MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať florbalovú hokejku

Chcete si zaobstarať novú florbalovú hokejku čiže palicu, ale nemáte s tým žiadne skúsenosti? Pripravili sme pre vás tohoto sprievodcu výberom florbalovej hokejky, v ktorom sa dozviete, ako na to a na čo sa pri výbere zamerať. Výber florbalovej palice je veľmi dôležitý, neradno ho podceňovať, zle vybraná florbalová palica má výrazný vplyv na techniku hry a môže tak výrazne znížiť kvalitu vášho výkonu. Navyše vám dokonca môže zle vybraná dĺžka hokejky spôsobiť zdravotné problémy s chrbtom. Pri výbere florbalovej hokejky je treba zohľadniť niekoľko parametrov - rozhoduje veková kategória, hráčovho výška, úroveň a štýl hry, post hráča a ďalšie.Aké zvoliť zahnutie florbalovej hokejky?

Vyberáme podľa toho, na ktorú stranu palicu držíme. Riadime sa podľa umiestnenia nižšie uloženej ruky pri úchope hokejky, ktorej strana sa zhoduje so smerom zahnutia. To znamená, že ak je pri úchope florbalovej hokejky nižšie vaša ľavá ruka, potrebujete ľavé zahnutie hokejky, ak je to ruka pravá, volíte opačný záhyb.

Akú dĺžku by vaša nová florbalová palica mala mať?

Dĺžka florbalovej palice je značne dôležitým parametrom pri výbere. Správna dĺžka palice zabezpečí pri streľbe správny uhol medzi tyčou a čepeľou. Príliš dlhá palica tak zapríčiňuje zlú streľbu, ďalej pomalú prácu s loptičkou, loptička je pri hre príliš ďaleko od tela. Príliš krátka palica zasa môže spôsobiť vážne zdravotné problémy s vašim chrbtom, a tiež malý dosah v hre.

Zjednodušene možno správnu dĺžku florbalovej hokejky určiť tak, že si ju postavíte v stoji na špičku čepele, koniec palice by mal v tomto postavení dosahovať k vášmu pupku. Presnejšie určenie vhodnej dĺžky florbalovej hokejky je možné na podklade definovaných dĺžok vztiahnutých k danej výške človeka.


Ťahom po displeji posuňte tabuľku

Výška hráča

Dĺžka palice

110 až 120 cm

60 cm

120 až 140 cm

70 cm

140 až 150 cm

80 cm

150 až 160 cm

87 cm

160 až 175 cm

92 cm

175 až 190 cm

95 nebo 96 cm (podľa ponúkanej varianty výrobcu)

190 cm a viac

99, 100, 101 alebo 104 cm (podľa variant jednotlivých výrobcov)


Akú tvrdosť by mala mať čepeľ vašej florbalovej hokejky?

Tvrdosť florbalovej hokejky čiže torzná tuhosť sa vyjadruje tak zvaným koeficientom tvrdosti. Tvrdosť florbalovej palice je parameter, ktorý určuje jej priehyb pri strele. Priehybu tyče sa hovorí flex, zaisťuje rýchlosť vymrštenie loptičky a teda rýchlosť samotnej strely. Väčšie prehnutie znamená rýchlejšiu strelu. Flex sa udáva číslom v milimetroch. Toto číslo udáva, o koľko sa palica pri zaťažení prehne. Takže pozor, vyššie číslo znamená väčšie prehnutie a tým mäkšiu palicu. Nižšie čísla znamenajú tvrdšie palicu. U tvrdšej palice je tak nutné vyvinúť väčšiu silu, aby sa tyč prehla o rovnaký uhol. Tento parameter sa určuje zaťažením tyče silou 300 N, čiže sa meria, o koľko sa tyč prehne pri záťaži hmotnosťou 30 kg na meter.

Nasledujú odporúčané tvrdosti florbalovej palice vzhľadom k váhe hráča:


Ťahom po displeji posuňte tabuľku

Hmotnosť hráča

Tvrdosť palice (flex)

10 až 50 kg

32 až 36 mm

50 až 60 kg

30 až 32 mm

60 až 75 kg

27 až 30 mm

75 až 90 kg

25 až 27 mm

Nad 90 kg

23 až 25 mm


Florbalové hokejky môžeme rozdeliť podľa tvrdosti nasledovne:

  • Tvrdé palice - flex 23-26 mm Tieto palice majú vyššie nároky na ovládateľnosť a kontrolu palice pri streľbe. Vysoká tuhosť znamená vyššiu razanciu pri strele, ale musí na nej tiež byť vyvinutá dostatočná sila. Tento typ florbalovej hokejky odporúčame silovým a urasteným hráčom, ktorí sú vysokí alebo svalnatí a ktorí radi strieľajú príklepom. Čo sa týka postu, tvrdé palice sú vhodné pre obrancu.
  • Stredne tvrdé palice - flex 27-30 mm Jedná sa o najpoužívanejší typ florbalovej palice z hľadiska tvrdosti. V podstate sa dá povedať, že stredná tvrdosť prináša vyrovnaný pomer medzi ovládateľnosťou vašej florbalovej palice a razanciou pri streľbe.
  • Mäkké palice - flex 31- 40 mm Tieto florbalové palice sa veľmi jednoducho pri strele prehnú, a preto sú vhodné najmä pre žiakov, juniorov a ženy, prípadne začiatočníkov. Florbalové hokejky s hodnotou flex 35 - 40 mm sú určené pre detských hráčov do 10 rokov. Flex 30 - 34 mm majú aj profesionálne florbalové palice, ktoré sú určené pre ženy a mladších hráčov okolo 12 rokov.

Akú tvrdosť by mala mať čepeľ vašej florbalovej hokejky?

Čepeľ tvorí spodnú časť florbalovej hokejky, ktorá je pomocou lepidla a skrutiek primontovaná k tyči, má prehnutý tvar ako v dlhej osi, tak v osi kolmej. S jej pomocou vedieme loptičku, presne nahrávame a smerujeme strelu do požadovaného miesta. Možno ju kúpiť aj samostatne. Pri výbere florbalovej čepele vychádzame z rovnakého princípu ako pri výbere florbalovej palice. Mäkšia čepeľ zaisťuje jednoduchšie vedenie loptičky, mierenie a streľbu. Mäkšie čepele sa odporúčajú technickejšom hráčom.

Aj čepele môžeme rozdeliť do troch kategórií podľa tvrdosti:

  • Tvrdé čepele Strela tvrdou čepeľou má väčšiu razanciu a to najmä pri strele príklepom. Na druhú stranu je potrebná vyššia zručnosť pri príjme prihrávok a pri ovládaní loptičky, pretože loptička má väčšiu tendenciu odskakovať. Je vhodná pre často strieľajúcich hráčov, obrancov a silovejších hráčov.
  • Stredne tvrdé čepele 1Podobne ako pri tyči ide opäť o najpoužívanejší typ čepele, ktorá umožňuje dobrú kontrolu lopty a zároveň dostatočne tvrdú streľbu. Jedná sa o ideálny variant pre technickejších hráčov a častejšiu streľbu ťahom pri súčasnom používaní príklepu, ktorý sa používa v menšej miere.
  • Mäkké čepele Zaisťujú výbornú kontrolu lopty a bezproblémové prijímanie nahrávok. Strela však má menšiu razanciu. Sú vhodné pre technických hráčov, ktorí loptičku často vedú a strieľajú ťahom z menších vzdialeností.

Mala by mať vaše florbalová hokejka oválne alebo okrúhle držanie?

Oválne alebo okrúhle držanie florbalovej hokejky je dané tvarom tyči v hornej časti hokejky, kde je pri úchope vaše vyššie umiestnená ruka (teda ľavá ruka pri zahnutie pravom a naopak). V tomto ohľade je výber veľmi individuálny a nemožno odporučiť lepšiu variantu, každý preferuje niečo iné. Odporúčame len si hokejku proste vyskúšať a vybrať podľa príjemnejších pocitov alebo predošlých skúseností a zvyku.

Z akého materiálu sú florbalové hokejky vyrobené?

Materiál použitý na výrobu florbalovej palice je veľmi dôležitý, pretože udáva odolnosť a životnosť vašej hokejky. Medzi najpoužívanejšie materiály k výrobe florbalových palíc patrí:

  • Sklolaminát Ide o materiál, z ktorého sa vyrábajú lacnejšie modely renomovaných výrobcov, florbalové palice pre deti a podobne, teda lacnejšie modely hokejok. Materiál má nižšiu pevnosť a odolnosť ako ďalšie dva používané materiály. Používať florbalové palice vyrobené z tohto materiálu môžu napríklad deti, u dospelých hráčov by sme ich odporučili iba začiatočníkom.
  • Kompozit Z kompozitu sa vyrába podstatná časť zo všetkých florbalových hokejok, od tých lacnejších až po drahšie. Nevýhodou je vyššia hmotnosť, odolnosť a pevnosť je na druhú stranu o niečo vyššia ako u čistého karbónu.
  • Karbon Z karbónu alebo jeho zmesi s kompozitom je vyrobená prevažná časť florbalových hokejok. Jeho výhodou je veľmi nízka hmotnosť, pevnosť je síce o niečo nižšia ako u kompozitu, ale stále dostatočne vysoká aj k profesionálnemu využitiu hokejky. Karbón sa tiež vyznačuje dobrou výdržou, charakteristická je pomalá únava materiálu z dôvodu mechanického namáhania (častá streľba, nárazy hokejok a podobne). Ďalšou výhodou tohto materiálu je jeho vysoká variabilita pri tvarovaní, je tak možné vyrobiť špeciálne varianty florbalových palíc, ako napríklad technológiu zahnutej tyče pre vyššiu efektivitu pri streľbe. Florbalové palice z čistého karbónu sú najľahšími hokejkami na trhu a bývajú z nich vyrobené najdrahšie modely. Zmes karbónu a kompozitu je tiež veľmi často používanou variantou aj u najdrahších modelov florbalových hokejok.

Akú omotávku by mala mať vaša florbalová hokejka?

Voľba druhu omotávky na florbalovej palici je opäť veľmi individuálnou záležitosťou, je potrebné si danú omotávku vyskúšať a zvoliť podľa svojich pocitov, preferencií a skúseností. Florbalové omotávky sú vyrábané z podobných materiálov, v rovnakej cenovej kategórii sa obvykle líši len veľmi málo u rôznych výrobcov. Lacnejšie omotávky sa skôr trením opotrebujú a hokejka vám skôr začne v rukách preklzávať, najmä pri spotení dlaňou.

Čo sa týka prevedenia, existujú dva základné druhy omotávky, perforovaný typ a one-piece typ. Perforovaný typ sa vyznačuje vyšším odvodom potu oproti omotávkám bez perforácie. One-piece omotávky sa vyrábajú strojovo pri výrobe hokejky, vďaka absencií rýh, ktoré vznikajú omotávaním okolo tyče florbalovej palice, sa veľmi komfortne drží. U týchto omotávok je nutné upozorniť na fakt, že po jej opotrebovaní budete musieť omotávku nahradiť klasickou namotávacou omotávkou, one-piece omotávka sa na hokejku umiestňuje rovno pri výrobe, neskoršie pridanie tohto typu omotávky je nemožné


Vyberajte zo širokej ponuky

Skladom: 10 a viac kusov
Florbalový set STIGA Rookie 45
15.40 €
11.90 €
-22%
Skladom: 10 a viac kusov
Florbalová hokejka Hunter IFF 95 cm - ľavá
18.60 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Florbalová palica Hunter IFF 85 cm
19.30 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Florbalová palica JARVEC 100 cm
17.30 €
Skladom: 10 a viac kusov
Florbalová palica WARRIOR IFF 95 cm - ľavá
19.40 €
18.60 €
Prečítajte si tiež


Ako vybrať florbalovú loptičku


Čítaj viac

Florbalové bránky - niektoré poznatky pre ich výber


Čítaj viac

Všetko o florbale


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa