Ako vybrať volejbalové chrániče
V klasickom volejbale sú chrániče kolien, dalo by sa povedať, absolútne nevyhnutné, vzhľadom k tomu, že dochádza k častým riadeným pádom k zemi pri pokusoch o odohraní lopty. Existujú však aj hráči, ktorým chrániče spočiatku vadia pri pohybe, čím je zbytočne okamžite odložia, miesto aby hranie s chráničmi skúsili dať šancu. Ak si totiž hráč zvykne na to, že je chránený a môže tak lopta odohrávať riskantnejšie, kolenné chrániče sa stanú nevyhnutnou súčasťou jeho volejbalové výstroje, pocit obmedzenia pohybu totiž obvykle rýchlo vymiznú.
Volejbalové chrániče kolien vyberáme rovnako ako akékoľvek iné chrániče primárne podľa veľkosti. Ďalej vyberáme chrániče na základe použitých technológií. V neposlednom rade volíme chrániče, ktoré sú pre nás komfortné, ktorých materiál je pre nás príjemný a tak ďalej.
Prečo nosiť volejbalové chrániče?
- Chrániče kolien hráča chráni pred narazením kolena, zlomeninami a "spálením" kože o tvrdý povrch
- Chrániče navyše celé koleno fixujú a pomáhajú tak zabrániť jeho vyvrtnutia
- Vzhľadom k vyššej ochrane budete môcť vykonávať riskantnejšie zákroky a kvalita vašej hry sa zvýši
Veľkosť volejbalových chráničov
Veľkosť chráničov je najdôležitejší parameter, na ktorý si pri výbere musíte dať pozor. Len správna veľkosť chrániče zaistí maximálnu ochranu vašich kolien deklarovanú výrobcom. Chrániče by nemali byť príliš veľké a pri pohybe padať, a naopak, by nemali byť príliš tesné, pretože potom bráni v pohybe. Chrániče sú k dostaniu v klasických veľkostiach S, M, L, XL. Pre deti sa prípadne adekvátne označujú (napr. kid, junior, pre dospelých - senior).
Veľkosť voľte podľa prevažnej veľkosti svojho bežného oblečenia, po zakúpení chráničov cez internetové obchody je riadne vyskúšajte, a ak sa vám veľkosť nehodí, pošlite chrániče ihneď späť na výmenu, ktorá je bezplatná. Tiež u chráničov platí rovnaký problém, s akým sa stretávame u bežného oblečenia, že rôzni výrobcovia môžu mať rôzne rozmery rovnakých veľkostí, tak vám nemusí sedieť veľkosť M od jedného výrobcu, kdežto od iného vám môžu padnúť ako uliate. Preto je nutné chrániče najlepšie vždy vyskúšať, a to aj skúsiť sa prebehnú alebo skočiť.
Technológia volejbalových chráničov
Moderné volejbalové chrániče majú rad technologických vylepšení, ktoré zaisťujú napríklad vyššiu životnosť chráničov, vyššiu ochranu hráčov a podobne. Pri výbere sa zamerajte aj na to, aké technológie vám výrobca u daného chrániče ponúka a čo preferujete vzhľadom na stupeň využitia chráničov na volejbal a ochote zaplatiť vyššie či nižšie sumy.
Aké technologické vylepšenia napríklad výrobcovia ponúkajú?
- Zosilnená vonkajšia vrstva Volejbalové chrániče sú dnes napríklad vyrábané so špeciálnymi vonkajšími vrstvami na povrchu, ktoré zaisťujú dlhšiu trvanlivosť. Často sa používa karbónová vrstva. Chrániče sa predrať oveľa pomalšie a vyššiu životnosť je tak zaistená.
- Ventilácia a odvod tepla Výrobcovia chráničov myslí na fakt, že pri športe sa pod touto vrstvou hromadí zvýšené množstvo potu. Chrániče sa tak vyrábajú s malými ventilačnými otvormi vnútri ochranného vankúša, tie zaistí dostatočné odvedenie nadbytočného potu a dobrú ventiláciu a chladenie kolien. Výrobcovia týchto technológií podľa seba rozlične označujú, príkladom môže byť technológia Intercool od firmy Mizuno.
- Špeciálna bočná ochrana Zosilnená bočná ochrana je veľmi výhodná z hľadiska bezpečnosti a komfortu pri hraní.
- Zadné otvorené chrániče Chrániče sa tiež vyrábajú v prevedení so zadným otvorením, čo zlepšuje pohyblivosť v chráničoch a lepšiu ventiláciu.
Starostlivosť o volejbalové chrániče
Volejbalové chrániče nevyžadujú zvláštnu starostlivosť. Prečítate si návod na použitie, ak ho výrobca prikladá, kde by sa údaje o základnej údržbe mali byť obsiahnuté. Po použití chrániča jednoducho pretočte naopak a nechajte poriadne vyschnúť o potu. Pranie chráničov sa odporúča maximálne na 40 stupňov. Pri vyšších teplotách sa chrániče skôr opotrebujú a vybledávají.