Ako vybrať kolieskové korčule
Premýšľate o nových kolieskových korčuliach a neviete si vybrať? Nasledujúce riadky vám objasní základné poznatky o jednotlivých častiach a parametroch korčúľ. Vďaka tomu sa môžete lepšie orientovať pri výbere, ľahko spoznáte rozdiely medzi jednotlivými druhmi korčúľ a budete samostatní pri nakupovaní náhradných dielov.
Topánka kolieskových korčulí
Topánka kolieskových korčulí je u každého druhu korčule vykonaná trochu inak, aby vyhovovala danému štýlu. Všeobecne môžeme topánky in-linu rozdeliť na topánky s mäkkým skeletom as pevným plastovým skeletom. Mäkkú topánku má väčšina fitness korčulí, označujú sa preto tiež softboots (softskates). Modely s pevnou topánkou majú plastový skelet, do ktorého sa vkladá mäkká vložka, zvyčajne sa zapínajú prackami.
Topánky korčule majú rôzne polstrovanie a odvetrávacie prvky pre zaistenie pohodlia a odvodu potu. Často sa opatrujú zmäkčujúcimi prvkami proti otrasom, napríklad rôzne gélové vankúšiky na päte a podobne.
Zapínanie
Systém zapínania je dôležitý, aby noha v korčuli sedela pevne, čo zaistí jej pohodlie, bezpečnosť a kvalitu jazdy. Používa sa upevňovanie pomocou šnúrok alebo praciek. Všeobecne sa dá sa povedať, že šnúrkami možné korčule utiahnuť o niečo lepšie, pracky sú zase rýchlejší. V praxi ale rozdiel takmer nespoznáte. Záleží na osobných preferenciách a kvalite korčule. Dobré korčule možno pevne utiahnuť prackami, rovnako ako šnúrkami. Dnes sa často používa aj kombinácia týchto systémov, kedy má korčule s šnúrkami a jednu pracku alebo pásik na suchý zips v hornej časti. Považuje sa za dobrý systém upnutia.
Špecifický systém zapínania vyvinula firma K2 - tak zvaný BOA systém. Jedná sa o navíjací systém pracujúci na princípe navíjanie lanka na kolčko, ktorý zaistí rýchle a veľmi pevné a rovnomerné utiahnutie nohy v topánke. Topánku utiahnete jednoduchým otáčaním navíjacieho kolieska. Vytiahnutím kolieska sa potom lanko po ukončení používania uvoľní. Korčule so systémom BOA nájdete aj v našej ponuke, napríklad u tohto modelu.
Ako by mala topánka sedieť?
Topánka korčule by vám mala veľmi dobre padnúť, nesmie byť príliš voľná, ani príliš tesná. Odporúča sa, aby určitá malá vôľa bola k dispozícii, tak aby netlačili, pretože je topánka obvykle pevná a pri športe vám noha trošku môže natiecť (asi o 0,5 centimetra). Na druhej strane nesmie noha v korčuliach plávať.
Niektorí výrobcovia vyrábajú in-line korčule určené priamo pre ženy, pretože ženy majú obvykle širší lýtka. Často sú korčule však tiež unisex, teda vhodné pre obe pohlavia.
Aká by mala byť výška topánky?
Začiatočníkom sa často odporúča zhotovovať vyššiu topánku, ktorá zaisťuje obopnutie členku a vyššiu stabilitu. Na druhú stranu sa vyššie topánky neodporúčajú pokročilým korčuliarom, ktoré môže obmedzovať v pohybe. Samozrejme je to individuálne.
Treba topánku vyskúšať?
Platí to rovnako ako pri normálnych topánkach. Vždy je dobré topánku poriadne vyskúšať, či vám dobre sedia. Anatomické odchýlky v rozmeroch a tvaru nohy spôsobujú, že každému môže inak sedieť určitý model korčule, aj keď majú rovnakú veľkosť nohy. Výrobcovia tiež môžu mať, rovnako ako u bežných topánok, odlišné rozmery pre rovnakú veľkosť korčule. Ako to ale vyriešiť pri objednávaní na internete? Korčule si jednoducho objednáte podľa svojho čísla, doma riadne vyskúšate, a ak vám korčule sedieť nebudú, môžete ich bezplatne vrátiť a vymeniť za iné. Pomoct si môžete tak, že si zájdete skúsiť pár modelov korčúľ do kamenného obchodu, či viete, aká veľkosť by vám asi sedela najviac.
Čo u dieťaťa? Nastaviteľné korčule alebo s jednou veľkosťou?
Pre deti kupujeme najlepšie pre ne určené detské in-line korčule a nastaviteľné. Deťom rastie noha tak rýchlo, že by im jedna veľkosť nestačila na celú sezónu, preto sú pre nich vyrábané špeciálne modely. Teoreticky je možné postupovať aj tak, že dieťaťu zaobstaráte korčule o niečo väčšie. Nesmie to byť však príliš moc, pretože sa v nich dieťaťu bude veľmi zle jazdiť, než mu noha naplno dorastie. To nie je moc ideálne, keď sa korčuľovanie zrovna má učiť. Možno to tak navyše riešiť skôr len u väčších detí, kedy už rast nie je tak markantný.
Z hľadiska pohodlia a ovládateľnosti korčuľi je pre dieťa vhodnejšie zaobstarať nastaviteľné korčule. Pri nastavovaní si dajte vždy pozor, aby os posledného kolieska bola za pätou topánky, alebo len mierne zasahovať pod jej zadnú časť, aby nebola narušená stabilita pri jazde.
Rám na in-line korčule
Rám korčule spája kolieska a pripevňuje je k topánke. Rámy sa vyrábajú z plastu, zliatin hliníka a iných kovov alebo tak zvaných kompozitných materiálov (napríklad karbón). Plastové rámy sú mäkšie, rámy zo zliatin a kompozitu sú pevnejšie a odolnejšie a tiež o niečo ľahšie, o niečo horšie však zase môžu tlmiť otrasy. To sa však dá kompenzovať vložkovaním a zmäkčujúcimi prvkami v topánke. Podľa týchto vlastností sa rámy osadzujú do príslušných druhov korčúľ.
Fitness korčule majú často plastový rám, ktorý je o niečo vyššia a pomerne ľahký. Agressive korčule majú rám naopak nízky a mohutný na zaistenie vyššej stability. Vyrábaný je zvyčajne zo zliatin kovov pre vysokú pevnosť tohto materiálu. Okrem toho je vybavený ochrannými prvkami, aby sa nepoškodzoval pri vykonávaní trikov a slidovanie. Kovový rám majú tako in-liny na hokej. U speed korčúľ sa používajú tiež rámy zo zliatin hliníka alebo z kompozitu, preto aby pre dosiahnutie vysokých rýchlostí nebola celá korčule príliš ťažká.
Kolieska in-line korčule
Kolieska in-line korčulí majú dva základné parametre: veľkosť, tvrdosť. Ďalej je dôležitá aj ich hrúbka. Veľkosť koliesok sa udáva ako ich priemer v milimetroch. Pohybuje sa v rozmedzí od 44 do 100 mm. Čím majú kolieska väčší priemer, tým sú rýchlejšie, pretože majú nižší valivý odpor. Lepšie navyše prekonávajú nerovnosti na povrchu. Na druhej strane majú ťažkú ovládateľnosť. Malé kolieska zabezpečujú lepšiu manévrovateľnosť, stabilitu, ale sú pomalá. Preto majú speed korčule a Nordic korčule veľké kolieska, naproti tomu aggressive in-liny zase kolieska malinká.
Tvrdosť koliesok sa udáva v jednotkách A. Pohybuje sa od hodnoty 74 A (najmäkšie) po 100 A. Tvrdšie kolieska sú rýchlejšie, ale menej pohodlná, pretože neabsorbujú nerovnosti a netlmí dobre otrasy. Rýchlejšie sa tiež schádza. Pre predstavu, pre agresívne in-line korčuľovanie sa odporúčajú kolieska o veľkosti od 44 do 62 mm s vysokou tvrdosťou od 88 A do 100 A. Fitness korčule pre svižnú jazdu zvyčajne majú relatívne veľká a tvrdšie kolieska - cca od 80 mm a 80 A.
Ložiská na in-line korčule
Ložiská na korčule sa označujú hodnotou ABEC v rozmedzí 1 - 9. V podstate môžete číslo brať ako ekvivalent kvality (1 najmenej kvalitné, 9 najkvalitnejšie). V skutočnosti číslo vypovedá o presnosti výroby jednotlivých dielov a presnosti jeho behu. Čím ich vyššie číslo ABEC, tým je nižšie trenie, a tým pádom vyššiu rýchlosť. Toto označenie na druhú stranu nevypovedá o kvalite použitých materiálov, použitého maziva a vôľu ložiska. Preto môže byť ABEC 3 od kvalitného výrobcu lepší ako ABEC 9 od neznámeho výrobcu. Zjednodušene sa ale môžete riadiť podľa poučky, najväčšie číslo, najkvalitnejšie ložisko.
Označenie ložísk popisom ILQ u korčulí K2 sa presadzuje pár posledných rokov a používa sa myslím čím ďalej častejšie. Jedná sa o firemné označenie výrobcu Twincam (USA). Stretnete sa tak s označením ILQ 5, ILQ 7 a ILQ 9, kde ILQ 5 je najhoršia a ILQ 9 najlepšie. Norma ILQ potom opisuje nielen presnosť výroby, ale aj materiálové zloženie ložiska a tým jeho celkovú kvalitu. Výhodou je aj to, že ju používa len výrobca Twincam, čím je snáď táto kvalita i jednotná. Ak sa stretnete s označením ILQ pod inou značkou ako je Twincam, jedná sa zrejme o ložiská zakúpená výrobcom korčúľ práve od výrobcu Twincam ao ich prebalenie alebo preznačenie pod logo výrobcu korčúľ. Marketing je skrátka všemocný. Bežne takto ponúka ložiská nemecký výrobca Powerslide a stále sa zlepšujúce český výrobca Tempish. Za rôznu cenu tak dostanete stále rovnako kvalitné ložiská
Ložiska je nutné udržiavať a po čase meniť. To záleží na mnohých faktoroch - prašnosť, hmotnosť jazdca, intenzita využitia, údržba.
Brzda in-line korčule
Brzdu odporúčame najmä začiatočníkom. Ak sa jej naučí korčuliar efektívne používať, veľmi dobre s ňou zabrzdí. Na fitness korčuliach, ktoré sú najvhodnejšie pre začiatočníkov, ich brzda pri kúpe umiestnená vždy (buď jedna zvyčajne na pravej korčuli, alebo dve brzdy na oboch korčuliach). Skúsenejší korčuliari zvládajú iné techniky brzdenia a brzdu si často demontujú. To preto, že im závažia pri zložitejších pohyboch, ako ich prešľapovanie, točenie a podobne. Brzda sa opotrebováva a časom je nutné ju meniť za novú.
Prejdite do kategórie Kolieskové korčule na našom e-shope
Celá kategória