6 tipov, ako vybra a pouíva činky
V prvom článku série si posvietime na obžúbený nástroj pre posilňovanie, a to na činky. Ak nechcete z dôvodov časových alebo finančných navtevova posilňovňu priamo, a pritom na svojom tele zapracova, zriaďte si svoju vlastnú posilňovňu doma kúpou vhodných druhov činiek. Tento postup môeme vrelo odporuči na základe vlastných skúseností. Sú dni, kedy nemáme čas do posilňovne ani zájs, a v tej chvíli si môeme zacviči aspoň na chvížu napr. večer po práci, pri sledovaní televízie, či počúvaní hudby vo svojej domácej posilňovni, ktorú som si zriadil kúpou rôznych druhov činiek. Je to pohodlné a lacné rieenie!
Aké sú výhody činiek?
Činky sú základným nástrojom, bez ktorého sa iadny človek, ktorý to s posilňovňou myslí váne v podstate nemôe zaobís. Ich výhodou je pomerne nízka cena a tie vežká variabilita pri cvičení, mono tak činky vyui na precvičenie mnohých svalových partií celého tela. Veobecne toti existuje oveža viac posilňovacích cvikov a ich variácií, ak porovnáme cvičenie s činkami a pouitie posilňovacích strojov..
Pri tréningu s činkami je toti moné zapoji viac svalov, a preto môeme dosiahnu väčieho nárastu svalovej hmoty. Navye, zapojením niekožkých ďalích pomocných svalov sme schopní poui vyiu záa, a to opä vedie k zvýeniu svalového rastu. Ďalej nám na precvičenie celého tela z rôznych uhlov stačí iba jedna činka a pár kotúčov, k čomu by sme potrebovali plnú miestnos najrôznejích posilňovacích strojov.
Obrovskou výhodou činiek je pomerne nízka obstarávacia cena a teda dostupnos pre kadého. Okrem toho sa činky môu pýi vežkým výberom na trhu a nenáročnosou na pouívanie.
Aj úplný začiatočník sa môe na internete alebo v rôznych publikáciách dočíta, ako je žahko pouíva a ktoré partie pri akých cvikoch najlepie precviči. Na týchto stránkach vám prácu skúsime uetri a niektoré zásady si postupne rozvedieme v ďalom pokračovaní. Činky sú tie skladné, nezaberú vám doma takmer iadne miesto a nemusíte tak, na rozdiel od situácie, kedy si kupujeme posilňovací stroj, riei niekedy hrozivú otázku umiestnenia tohto nástroja v domácej posilňovni. Činky jednoducho zastrčíte pod postež alebo zavrieme do skrine.
Ak uprednostňujete posilňovanie doma, čím uetríte čas strávený dopravou do posilňovne, ale aj nemalé náklady za túto dopravu a posilňovňu samotnú, je ideálne vybavi si domácu posilňovňu rôznymi činkami podža potreby.
Cvičenie doma je navye pohodlnejie, môete si cvičenie rozvrhnú podža žubovôle a venova sa u toho ďalím zážubám. Napríklad počúvaním hudby. Iste mnoho z vás zaíva rovnaký pocit ako ja v situácii, keď sme nútení v posilňovni počúva niekedy a otravnú hudbu, ktorú si vyberá prevádzkovatež alebo rádio, mne osobne je to občas vežmi nepríjemné a horie sa mi cvičí. Pri domácom cvičení si môem počúva hudbu podža svojich preferencií alebo ako kulisu poui televíziu.
Pre koho sú činky určené
Činky vyuijú na jednej strane kulturisti, na druhej potom napr. atléti, gymnasti a iní portovci. Činky sú vak vhodné aj pre úplných začiatočníkov, a to pre oboje pohlavia. eny ich môu vyui napríklad pri chudnutí, mui pre body-building, kulturistiku alebo v rámci tréningu bojových portov.
Druhy činiek
Činka je teraz vyrábaná v mnohých variantoch. Úplne základné rozdelenie vak platí:
- Činky jednoručné - základný nástroj prvej vožby.
- Obojručný typ činek - tie vhodné pre posilnenie takmer vetkých potrebných svalov na tele.
- Vzpieračské tyče - sa dajú povaova za variant obojručných činiek, v niektorých ohžadoch vylepenú, inokedy aj s istými nevýhodami.
Okrem tohto esenciálneho rozdelenia môeme vyčleni ďalie podtypy:
- Kettlebell - kettlebell čie bulina je názov pre peciálny druh činiek, ktorý sa pouíva obzvlá na precvičenie chrbtových svalov. Činka má tvar gule so splotenou spodnou časou. Hmotnos činiek činí 4 a 32 kg.
- Činky pre aerobic - vyuijú najmä eny, aeróbne cvičenie bez kyslíkového dlhu. Kondičný spôsob posilňovania.
K činkám sa ďalej dá zaradi aj posilňovacie závaie:
- Posilňovacie vesty - vesta je výborným pomocníkom pri cvičení klikov alebo zhybov, pridáva vám na váhe a zvyuje záa pre svalstvo.
- Závaie na behanie - pomocou suchého zipsu si ho môete pripnú na členky alebo zápästie, čo vám dopomôe k vyej vytrvalosti a kondícii.
Okrem rôznych variácií týchto základných typov si uívatež môe vybra aj ďalie doplnky a ochranné pomôcky kotúčov, ale aj rôznych doplnkov a ochranných pomôcok. Jednotlivé druhy činiek vám budú bliie osvetlené v ďalích článkoch. Ukáeme si, ako s ktorými cviči a pod.
Základné spôsoby pouívania činiek
Veobecne mono rozlíi dva najzákladnejie spôsoby posilňovania s činkami, t. j. silový spôsob a dynamické cvičenia.
Čo je to silový spôsob posilňovania s činkami?
Silový spôsob vyuijeme pre body-building, kulturistike a pri ďalích portoch a cvičeniach, keď potrebujeme, aby sa svaly zväčili a narysovali. Postupne zvyujeme váhy na osobné maximum a cvičíme pomaly, ale presne, cvik musí by urobený v celom rozsahu, nech je tie sval zaaený v jeho celej dĺke. Pri tomto cvičení pracujeme tzv. na kyslíkový dlh, to znamená, e sa nám spažujú energetické zásoby v podobe cukrov, konkrétne glykogénu, ktorý je uloený v pečeni a svaloch. Pri intenzívnom cvičení, akým silový spôsob posilňovania je, funguje organizmus anaeróbne a nespažuje tak tuky, ktoré sa rozkladajú tzv. beta-oxidáciou, teda s prítomnosou kyslíka v bunkách. Avak nám zbytňují svaly, ktoré sú zloené z tzv. svalových vlákien, a tie sa pri pravidelnej záai zmnoňujú, ale aj jednotlivo zväčujú.
Čo znamená dynamické posilňovanie s činkami?
Pri dynamickom cvičení je typická niia intenzita záae, telo prechádza na kombináciu spažovania cukrov i tukov. Pri nízkej tepovej frekvencii bude ako zdroj energie prevláda tuk. Preto sa cvičí s nízkou váhou, intenzita záae nie je príli vežká a telo prepína na aeróbne spažovanie tukov. Typické je také vyuitie žahkých činiek pri aerobiku. Tento spôsob uplatňujú najmä eny pre chudnutie, atléti a gymnasti pre zvýenie dynamickej sily, tí pouijú vyie záae, ako eny pri aerobicu.
Čo je pri výbere činiek dôleité?
Ak sa u rozhodneme zakúpi si činku, je vežmi dôleité venova pozornos ich základným parametrom. Prvým krokom je uvedomi si, k čomu budú činky vyuívané, či bude cvičenie silové alebo dynamické. Potom sa rozhodujeme podža preferencií. Základné kritériá pre výber činiek tvoria 3 parametre, ktorými sú: prevedenie činiek, materiál a váha činiek.
Prevedenie činiek
- Ak som atlét alebo hodlám prevádzkova iná aeróbne, dynamická cvičenie s činkami, môem zvoli činky bez monosti nakladania. V tomto prípade je pre nás dôleitá najmä nízka váha, vysoká hmotnos pri dynamickej záai je nevhodná. Zároveň predpokladáme, e sa váha nebude výrazne meni a činka bez monosti nakladania nám teda vystačí.
- V ostatných prípadoch, teda pri silovom cvičení, je dobré si postrái, aby činky boli nakladacie, teda aby sme si mohli pridáva a ubera na hmotnosti v podobe kotúčov. Je nevhodné začína ihneď s vysokou hmotnosou, ako začiatočník volím najprv niiu váhu a pri pravidelnom tréningu, kedy bude postupne dochádza k zhrubnutiu a zmnoeniu svalových vlákien, bude potrebné túto váhu postupne zvyova. Táto skutočnos nás logicky nabáda pre obstaranie činiek, u ktorých budeme môc váhu postupne meni, inak sme odkázaní na neustále zhotovovanie činiek nových, pričom staré nám budú v danom tádiu u úplne k ničomu.
Materiál činiek
Ak chceme, aby nám činky slúili dlhú dobu, volíme zliatiny ocele. Na trhu sú k dostaniu činky z chrómovej ocele alebo liatiny. Chrómové sú najdrahie, ale tie z najkvalitnejieho materiálu.
Ďalími materiálmi, z ktorých sú činky vyrábané, sú plast a guma. Tento materiál samozrejme menej vydrí a gumené činky nám tie môu pini ruky. Avak vežkou výhodou týchto činiek je nízka obstarávacia cena, take ak si budem chcie cvičenie s činkami najprv vyskúa, a nie som si úplne istý, či toho nezanechám, môem zača aj s nimi.
v
Váha činiek
Začiatočník by mal začína s nízkymi váhami, odporúča sa začína s váhou činky okolo 10 kg. Ako bolo povedané, pre silové pouitie je vhodné zaobstara set s monosti nakladania kotúčov. Ideálny je tart s nakladacou činkou, ktorá má základnú váhu okolo 7 kg.
Základné cvičenie s činkami
Viete ako s činkami správne posilňova? Prečítate si ďalie články zamerané na túto tému. Pre inpiráciu je v ďalom pokračovaní rozobraná technika a tipy pri základnom posilňovaní u jednotlivých druhov činiek.