MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať správny stan

Vybrať ideálny stan nie je len tak. Chráni totiž proti nepriaznivému počasiu, ovplyvňuje, ako dobre sa na treku vyspíte a vysoko v horách vám môže zachrániť aj život. Parametrov pre jeho výber je celkom dosť, preto sme ich prehliadne zhrnuli v našom sprievodcovi.


Pred výberom stanu zvážte nasledujúce parametre:

  • Druh a veľkosť stanu
  • Tvar a prevedenie stanu
  • Frekvencia použitia stanu

Druh a veľkosť stanu

Rodinné stany

Rodinné stany sú väčších rozmerov, najčastejšie pre tri a viac osôb. Rozmer je väčší nielen u postaveného, ale aj u zloženého stanu. Využijete ich hlavne pri kempovaní, kedy nemusíte stan každé ráno a večer baliť a stavať, ale zostáva postavený dlhšiu dobu.

Turistické stany

Turistické alebo outdoor stany využijete nielen pre kempovanie, ale aj na ľahší trek alebo prechádzky prírodou. Sú ľahké, jednoducho a rýchlo sa dajú zbaliť a postaviť. Dajú sa nájsť aj stany samo rozkladacie

Expedičné stany

Špeciálnou kategóriou sú expedičné stany určené do naozaj náročných podmienok. Odolajú silnému vetru, mrazu a dažďu. Pretože sú stavané na vysokohorskú turistiku a náročný treking, sú na jednu stranu veľmi ľahké, ale na stranu druhú je ich konštrukcia veľmi pevná. Tieto dve protichodné podmienky sa potom odrážajú vo vyššej cene.

Prístrešky a plážové stany, párty stany

Pred vetrom a lietajúcim pieskom vás na pláži ochránia plážové stany a prístrešky. Pokiaľ chystáte záhradnú párty, dívajte sa po párty stanoch.

1

Veľkosť stanu zvoľte podľa počtu osôb, ktoré budú v stane spať. Každá osoba by mala mať k dispozícii 55 cm šírky a na dĺžku by mal byť stan aspoň o 25 cm dlhší, ako je spiaca osoba. Na trhu nájdete stany pre veľké skupiny 5 a viac osôb, ale tiež alé stany pre dvojice.


2

Tvar a prevedenie stanu

V minulosti boli veľmi využívané stany v tvare písmena A, dnes je to kopule (dva a viac prútov vzájomne skrížených v jednom mieste), tunel (dva rovnobežné prúty s protiľahlými vchodmi) alebo tzv. geodetické prevedenie, kedy sa tri a viac prútov kríži v niekoľkých bodoch. Súčasne modely sú z pravidla samonosné.

Jednoplášťové prevedenie má veľkú výhodu vo svojej nízkej hmotnosti. Nepremokavosť tejto jedinej vrstvy ale znamená aj určitú mieru nepriedušnosti, preto ich zvoľte len v prípade, že chcete stan používať naozaj na krátke prespanie a keď neplánujete stan používať často.

Dvojplášťové stany majú vrchnú vrstvu, ktorá zabezpečuje nepremokavosť, nazýva sa tropiko a jej vodný stĺpec vyberte najmenej 3 000 mm. Spodná vrstva stanu je obvykle sieťka s podlážkou, tá bráni prenikaniu vody zdola. Tu vyberte vodný stĺpec vyšší, aspoň 10 000 mm.


Frekvencia použitia stanu

Stany pre kempovanie by mali byť priestorné a komfortné pre dlhodobý pobyt pri priehrade či na záhrade. Nároky na ľahkosť, skladnosť či výšku vodného stĺpca sú prirodzene nižšie, pretože do kempu obvykle dôjdete autom a strávite v ňom dlhší čas. Stan bude väčšinou doby stáť, preto si vystačíte s lacnejšími modelmi s laminátovými alebo durawrapovými prútmi.

Stany na treking naopak ponesiete na chrbte, takže by mali byť ľahké, stabilné a skladné. Pretože ich budete často skladať a rozkladať, tak zvoľte odolné duralové tyče. Pre vysokohorskú turistiku zvoľte najkvalitnejšie stany, pretože vám môžu pomôcť vo veľmi obtiažných poveternostných podmienkach.

Hľadáte ten správny outdoor stan, prístrešok alebo párty stan? Pozrite sa na našu ponuku stanov alebo sa inšpirujte celou kategóriou Camping a outdoor.

3

Vyberajte zo širokej ponuky

Dodacia lehota 5 pracovných dní
Stan COLEMAN Darwin 3+
Doprava zadarmo
156.10 €
Skladom: 10 a viac kusov
Stan - prístrešok KING CAMP Compass - sivý
Doprava zadarmo
117.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Stan COLEMAN Kobuk Valley 2
Doprava zadarmo
131.50 €
Skladom od 3.2024
Stan - prístrešok KING CAMP Catania
Doprava zadarmo
135.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Stan COLEMAN Galileo 4
Doprava zadarmo
335.90 €
Prečítajte si tiež


Ako vybrať skvelý turistický batoh


Čítaj viac

Outdoor a camping vybavenie


Čítaj viac

Ako si vybrať vhodné trekingové palice


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa