Prečo je dnes lyžiarska prilba nutnosťou a aké je ich základné rozdelenie
Lyžiarska prilba alebo tiež prilba patrí k základnému vybaveniu každého lyžiara. Nezáleží, či na svah vyjdete iba dvakrát do roka, alebo trávite na svahu každú voľnú chvíľku, lyžiarska prilba sa stala v dnešnej dobe potrebnou súčasťou lyžiarskeho vybavenia. Najnebezpečnejšie úrazy, ktoré možno na svahu vidieť, sú úrazy hlavy a často zanechávajú trvalé následky. Preto by mala byť prilba na zjazdovke samozrejmou súčasťou a nie výnimočnosť. Tiež vôbec nezáleží na tom, či ste zjazdový lyžiar alebo snowboardista.
Argumenty, ktoré prednášajú lyžiari, že som celý život lyžoval v čiapke, sú na dnešnú dobu veľmi úsmevné. Šport lyžovanie sa neustále vyvíja as nástupom carvingovej techniky sa pohyby na zjazdovkách výrazne zrýchlili, čím sa samozrejme zvýšilo riziko úrazu. Ak vy sami jazdíte na zjazdovke opatrne a nepadáte, je to v poriadku, ale nikdy nemôžete vedieť, kedy do vás môže vojsť nezodpovedný alebo neskúsený lyžiar či snowboardista, ktorý nezvládne svoju techniku jazdy a nezvládne sa vám jednoducho vyhnúť. V túto chvíľu vám môže lyžiarska prilba naozaj aj zachrániť život.
Povinnosť nosiť lyžiarsku prilbu
Na Slovensku platí povinnosť nosenia helmy pre deti do 15 rokov. Rovnako aj v zahraničí je povinnosť nosiť na zjazdovke prilbu, napríklad v Taliansku sú lyžiarske prilby povinné a to do 14 rokov veku dieťaťa, v Rakúsku to potom platí na deti do 15 rokov veku.
Ako by mala správna lyžiarska prilba vyzerať?
Klasická prilba na lyže vyzerá asi tak, že má pevný skelet, ktorý zasahuje do oblasti uší. Väčšina prilieb má tiež možnosť pripevnenia integrálu, tj. Chrániče brady.
Aké je základné rozdelenie lyžiarskych heliem?
Lyžiarske prilby rozdeľujeme podľa konštrukcie a to na halfshellové, fulshellové, poprípade integrálne. Ďalej lyžiarske prilby rozlišujeme podľa technológie výroby a to na in-mold a injected.
Halfshellové lyžiarske prilby
Hovorí sa im tiež pološkrupinová prilby, ktoré majú mäkké textilné ušnice, ktoré možno u väčšiny typov prilb odopnúť. Vďaka tomu sa stávajú tieto prilby ľahšie, než je tomu u fulshelových. Ďalšou výhodou tohto typu prilby je, že majú lepší vzhľad a je v nej tiež lepšie počuť.
Fulshellové lyžiarske prilby
Sú to celoskořepinové prilby, ktoré vychádza z konštrukcie pretekárskych prilieb. Jej pevná plastová škrupina chráni celú hlavu a to vrátane uší. Tieto prilby sú ďaleko bezpečnejšie ako hlafshellové helmy. Nevýhodou je, že sú o niečo ťažšie. U týchto heliem je možné tiež pripevniť chránič brady a čeľuste.
Integrálne lyžiarske prilby
Jedná sa o prilby, u ktorých je chránič brady a čeľuste pevnou súčasťou konštrukcie prilby. Tieto prilby sú určené najmä pre preteky a extrémnu freeride. Často ich využívajú tí lyžiari, ktorí vyžadujú nadštandardnú ochranu.
Lyžiarske prilby s injected technológiou
Tieto prilby sú tiež označované ako "sendvičové" prilby, ktoré sa vyrábajú technológiou vstrekovaním špeciálnej peny do vonkajšej plastovej škrupiny. Náraz tak lyžiar neabsorbuje bodovo, ale nárazová energia je absorbovaná rovnomerne po celej ploche lyžiarskej prilby. Medzi výhody tohto typu heliem patrí výrazne vyššiu životnosť a majú oveľa pevnejšie vonkajšie škrupinu. Nevýhodou je však o niečo vyššia hmotnosť, než prilby, ktoré sú vyrábané technológiou in-mold. U najvyšších modelov tohto typu prilieb je dokonca použitý tepelne formovaný materiál, ktorý sa prispôsobí tvaru hlavy konkrétneho lyžiarov.
Lyžiarske helmy s in-mold technológiou
Táto technológia bola prevzatá z cyklistiky, kedy jej hlavná výhoda je nízka hmotnosť a to pri zachovaní všetkých ochranných funkcií. Helmy vyrobené touto technológiou sa skladajú z vnútornej vrstvy silne stlačeného polystyrénu, ktorá je pevne spojená s vonkajšou nárazuvzdornou plastovou škrupinou. Helmu po väčšom náraze je potrebné vymeniť, pretože polystyrén pohltí energiu nárazu a zdeformuje sa. Helmy je treba vymeniť aj v prípade, že je na nej viditeľne poškodenia vidieť. V tomto prípade môže byť narušená vnútorná štruktúra materiálu, čím vás takáto prilba nebude už spoľahlivo chrániť.
Tieto technológie sa neustále vylepšujú a sú doplňované ďalšími materiálmi, ktoré zlepšujú vlastnosti prilieb. Napríklad sa v dnešnej dobe u škrupiny používa veľmi obľúbený karbón, alebo tiež sklolaminát. Čo sa týka vnútornej štruktúry helmy, potom mnohí výrobcovia už začali pracovať napríklad s kevlarom.