MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako si vybrať kvalitný vreckový nôž

Vreckový nôž je neodmysliteľnou súčasťou kempovania a turistiky. Ako sa ale orientovať v ponuke a vybrať ten, ktorý najlepšie sadne vašim potrebám? Orientovať sa môžete podľa parametrov alebo vyberajte zo známych a preverených značiek, ako je napríklad vreckový nôž Victorinox.

V prvom rade si pri výbere vreckového noža musíte ujasniť, k akým činnostiam ho plánujete používať. Chcete si s ním narezať klobásku na opekanie? Potom vám postačí vreckový nôž typu rybička. Chcete odrezať kúsok konára na postavenie bivaku? Potom hľadajte dlhší a pevnejší nôž.

1. Špeciálny alebo multifunkčný vreckový nôž

Pokiaľ hľadáte nôž, ktorý využijete na celú škálu činností, pozrite sa po multifunkčnom vreckovom noži. Môžete s ním krájať, sekať, otvárať konzervu aj fľašku, poslúži ako pinzeta, špáradlo, šidlo alebo kľúč. Pri výbere sa nenaháňajte za množstvom funkcii, ale zvážte, ktoré z nich skutočne využijete.

Na trhu sú tiež špeciálne nože lovecké, myslivecké, turistické alebo na hubárenie.

2. Zatvárací alebo pevný vreckový nôž

Nože s pevnou čepeľou sú menej skladné, ale pevnejšie a robustnejšie. V závislosti na dĺžke čepele s nimi useknete aj kus konáru. Ideálne je tieto vreckové nože odkladať do púzdra nielen kvôli bezpečnosti, ale aj kvôli ochrane pred poškodením. Zatváracie vreckové nože jednoducho strčíte do vrecka, sú ľahké a často ponúkajú aj viacero funkcií. Využijete ich pri prechádzkach prírodou, hubárení, táborení aj kempovaní.

3.Aký materiál vreckového noža zvoliť?

Základným a najčastejším materiálom je nerezová oceľ (stainless steel), ktorá sa používa napríklad aj na kuchynských nožoch. Je odolná voči hrdzaveniu a dá sa jednoducho nabrúsiť. Používa sa tiež uhlíková oceľ, ktorá vydrží ostrá dlhšiu dobu.

4. Ako sa postarať o vreckový nôž?

Základom starostlivosti je čistenie noža po každom použití, aby v zatváracom mechanizme nezostala špina, prach alebo zbytky potravín. Pravidelné brúsenie čepele zachová hlavnú funkciu noža ? schopnosť krájať. Brúsenie vrúbkovaných nožov zverte do rúk odborníka. Prípadné hrdzavé škvrny odstránite hubkou. Hrdza nemá na funkciu žiadny výrazný vplyv. Oplatí sa nôž pravidelne olejovať a pokiaľ ho má, tak uchovávať aj v ochrannom puzdre.

Pri výbere dĺžky čepele a mechanizmu otvárania sa vždy presvedčte, či daný nôž nie je považovaný v konkrétnej zemi za zbraň a je zakázaný. Ide hlavne o čepele dlhšie ako 12 cm, niekedy aj nože s mechanizmom otevárania jednou rukou (Nemecko) alebo tzv. motýlik.

Hľadáte kvalitný vreckový nôž? Pozrite si našu ponuku nožov a prejdite si celú kategóriu Camping a outdoor.

Prečítajte si aj:

Ako vybrať správny stan

Ako vybrať správny turistický varič do prírody

alebo prejdite rovno k výberu vreckového noža v našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa