MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať kimono pre karate a ako sa o neho starať

Úvod

Teraz ste sa dostali ku druhému článku o výbere kimona, ktorý sme pre vás pripravili, aby ste pri vlastnom výbere ako začiatočníci netápali.

Voľba vhodného typu kimona z hľadiska plošnej hmotnosti a využitie

Ako už bolo povedané v predchádzajúcom článku, kimono sa označuje jednotkou oz, ktorá udáva plošnú hmotnosť. Pri výbere z tohto hľadiska platí, že kimona s plošnou hmotnosťou 8, 9 a 10 oz sú vhodné najmä pre začiatočníkov či mierne pokročilých. Kimona od 10 oz do 12 oz sú vhodné skôr pre pokročilejšieho karatistu. Kimona s hmotnosťou 16 oz sú určené predovšetkým inštruktorom a vysoko pokročilým karatistom.

Voľba veľkosti kimona

Veľkosť kimona vyberáme vždy podľa vlastnej telesnej výšky. Je nutné dať pozor na označenie váhovej kategórie kimona, niektorí výrobcovia môžu udávať hmotnosť kimona v oz alebo gramoch, čo však pritom nemusí znamenať plošnú hmotnosť oz / m2, ale váhu celého kimona. To môže zákazníka zmiasť. Niekedy sme sa s tým stretli u detských kimon. Je preto dobré si tento údaj u predajcu overiť. Kimono volíme tak, aby malo adekvátnu veľkosť k našej výške a dobre nám sedelo. Kimono by nemalo byť príliš veľké a plandať na tele, pretože nám potom môže sťažovať techniku cvičenia. Je nutné upozorniť najmä rodičov, že kimono pre deti sa nekupuje ako iné oblečenie o niečo väčšie, aby dieťaťu vydržalo dlhšiu dobu. Mladý karatista potrebuje pilovať svoju techniku a na to potrebuje mať vhodné vybavenie, teda aj kimono, ktoré mu pri cvičení nebude prekážať.

Ako u všetkého oblečenia platí, že kimono je treba vždy vyskúšať reálne oblečené. Stojí tiež za zmienku, že kimono je nutné testovať vždy úplne zaviazané a to nasledujúcim spôsobom:

  • U nohavíc dotiahneme v páse aj viazacie šnúrku. V prípade, že sú dlhšie, je možné gumu v páse otočiť a nohavice tak povytiahnuť. Zvyčajne to väčšine detí nevadí.
  • U blúzy zaviažeme šnúrky na oboch stranách a následne zaviažeme aj pás (obi). Často sa môže stať, že rodičia oblečú dieťaťu len kabát, vidia dlhé rukávy a zistia, že vybrali nesprávnu veľkosť. Preto je nutné skúšať blúzu aj s pásom. Rodič pridrží dieťaťu pás na bokoch, dieťa zdvihne obe ruky nad hlavu tak, aby sa blúza pod pásom nadvihla. Až v tomto štádiu je kimono správne oblečené a dlhé rukávy tak veľakrát môžu zmiznúť.
  • Opasok ku kimonu sa viaže pod hrudníkom, mal by sedieť pohodlne a nebyť utiahnutý príliš tesne. Pokiaľ objednávate kimona u nás alebo z iného internetového obchodu, čo najskôr ho po zaslaní popísaným spôsobom vyskúšajte. Ak zistíte, že vám nesedí, neváhajte ho zaslať späť, bude vám zdarma vymenený za vhodnejšiu veľkosť.

Pre orientačný výber kimona vydávajú ich výrobcovia tabuľky doporučených veľkostí podľa telesných proporcií karatistu. Tu uvádzame jeden príklad:

Tabuľka: Odporúčané rozmery kimona podľa telesnej výšky karatistu - v cm.

1

Výška karatistu

Veľkosť

108 - 117

110

118 - 127

120

128 - 137

130

138 - 147

140

148 - 157

150

158 - 167

160

168 - 177

170

178 - 187

180

188 - 197

190

198 - 209

200V tabuľke sú uvedené iba orientačné hodnoty, ktoré vám môžu uľahčiť výber. Nejedná sa však o záväzné hodnoty. Je nutné poznamenať, že veľkosti kimon sa u jednotlivých výrobcov môžu mierne líšiť, preto platí poznámka o nutnosti vyskúšanie kimona uvedená vyššie.

Starostlivosť o kimono

Kimono perieme v bežnej práčke na 40 stupňov. Nepoužívame pritom agresívne pracie prostriedky. Nie je vhodné používať pracie prostriedky s vysokým obsahom bielidiel. Nutné je dať pozor na napríklad lacné pracie prášky. Opakované použitie nevhodného pracieho prostriedku môže vaše kimono až zničiť. Najvhodnejšie sú jemné detergenty neobsahujúce žiadne aditíva bieliacich prostriedkov, ako sú peroxidy, chloridy a sodné karbidy.

Pre odstraňovanie škvŕn je nevhodné používať bieliace prípravky typu "Savo". Materiál kimona síce tento prostriedok na prvý pohľad nezničí, poškodí však moderné polyetylénové šijacie nite, ktoré sa u kimon používajú kvôli požiadavke vysokej pevnosti. Okrem dokonalého odstránenia škvŕn sa vám tak môžu úplne rozpustiť šijacie nite a kimono sa potom môže úplne rozpadnúť.

Práčku pri praní nepreplňujeme, aby bol zaistený dobrý prístup cirkulujúcej vody s pracím prostriedkom na všetky časti kimona rovnomerne. V opačnom prípade môžu po praní zostávať na kimone šmuhy. Nenavyšujeme dávku pracieho prostriedku odporúčanú jeho výrobcom, účinnosť prania sa tým nezvyšuje, naopak môže dôjsť k poškodeniu praného kimona.

Žehlenie kimona možné vykonávať štandardným spôsobom, pozor treba dať iba na logá, ak nejaké kimono má. Logo sa nesmie žehliť teplotou vyššou ako 30 stupňov Celzia, pretože tým môže dôjsť k jeho poškodeniu. Logo však možné prípadne prežehliť cez vlhkú handričku.

Prečítajte si tiež druhý článok týkajúci sa výberu kimona.

Čo je to kimono a ako by malo vyzerať? Ako vyzerá karatistický opasok a ako ho vybrať

Alebo prejdite rovno do kategórie Kimona na našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa