MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vyberať bedmintonové rakety

Bedminton, jeden z najstarších športov vôbec, sa v slovenskom prostredí teší veľkej obľube. Nie je divu. Na rozdiel napríklad od tenisu si badminton môžeme zahrať aj doma na záhrade a ani vybavenie nie je finančne náročné. Najdôležitejšia športová pomôcka je prirodzene bedmintonová raketa, ktorá sa výrazne (uvádza sa až 15%) odráža na kvalite vašej hry. Ak vás bedminton naozaj chytí, vaše herné technika sa zlepší a obyčajná rekreačná badmintonová raketa vám už stačiť nebude.Na aké vlastnosti sa u bedmintonovej rakety zamerať?

Pružnosť a vyváženie

Najdôležitejšími vlastnosťami bedmintonovej rakety sú jej pružnosť (resp. tuhosť) a vyváženie (vypovedá o pozdĺžnom rozloženie hmotnosti na rakete).

Pružnosť rámu ovplyvňuje silu úderu. Pružnosť rámu zistíte jednoducho, a to tak, že keď raketu uchopíte jednou rukou za koniec držadlá a druhou rukou za hlavu rakety a pomaly ohýbate. Čím viac sa raketa prehne, tým je raketa pružnejšia. Všeobecne je dané, že čím tuhšie rám rakety, tým je hra prudšie.

Pružné bedmintonové rakety s vyvážením do ruky sa hodia pre technický či obranný štýl hry, pretože umožňujú lepšie odrážať súperove prudké smeče dlhými aj krátkymi obrannými lobmi.

Stredne tuhé rakety s vyvážením na stred odporúčame pre univerzálnych hráčov, ktorí kombinujú rôzne typy úderov.

Tuhé bedmintonové rakety s vyvážením do hlavy oceníte pri útočnej hre, ktorá sa vyznačuje prudkými, razantnými smečmi, "falšom" atď.

Materiál

Materiál bedmintonové rakety je podstatným faktorom pre herné vlastnosti. V minulosti sa rámy bedmintonových rakiet vyrábali z dreva, ale dnes je na trhu prakticky nenájdete. Minulosťou sú aj rakety s oceľovými rámami, s výnimkou lacnejších bedmintonových setov, ktoré sa na trhu ešte objavujú. Nevýhodou oceľových badmintonových rakiet je, že majú zlú ovládateľnosť a počas hry sa nenávratne deformujú, takisto vyvíja záťaž na zápästie ruky. Rakety sa vyrábajú aj z hliníka. Tento materiál bol používaný prevažne pre zvýšenie pevnosti rámu a zachovanie relatívne nízkej hmotnosti. Nevýhodou je, že hliníkové rakety sa postupom času deformujú. Tieto rakety sú vhodné pre úplných začiatočníkov, ale pokročilejším hráčom stačiť nebudú, a preto je skôr neodporúčame.

Profesionálne rakety majú dnes vo väčšine prípadov grafitovú konštrukciu, ktorá zaručuje ľahkosť a pevnosť. Tieto rakety síce vyjdú drahšie, v našom športovom e-shope ich však zakúpite za prijateľné ceny. Kvalitnejšie rakety sú vyrábané len z jedného materiálu!

Hmotnosť

Hmotnosť bedmintonovej rakety berú na zreteľ predovšetkým pokročilí hráči. Všeobecne platí, že pre efektívnu hru by váha rakety nemala presahovať 100 gramov. Až na lacnejšie modely, určené rekreačným hráčom a začiatočníkom, sa hmotnosť kvalitnej bedmintonovej rakety pohybuje okolo 90 gramov.


Podľa čoho vybrať badmintonovú raketu?

Úroveň hráča

Je úplne zásadné kritérium, podľa ktorého by ste mali svoju raketu vyberať. Náš športový e-shop vám našťastie prácu už uľahčil: na našom webe totiž nájdete bedmintonové rakety pre juniorov, začiatočníkov, pokročilých a profesionálnych hráčov! Zároveň platí, že začiatočníci a rekreační hráči by mali voliť pružné alebo stredne pružné rakety s vyvážením do ruky. Tie sú totiž ohybnejšie, lepšie kontrolujú loptičku a ľahšie si s nimi osvojíte základné techniky úderu (napr. dlhý lob).

Pokročilí hráči a profesionáli potom vyberajú skôr podľa svojho herného štýlu (pozri nižšie). Býva však pravidlom, že kým ženy preferujú stredne pružné badmintonové rakety, muži naopak uprednostňujú tuhšie rakety, ktoré umožňujú rýchlu hru, prudké smeče, drajvy a pod.

Herný štýl

Pri kúpe prvej bedmintonovej rakety toto kritérium spravidla toľko neriešime, lebo ešte nevieme, či nám viac sedí technická (inak tiež obranná), útočná či univerzálna (kombinovaná) technika hry. U druhej rakety a vtedy, ak to s bedmintonom myslíme vážne, sa už oplatí zohľadniť, aký herný štýl mi vyhovuje, a podľa toho aj volíme danú raketu.

Pre technickú hru, ktorá si poradí aj tými najťažšími údermi súpera a preferuje preto vysoké loptičky (obranné loby), sú vhodné pružné bedmintonové rakety s vyvážením do ruky. Útoční hráči budú pre ukojenie svojich tvrdých úderov a smrtiacich smečov potrebovať naopak tuhé badmintonové rakety vyvážené v hlave.

Zlatú strednú cestu potom ponúkajú stredne tuhé bedmintonové rakety s vyváženým stredom. Takéto odporúčame aj stredne pokročilým hráčom ako ideálnu raketu, ktorá uspokojí ich potreby.


Vyberajte zo širokej ponuky

Skladom: 8 kusov
Bedmintonová raketa SPARTAN Tango
5.50 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Bedmintonová raketa WISH TI Smash 999
74.30 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Bedmintonová raketa WISH Master Pro 50000
Doprava zadarmo
111.50 €
Skladom: 10 a viac kusov
Bedmintonová raketa TALBOT TORRO ELI Junior
15.40 €
Prečítajte si tiež


Ako vybrať badmintonové loptičky


Čítaj viac

Tenis, squash, bedminton a ďalšie raketové športy


Čítaj viac

Všetko o bedmintone a jeho vybavení


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa