MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať volejbalovú loptu

Volejbal je kolektívny loptový šport, ktorého výhodou sú medzi inými najmä nízke náklady z hľadiska výbavy. V podstate je nutné zakúpiť iba volejbalovú loptu a volejbalovú sieť. V halách je možné volejbalové lopty zapožičať, ak si však chcete z rôznych dôvodov zaobstarať vlastnú volejbalovú loptu pre vlastné potreby, poradíme vám v tomto článku niektoré dôležité poznatky, ktoré vám s výberom vašej lopty môžu pomôcť. Za správne vybranou loptou vám už nič nebude brániť v tom, aby ste si mohli sami potrénovať, či vyraziť na volejbal s priateľmi do haly, na ihrisko alebo na pláž.

Volejbalovú loptu vyberáme podľa základných parametrov lopty, akými sú materiál lopty, veľkosť, poťažmo váha lopty, spôsob využitia lopty a prípadne kvalita a životnosť daná cenou a renomovanou značkou lopty.Materiál volejbalovej lopty

Volejbalové lopty sa vyrábajú z dvoch základných materiálov, a to z pravej kože alebo zo syntetických materiálov. V skorších dobách sa volejbalové lopty vyrábali výhradne z kože, dnes prevažujú lopty zo syntetických hmôt, čo korešponduje s dnešnou dobou plastovou, ako by sme mohli nazvať boom syntetických hmôt. Všeobecne možno povedať, že loptičky vyrobené z pravej kože sú drahšie ako lopty zo syntetických hmôt. To nemusí byť pravidlom. Kožené lopty sú tvrdšie a kvalitnejšie z hľadiska životnosti. Na druhú stranu, ak sa lopty z pravej kože dostávajú do kontaktu s vodou, menia materiál rapídne svoje vlastnosti. Koža nasáva vodu a lopta oťažieva a tiež viac kĺže. Ťažká lopta je potom nebezpečná pre vaše prsty pri odbíjaní. Preto ak si kupujeme loptu z pravej kože, je ho nutné využívať vždy v suchom prostredí, a to najmä v hale. Do vonkajších priestorov sa kožená lopta neodporúča. Volejbalové lopty zo syntetickej kože sú mäkšie a jemnejšie na dotyk, pričom sú vhodné do akéhokoľvek prostredia, vonkajšieho aj halového. Výrobcovia používajú rôzne zmesi syntetických hmôt, ktoré majú vo výsledku vlastnosti blížiace sa pravej koži.

Čo sa týka výberu volejbalovej lopty na základe pohlavia, ženy budú preferovať lopty mäkšie, syntetické, ktorých odbíjania je jednoduchšie. Niektoré typy volejbalových lôpt sú vyrobené zo špeciálnych mäkčených zmesou syntetických nanomateriálov alebo majú vrchný materiál podložený mäkkou molitanovou vrstvou.

Veľkosť volejbalovej lopty

Volejbalové lopty určené pre súťažné zápasy majú predpísané parametre. Jedná sa najmä o obvod lopty na volejbal, jeho hmotnosť a vnútorný tlak. Väčšina výrobcov sa snaží tieto parametre dodržať, aby mohla byť daná lopta prípadne využívaná aj profesionálne. Lacnejšie volejbalové lopty pre čisto rekreačné využitie sa výrobcovia tiež snažia vyrábať s rozmermi aspoň blížiacimi sa predpísaným. Tieto parametre sú nasledovné:

  • Obvod volejbalovej lopty - 65 - 67 centimetrov
  • Hmotnosť v rozmedzí 260 - 280 gramov
  • Vnútorný tlak v rozmedzí 0,30 - 0,33 kg / cm2

Dospelí majú veľkosť a ďalšie rozmery v podstate jednotné, vždy sa jedná o veľkosť 5. U detí sú jednotlivé kategórie lopty dané veľkosťou, hmotnosťou a obvodom označené tiež farebne - viď tabuľka:

Kategórie a rozmery volejbalových lôpt


Tahem po displeji posuňte tabulku
Kategória Vek Veľkosť lopty Váha lopty Obvod lopty
Žltý minivolejbal do 8 rokov 4 180 - 200 g

600 - 610 mm

Oranžový minivolejbal do 9 rokov 5 180 - 220 g 650 - 670 mm
Červený minivolejbal do 10 rokov 5

200 - 220 g

650 - 670 mm
Zelený minivolejbal do 11 rokov 5 260 - 280 g 650 - 670 mm
Modrý minivolejbal do 12 rokov 5 260 - 280 g 650 - 670 mm
Dospelí - 5 260 - 280 g 650 - 670 mm

Obľúbené značky volejbalových lôpt

Medzi najznámejšie volejbalové lopty patria lopty značky Gala. Tieto volejbalové lopty sa vyrábajú technológiou využívajúcou desať panelov. Gala lopty bývajú zvyčajne vyrobené zo syntetických polyuretánových usní. V závislosti na cenovej relácii je možné od Galov zakúpiť lopty pre začiatočníkov, rekreačných hráčov, a tiež pre pokročilých a úplných profesionálov. Lopty Gala majú výborné aerodynamické vlastnosti a často sa používajú v súťažnom stretnutí. To isté platí u ďalšej renomovanej značky volejbalových lôpt - Mikasa. Opäť je možné zaobstarať lacnejšie lopty pre rekreačné využitie, menšie a odľahčené lopty pre deti, a tiež profesionálne volejbalové lopty pre vrcholových športovcov.

U nás vám ponúkame tiež prevažne lacnejšie, ale kvalitné lopty od firiem Spokey, Spartan, Sedco a NILS. Niektoré volejbalové lopty od týchto výrobcov možno zakúpiť už od ceny okolo 8 eur. Lacnejšie lopty odporúčame predovšetkým pre rekreačných športovcov, začiatočníkov a deti.

Rozdiel medzi volejbalovou a beach-volejbalovou loptou

Mezi častý dotaz zákazníků patří, jaký rozdíl mezi volejbalovým a plážově-volejbalovým míčem. Tyto dva druhy míčů mají jisté odlišné vlastnosti, a to zejména ve velikosti obvodu míče, letových vlastnostech míče, technologii zpracování a vnitřním tlaku míče.

Rozmery lopty - obvod

Volejbalová lopta a lopta určená pre plážový volejbal majú rozdielne rozmery. Beach-volejbalovú loptu je asi o 2 centimetre väčšia ako klasická volejbalová. Ako už bolo uvedené vyššie, volejbalové lopty spĺňajúce predpísané parametre FIVB sa pohybujú v rozmedzí veľkosti obvodu 65 - 67 cm. Beach-volejbalová lopta má obvod v rozmedzí 66 - 68 centimetrov. Hmotnosť je však pre obe lopty rovnaká - 260 až 280 gramov. Lopty tak môžu mať trochu odlišné letové vlastnosti.

Letové vlastnosti

Volejbalové lopty sú pri lete rýchlejšie než lopty pre volejbal plážový. Rýchlosť danej lopty je daná najmä technológiou výroby, vnútorným tlakom a obvodom lopty. Hranie klasického volejbalu s plážovou loptou môžeme prirovnať ku hraniu tenisu sa squashovou loptičkou. Naopak klasická volejbalová lopta na piesku bude príliš rýchla a loptu tak mnohokrát nebudete schopní stíhať dobiehať.

Vnútorný tlak

Volejbalová lopta má vyšší vnútorný tlak - plní sa na tlak 30 - 32,5 kPa. Beach-volejbalovú loptu je naproti tomu hustenie len na tlak 17,1 - 22,1 kPa. Odporúčaný vnútorný tlak danej lopty je vždy uvedený u ventila, na tento tlak loptu vždy plníme s pomocou tlakomeru. Tlak tiež pravidelne kontrolujeme, aby sme zaistili, že má lopta požadované vlastnosti pri každej hre.

Technologické provedenie lôpt

Povrch volejbalových lôpt (takzvané panely) je lepený priamo na vzdušnicu, plážová volejbalová lopta je naopak šitá a vzdušnica je potom len vložená do šitej súpravy. Toto technické prevedenie sa tiež premieta do možnosti opravy lopty, opraviť prasknutú vzdušnicu, na ktoré sú priamo nalepené panely je veľmi ťažké a v podstate sa neoplatí, kdežto šitá lopta sa jednoducho odparí a vloží sa vzdušnica nová.

Ako sa starať o vašu volejbalovú loptu

Najprv si prečítajte návod výrobcu, ktorý by mal uvádzať, ako sa o loptu správne starať. Všeobecne je možné povedať, že po každej hre by sa lopta mala riadne očistiť. Ďalej by ste vašu volejbalovú loptu mali po každom použití spolu s volejbalovými chráničmi ukladať do suchej miestnosti s izbovou teplotou. Volejbalovú loptu je nutné tiež skontrolovať z hľadiska správneho nafúknutia. Prefuknutej lopte hrozí prasknutie švov alebo rozlepenie. Málo nafúkanú loptu naopak horšie lieta, odbíja sa, a to sa premietne do celkovej kvality hry. Lopta sa nafukuje vždy pomocou špeciálnej nafukovacej ihly, ktorá je k tomuto určená.


Vyberajte zo širokej ponuky

Dodacia lehota 5 pracovných dní
Volejbalová lopta MIKASA V390W
30.90 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Lopta na vybíjanú GALA BV4061S
29.70 €
28.50 €
Skladom: 10 a viac kusov
Volejbalová lopta GALA Pro Line BV5585S
60.00 €
Dodacia lehota 14 pracovných dní
Volejbalová lopta SPARTAN Beach Champ - modrá
14.20 €
Prečítajte si tiež


Všetko o volejbale


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa