MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Čo je to kimono a ako by malo vyzerať. Ako vyzerá karatistický karatistický opasok a ako ho vybrať.

Úvod

Aby sme vám pomohli s výberom vášho kimona, pripravili sme pre vás dva články, ktoré vám načrtnú základnú problematiku týkajúcu sa výberu. V tejto časti sa pozrieme na to, čo to vôbec kimono je a ako by malo správne vyzerať. Okrem toho tu nájdete informácie o tom, ako by mal vyzerať karatistický pás a ako správne vybrať jeho veľkosť.

Čo je to kimono a ako by správne malo vyzerať?

Karate bojovníci trénujú a zápasia v úbore, ktorý sa nazýva karate-gi. Tento úbor sa tiež trochu nesprávne označuje kimono. Kimoná pre karatistov sa vyrábajú z pevných textilných materiálov, obvykle sa jedná o bavlnený materiál. Tento úbor má dve základné časti, skladá sa z nohavíc a z blúzky.

Pevnosť materiálu

Z hľadiska pevnosti materiálu sa odporúča, aby kimono vážilo aspoň 10 oz (presnejšie oz / m2). Oz / m2 je skratka pre jednotku unca na meter štvorcový, ktorá u kimona udáva takzvanú plošnú hmotnosť. Jednotka môže byť udávaná tiež v gramoch na meter štvorcový. Kimona o spomínanej hmotnosti lepšie držia svoj tvar a majú vyššiu životnosť. Kimona ľahšie, s plošnou hmotnosťou 7 - 8 oz / m2 sú vhodné skôr pre teplé letné obdobie, pretože nie sú tak robustné.

Kvalita materiálu

Najlepšími materiálmi pre kimono sú jemné a príjemné látky, husto tkané a hladké. Pri kvalitných kimonách sa aplikuje tiež takzvaná apretácia, čo je špeciálny technologický postup zaisťujúci lepšie vlastnosti materiálu.

Zrážanie materiálu kimona

U kimon sa pri výrobe vykonáva tiež takzvaná sanforácia, čo je kontrolovanie kompresívného zrážania textílií z celulóznych vlákien. Jedná sa o mechanický proces, ktorým je dosiahnuté značného zníženia zrážanlivosti látky pri praní. Textílie sa testujú na špeciálnom stroji v pozdĺžnom a priečnom smere za súčasného pôsobenia vlhkého vzduchu, čo môže zaistiť veľkosť zrážanlivosti pod 2 percentá. Lacnejšie varianty bez tejto technológie môžu mať zrážanlivosť nad 5 percent. K takýmto kimonám siahnu skôr začiatočníci, karatisti nie zatiaľ úplne presvedčený a všeobecne športovci, ktorí sa nehodlajú tomuto športu venovať natoľko intenzívne s cieľom ušetriť. Požiadavka sanforizácia u svojho kimona odporúčame profesionálom a presvedčeným karatistom, ktorí vedia, že sa karate budú venovať dlhodobo a intenzívne. Ak sa začiatočník časom zlepší, môže si zaobstarať drahšie kimono so sanforizáciou. Je však potrebné poznamenať, že táto technológia predraží výrobok len asi o 10 percent, bola patentovaná američanom Sanford Cluett.

Je potrebné počítať s tým, že sa kimono samozrejme až na výnimky o niečo málo zrazí, najmä to platí u lacnejších začiatočníckych kimon, ktoré nemajú sanforizácia. Toto zrážanie však nie je tak markantné, ako sa často udáva (teda napríklad o desať centimetrov). Ak dodržiavate uvedený postup pre ošetrenie kimona, ktorý zahŕňa pranie na 30 stupňov bez aviváže a používanie sušičky, bude sa kimono zrážať len veľmi pozvoľna a nemusíte tak mať z tohto hľadiska veľké obavy. Je potrebné mať na pamäti, že k tomuto zrážaniu často tiež prispieva rýchly rast detí, k čomu niektorí rodičia zabúdajú prihliadnuť.

Správny vzhľad kimona

Blúza

Blúza kimona má vpredu dva cípy, ktoré sa na boku priväzujú šnúrkami. Šnúry umožňujú kimono upevniť, čo karatistovi umožňuje nosiť karatistický pásik, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou výbavy, voľnejšie. Niektorí bojovníci však motúzy neupevňujú vôbec a kimono majú upevnené len pomocou pásu. Golier kimona, ktorému sa hovorí léga, má šírku 4 - 5 centimetrov. Je zložený z viacerých vrstiev s prešívaním. To preto, aby držal svoj tvar. Vrstvy sú zvyčajne štyri. Kvalitné kimoná majú zvyčajne všetky okraje blúzy ukončené štyri centimetre široké záložkou s mnohonásobným prešitím, zvyčajne päťnásobným.

Opasok

Blúza sa v páse preväzuje takzvaným obi, čo znamená pás. Pás na kimono má farebné prevedenie, ktoré označuje najvyšší dosiahnutý technický stupeň karatistu. Konce tohto opasku ležia voľne na bruchu pod uzlom. Oba konce majú byť rovnako dlhé, nemali by však visieť cez kolená. Opasok nebýva súčasťou kimona a je nutné ho kupovať samostatne. Opasok má tiež špecifický spôsob viazania, ktorý sa dozviete od svojich trénerov alebo môžete postup vyhľadať na rôznych internetových stránkach.

Ako vybrať správnu veľkosť opasku

Čo sa týka výberu správnej veľkosti opasku, môžete si jeho správnu dĺžku určiť výpočtom podľa svojich telesných proporcií. Tento výpočet je: 2 x obvod pása v centimetroch + 2 x požadovaná dĺžka koncov pásku v centimetroch (hodnota požadovanej dĺžky opasku obvykle činí 20 - 40 centimetrov, ktorú teda násobíme ešte dvoma) + 15 (jedná sa o prídavok pre uzol v centimetroch) = požadovaná celková dĺžka opasku. Výrobcovia opaskov pre karate tiež uvádzajú odporúčané hodnoty dĺžky opasku podľa vašej výšky v centimetroch, ako môžete vidieť v nasledujúcej tabuľke:

Tabuľka: Odporúčaná dĺžka karate opasku podľa telesnej výšky karatistu v centimetroch

Výška karatistu

100

110-130

130-140

140-150

150-170

170-180

180-190

190-210

Doporučená dĺžka opasku

180

200-220

220-240

240-260

260-280

280-300

300-320

320-340



Nohavice

Kimono nohavice sú v páse vybavené šnúrkou, ktorá prechádza v nich vyvedeným tunelom. Povrázok sa zaväzuje spredu. Okrem toho sú nohavice pre karate opatrené dvoma pútkami pre uviazanie, lacnejšie varianty môžu mať iba jedno pútko. Nohavice ku kimonu majú tiež zvyčajne veľký uhol v rozkroku, čo napomáha k vysokej pohyblivosti karatistu, najmä pri kopoch. Rozkrok má naviac priečne švy, ktoré zvyšujú pevnosť materiálu a zabraňujú roztrhnutiu nohavíc.

Prečítate si tiež druhý článok týkajúci sa výberu kimona

Ako vybrať kimono pre karate a ako sa o neho starať

Alebo prejdite rovno do kategórie Kimona na našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa