklisti ocenia prevedenie pedálov so zámkom, čie klipsňou, podobne ako u pedálov klasického bicykla. U prísluných prevedeniach pedálov s takzvaným SPD nadstavcami mono tie s výhodou pouíva cyklistickú obuv. Veobecne mono poveda, e lacnejie cyklotrenaéry (zhruba do 400 ?) majú pedále obyčajné plastové. Kvalitnejie stroje disponujú kovovými pedálmi, ktoré sú pochopitežne výhodnejie z hžadiska únavy materiálu. Čo sa týka pedálov, je výhodné zakúpi model so závitmi, ktoré umonia prípadne pedále vymeni, rovnako ako u bicyklov.
liapací stred u cyklotrenaéra
Miskový stred je dnes v ponuke u len pri lacných a menej kvalitných variantov cyklotrenaérov. Jeho nevýhodou bolo žahké opotrebovanie a pomerne nákladné opravy. Miskový stred dostal názov podža ohnutej tyče, na ktorej sú pedále a ktorá prechádza stredom rotopeda. Podža toho toto prevedenie tie spoznáme. Lepí variant je osadenie pedálov na stred s kžukami nasadenými na tvorhran, ako u klasického bicykla. Tento systém má lepiu ivotnos.
Nastavenie sedla cyklotrenaéra
Cyklotrenaéry umoňujú nastavitežnos sedla do výky, niektoré modely majú tie monos jeho posunu horizontálnym smerom k riadidlám pre menie osoby. Ďalou funkciou je sklápanie sedadla, teda redukcia jeho náklonu. Existujú tie rozdiely v samotnom prevedení sedla, jeho kvalite a prevedenia. Dostupné je obyčajné vypchaté sedlo, gélové alebo sedlo v portovom prevedení. Kvalita sedla je samozrejme rovnako dôleitá ako u klasického bicykla, najmä pre častého a náruivého uívateža.
Aj čo sa týka sedla, sa oplatí zakúpi model so závitom, ktorý nám sedlo umoní prípadne vymeni po opotrebovaní.
Nosnos a parametre rámu cyklotrenaéra
Masivita rámu určuje nosnos celého cyklotrenaéra. Tento parameter je dôleitý najmä pre aktívnych portovcov, ktorí chcú liapa tie v stoji. K tomu je nutné ma vežmi kvalitný a robustný rám. Nosnos je taktie dôleitá vzhžadom k parametrom náho tela, tj. vlastnej hmotnosti a výke. Výka portovcov je určená aj vežkosou rámu, výkou riadidiel a výkou sedla, ktorá sa dá zvyčajne nastavova.
Meranie tepovej frekvencie na cyklotrenaéry
Meranie tepovej frekvencie je vežmi dôleitým parametrom najmä pre akurátnych a aktívnych portovcov, ktorí potrebujú presne zmera, ako ich tréning prebiehal. Bený uívatež, ktorý bude cyklotreanér vyuíva skôr na kondičné, rekreačné cvičenie túto funkciu môe aj oelie. Samozrejme podža individuálnych preferencií, niekomu postačí orientačné meranie tepovej frekvencie alebo si ju môe počas cvičenia mera sám. Prečo je tomu tak?
Ako u bolo uvedené, niektoré stroje sú vybavené dotykovým snímačom, ktorý je vak v klasickom prevedení dotykový na riadidlách pomerne nepresný a slúi len k hrubému odhadu reálnej hodnoty. portovci, ktorí potrebujú presné údaje, by mali poadova monos pripojenia hrudného pásu, ktorý umoňuje vežmi presné meranie pomocou prenosu dát o tepovej frekvencii nameraných priamo z hrudníka do počítača. Navye kvalitné cyklotrenaéry umoňujú počítačovo v rámci nastaveného, poadovaného programu meni intenzitu záae na základe hodnôt tepovej frekvencie. Túto funkciu ocenia najmä aktívni cyklisti a profesionáli.
Transportné kolieska sú súčasou cyklotrenaéra
Dobrým komponentom, ktorý môe výrazne zvýi komfort pri pouívaní rotopéda sú kolieska na podvozku, ktoré nám umoňujú posilňovací stroj po jeho naklonení vožne posúva po miestnosti, čo je vežmi dobrá pomôcka, pretoe cyklotrenaér je dos aký.
Funkcia vyrovnania nerovností cyklotrenaéra
Vyrovnanie nerovnosti je ďalou funkciou zvyujúcou komfort pouívania. Vyrovnávanie je prevedené pomocou nastavovacích noičiek a umoňuje nám redukova prípadné nerovnosti podlahy. Pri lacnejích cyklotrenaéroch je to vykonané len otočnou excentrickou koncovkou noičky, pri drahích a kvalitnejích variantov cyklotrenaérov je regulácia vykonaná pomocou nastavovacieho otočného regulátora na kadej koncovke.
Funkcia pripojenia cyklotrenaéra k počítaču
Najdrahie pičkové modely cyklotrenaérov umoňujú aj monos pripojenia k počítaču. To nám umoní nahra rôzne programy, archivova prekonané cvičenia a tréningy. Zaujímavou pomôckou je napríklad monos zobrazenia krajiny pri jazde pre zvýenie autenticity a atraktivity cvičenia. Moné je graficky zobrazi aj tep a pod.
Záruka a servis cyklotrenaéra
Dajte si pri výbere pozor tie na dĺku záruky a monos servisu náhradných dielov. Ak u toti do rotopéda investujeme a nie je to práve malá suma, ani u lacnejích modelov, budeme určite chcie, aby nám vydral čo najdlhie. Ak by sa tak náhodou nestalo, je dobré, aby nám bol v prípade porúch vymenený alebo opravený.