MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Petanque - hra, ktorá má gule!


Petanque, často nazývaný i boules, je tradičná francúzska športová hra, ktorá sa teší veľkej popularite po celom svete. Ide o súťaživú hru, ktorá vyžaduje kombináciu zručností a stratégie. V tomto článku sa pozrieme na históriu petanque a zoznámime sa s jeho pravidlami.


História petanque

História petanque siaha až do antických čias. Prvé známky podobnej hry možno nájsť už v antickom Grécku a starovekom Ríme, kde sa podobnými guličkami hádzalo za účelom tréningu vojakov. Avšak petanque, tak ako ho poznáme dnes, bol vyvinutý v južnom Francúzsku v oblasti Provence v priebehu 20. storočia. Je to vďaka pánoviJules Lenoir, ktorý v roku 1907 zaviedol novú metódu hry, kedy hráči stáli na jednom mieste a loptičky hádzali na cieľ namiesto toho, aby ich hádzali zo zvoleného odrazového miesta. Táto nová varianta bola nazvaná petanque, čo v preklade znamená "nohy spolu", čo odkazuje na postavenie hráčov pri hre.

Petanque sa rýchlo stala populárnou medzi miestnymi obyvateľmi v južnom Francúzsku a neskôr sa rozšírila po celej krajine. V roku 1958 bola založená Medzinárodná federácia petanque (FIPJP), čo umožnilo medzinárodné súťaže a podporilo popularitu hry po celom svete. Dnes sa petanque hrá vo viac ako 150 krajinách a je organizovaných mnoho národných a medzinárodných turnajov.


Pravidlá petanque

  • TímyPetanque sa najčastejšie hrá v dvoch alebo trojčlenných tímoch. Každý tím má svoje vlastné gule, ktoré sú obvykle označené pre lepšiu identifikáciu.
  • Hracia plochaHrá sa na ihrisku s dĺžkou 15-20 metrov a šírkou 3-4 metre. Povrch ihriska môže byť piesok, hlina alebo tráva.
  • JackHra začína umiestnením cochonnetu (tiež nazývaný prasiatko) na stred ihriska. Cochonnet je obvykle malá drevená alebo plastová gulička s priemerom 25-35 mm.
  • Poradie hoduŽrebuje sa, ktorý tím začne hru a kto položí cochonnet. Hráč z tímu, ktorý vyhral žreb, začne hru.
  • Hádzanie gulíHráč, ktorý hádže, musí stáť s oboma nohami na mieste, kde drží guľu. Hráč hádže svoju guľu s cieľom čo najlepšie sa priblížiť k cochonnetu. Gule možno hádzať rukou, ale nie je povolené kopnutie alebo posunutie gule nôh.
  • Rozmiestnenie gulíPo odohraní všetkých gulí jedného tímu má druhý tím možnosť hádzať svoje gule. Po dokončení kola sa počítajú body.
  • BodovanieTím, ktorý má guľu najbližšie k cochonnetu, získava body. Za každú guľu, ktorá je bližšie k cochonnetu ako najbližšia guľa súpera, získava tím bod.
  • Pokračovanie hryHra pokračuje niekoľkými kolami, a tím, ktorý ako prvý dosiahne určitý bodový cieľ (obvykle 13 bodov), vyhráva.
  • Posunutie cochonnetu a vyrážanie gulí súpera:Ak sa cochonnet po hode posunie, ale zostane na hracej ploche, hra pokračuje aj naďalej. Pokiaľ je vyrazený mimo hracej plochy, je umožnené ho vrátiť na pôvodné miesto a hru dohrať. Povolené je tiež vyrazenie súperových gulí, čipostrkovať svoje gule (samozrejme iba kotúľajúce sa gulí).
  • Vyhrávajúci tímTím, ktorý dosiahne dohodnutý bodový počet ako prvý, je vyhlásený za víťaza. V prípade remízy je možné hru predĺžiť alebo stanoviť dodatočné pravidlá.


Petanque je jednoduchá a zároveň zábavná hra, ktorá spája ľudí rôzneho veku aj kondície. Je to skvelý spôsob, akostráviť čas vonku s priateľmi a rodinou, zlepšiť svoje zručnosti a užiť si súťaženie v príjemnej atmosfére.

Pokiaľ ste doteraz petanque neskúsili, môžete si byť istí, že vás táto stará francúzska hra očarí svojou jednoduchosťou a zábavnosťou. Stačí zohnať sadu gulí a ochotných priateľov a vyraziť na ihrisko, aby ste zažili nezabudnuteľné chvíle a vytvorili nové spomienky.


Dodacia lehota 5 pracovných dní
Petanque sada 8 gulí alu kufor
43.60 €
Skladom: 10 a viac kusov
Petanque sada MASTER 6 guli obal nylon
19.80 €
Skladom: 10 a viac kusov
Petanque sada MASTER Start 8 gúľ
7.10 €
Skladom: 10 a viac kusov
Petanque sada MASTER 8 gulí obal nylon
23.80 €


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa