Podľa čoho vyberať lyžiarsku prilbu
Veľkosť prilby na lyže
Ak chcete, aby vaša lyžiarska prilba maximálne plnila svoju ochrannú funkciu, tak je treba ju vybrať v správnej veľkosti. Najjednoduchšie je samozrejme si ju vyskúšať. V dnešnej dobe ju však možno bez obáv kúpiť na internete, pretože e-shopy bežne ponúkajú rýchlu a pohodlnú výmenu.
Ako postupovať pri výbere veľkosti lyžiarskej prilby?
Ak kupujete lyžiarsku prilbu cez e-shop, tak v tejto chvíli sa pri výbere správnej veľkosti prilby môžete inšpirovať pomocnú tabuľkou. Ku každej veľkosti je priradený obvod hlavy. Postupujte nasledovne: Zmerajte si pomocou krajčírskeho metra obvod hlavy v centimetroch, merajte tesne nad obočím a meter veďte vodorovne okolo hlavy. Meter nesmie ísť cez uši. Ak nemáte krajčírsky meter, použite vystrihnutý prúžok papiera. Po meraní pruh papiera jednoducho položte na stôl a premerajte ho pravítkom alebo normálnym metrom. Pozrite sa, aká je vaša veľkosť lyžiarske prilby. Správna veľkosť prilby je taká, že aj bez zapnutého pásky pod bradou sa prilba pri zatrasení hlavou nepohne.
Pomocné rozdelenie pri určovaní veľkosti lyžiarskej prilby:
- XS - 52 až 54 cm
- S - 54 až 56 cm
- M - 56 až 58 cm
- L - 58 až 60 cm
- XL - 60 až 62 cm
Lyžiarske prilby s možnosťou regulácie veľkosti
Niektoré prilby nemajú uvedené jedno číslo veľkosti, ale rozpätie. Jedná sa o prilby, ktoré sú vybavené mechanizmom na úpravu veľkosti - sú vybavené kolieskom v zadnej časti prilby - a teda majú možnosť upravovať veľkosť, sťahovať alebo povoľovať. Výhodou tohto mechanizmu tiež je, že ak si chcete pod prilbu nasadiť napríklad kuklu alebo čiapku, tak vám to prilba s reguláciou veľkosti hravo umožní.
Lyžiarska prilba vám musí perfektne padnúť
Lyžiarska prilba musí sedieť natesno a to tak, aby sa vaša hlava vôbec nehýbala. Ak sa prekloníte s rozopnutým podbradným pásikom, v túto chvíľu by vám prilba nemala vôbec skĺznuť. Ďalej vás prilba nesmie nikde tlačiť. Pri výbere prilby je dôležité venovať pozornosť ešte remienka, ktorý by mal byť pri jazde zapnutý a správne dotiahnutý. Správne zapnutý remienok spoznáte tak, že helmu nepretiahnite cez bradu a zároveň by vám mal remienok umožniť otvoriť ústa. Je dobré vyskúšať viac značiek lyžiarskych prilb, lebo každý výrobca má tak trošku iný vnútorný tvar prilby.
Aká je správna pozícia lyžiarskej prilby?
Lyžiarsku prilbu musíte mať správne nasadenú. Spoznáte to tak, že pri nosení alebo skúšanie je prilba umiestnená približne vodorovne, jej predná časť musí chrániť čelo a nesmie byť tak nízko, aby zasahovala do vášho zorného poľa.
Atest bezpečnosti lyžiarske prilby
V dnešnej dobe sú prakticky všetky lyžiarske helmy štandardne certifikované a to podľa příslušených noriem. V Slovesnkej republike ide o normy s STN EN 1077 (832164), ktorá vychádza z európskej normy EN 1077: 1996. Ide o to, že práve táto norma rozlišuje helmy do dvoch ochranných tried A a B. Prakticky majú obe triedy rovnaké ochranné vlastnosti, ale helmy triedy A poskytujú väčšiu ochranu proti nárazu a odrenín v oblasti uší - jedná sa o celoskořepinové prilby. Ak kupujete neznačkovú helmu, je dobré si zistiť, či táto prilba vôbec nejakú certifikáciu vlastné.
Hmotnosť prilby na lyže
Ďalším dôležitým parametrom pri výbere lyžiarskej prilby je jej hmotnosť. Ako už bolo spomenuté vyššie, ľahší prilby sú vyrábané technológiou in-mold a váži približne 350 až 400 gramov. Potom sú tu ťažšie helmy, ktoré sú vyrobené technológiou injected a váži priblíži od 450 do 550 gramov.
Vetracie otvory lyžiarskych prilieb
Lyžiarske prilby sa medzi sebou líšia systémom odvetrávania. Rozlišujeme systém odvetrávania pasívne, kedy sú v helme zabudované vetracie otvory, ktoré nemožno zatvárať, a preto nemožno ovplyvniť intenzitu odvetrávanie. Ďalej je potom systém aktívny, kedy môžete podľa potreby otvory zavrieť, alebo naopak otvoriť. Pri lacnejších modeloch lyžiarskych prílb je odvetrávanie riešené odoberaním upchávok vnútri hlavy a pre reguláciu intenzity odvetrávanie musíte helmu zložiť. Naopak modely vyššej triedy sú vybavené mechanizmom, kedy možno odvetrávacie otvory ovládať na vonkajšej strane škrupiny, teda nemusíte helmu dávať dole. Prilby vyrábané technológiou in-mold sú vybavené lepším odvetrávacím systémom, pretože je možné do vonkajšej škrupiny umiestniť viac otvorov.
Zateplenie lyžiarskych heliem
Väčšina lyžiarskych prílb je vybavená dostatočnou tepelnou izoláciou hlavy. Rozdiely možno zistiť najmä v materiáli ušnice. Niektoré dámske lyžiarske prilby sú vybavené zateplenými chlpatými ušnice. Ak je vonku mráz, pod prilbu možno nosiť tiež špeciálnu čiapku, prípadne kuklu (pozri Lyžiarské prilby s možnosťou regulácie veľkosti).
Design lyžiarskych heliem
Aj dizajn pri lyžiarskych prilb môže byť funkčná. V obchodoch a nie e-shopoch môžete nájsť širokú ponuku najrôznejších modelov, farebných prevedení heliem, takže aj tento parameter je dôležitý. Lyžiari freerideri hľadajú skôr prilbu v lesklom prevedení. S takou prilbou budú lepšie viditeľní a v prípade nehody pôjdu títo lyžiari lepšie nájsť. Tmavé a čierne prilby zase majú tú nevýhodu, že za jasného slnečného dňa absorbujú viac slnečné žiarenie a môže v nich byť trochu teplo.
Ďalšie funkcie a vychytávky lyžiarskych prilieb
Pri výbere sa ďalej môžete zamerať na bezpečnostné prvky lyžiarskych prílb, napríklad reflexné farba. Ďalšou funkciou väčšiny lyžiarskych heliem môže byť odnímateľná textília vnútri prilby, ktorú možno jednoducho vybrať a vyprať, čím je zaručená hygiena pri používaní helmy. V lyžiarskych helmách môže byť tiež integrovaný RECCO systém, ktorý je vhodný hlavne pre lyžiarov, ktorí sa pohybujú vo voľnom teréne s rizikom lavín. Tento systém umožňuje ľahšie, presne a rýchlo identifikovať a nájsť lyžiara, ktorý je zavalený lavínou. Záchranári musia pracovať s RECCO detektorom, s ktorým dnes pracuje asi viac než 500 organizácií po celom svete.