MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Otužovanie - Revolúcia v zdraví, alebo len "módny hit"?

Revolúcia v prístupe k zlepšeniu imunity, alebo len "módny hit", okolo ktorého je zbytočne veľký povyk? Otužovanie pamätajú už naši starí rodičia a aj dnes sa tešia veľkej obľube. Je otužovanie ale naozaj zdraviu prospešné, ako sa o ňom tvrdí? Na čo si dať pozor a kto by sa mu mal radšej oblúkom vyhnúť? Poďme sa na otužovanie pozrieť bližšie.

Otužovanie nemusí nutne znamenať len kúpanie v ľadovej vode alebo plávanie v jazere. Medzi otužovacie techniky sa radí aj napríklad vetranie, studené sprchy, ale aj chladová terapia ľadom.


Otužovanie vzduchom

Pokiaľ ste zimomriví a nedokážete si studené sprchy alebo dokonca vane zatiaľ ani predstaviť, otužovanie pomocou chladného vzduchu je pre vás ideálnym štartom. Výhodou je, že k nemu nič nepotrebujete, stačí napríklad spať pri pootvorenom okne, ísť so smetím alebo na prechádzku s menej vrstvami oblečenia a postupne napríklad aj v zime cvičiť vonku takzvane "na ľahko". Obľúbené sú tiež kryokomory, v ktorých je vaše telo na krátku dobu vystavené extrémne nízkej teplote (pod -120 ° C).

Otužovanie ľadom

Otužovanie ľadom sa vykonáva najčastejšie pomocou ľadovej triešte, ktorou si v sprche potierame telo. Postupujeme od koncov končatín, teda predlaktia a lýtka, cez prednú stranu tela a otužovanie zakončíme ľadovaním veľkých svalových skupín - chrbta, hrudníka, ramien.

Otužovanie vodou

Nebojte, nemusíte hneď skákať do ľadového suda alebo rybníka. Pri otužovaní je dôležitá trpezlivosť a pravidelnosť. Otužovanie vodou zahŕňa všetko od potierania mokrým uterákom, cez umývanie rúk a tváre studenou vodou, chladenie končatín, cez ľadové sprchy až po spomínané kúpanie, napríklad v otužovacej kadi.

Čo sa s nami pri otužovaní deje a k čomu je dobré

Prečo by sme mali prejsť týmto, buďme úprimní, zo začiatku často nepríjemným procesom, aby sme si zvykli na chlad? Umyli ste si niekedy ráno tvár studenou vodou a všimli si, ako sa cítite lepšie, ste sviežejší a lepšie vám to myslí? Tak presne preto!

O benefitoch otužovania by sme mohli napísať celý článok. Poďme sa pozrieť na tie hlavné:

  • Sila a odolnosťPravidelný pobyt v chlade posilňuje náš imunitný systém, čo znamená predchádzanie nielen nádche a prechladnutiu pri zmene vonkajších teplôt, ale aj vyššiu odolnosť voči zápalom, chorobám kĺbov alebo vnútorných orgánov.
  • Vaše staršie ja vám poďakujeOtužovanie posilňuje kardiovaskulárny systém, čím znižuje riziko napríklad mŕtvice či infarktu. Okrem iného tiež spomaľuje degeneráciu nervov, a pomáha tak predchádzať chorobám ako sú napr. Parkinson či demencia.
  • Zdravie a krásaVďaka ochladzovaniu tela sa nám oveľa rýchlejšie prekrvuje organizmus, a to až na úroveň vrchného tkaniva, ktoré je tak zdravšie a pevnejšie. Zrýchľuje sa nám tiež celkovo metabolizmus, čím prispieva k spaľovaniu podkožného tuku a efektívnemu úbytku váhy.
  • Šťastie a mentálna stabilitaNie nadarmo sa hovorí, že v zdravom tele je zdravý duch. Otužovanie uvoľňuje do tela endorfíny, ktoré sú zodpovedné za pocit šťastia. Pravidelným otužovaním pomáhame telu zbavovať sa stresu, budovať si pevnejšiu vôľu a odolnosť voči vonkajším podnetom. Ľadové sprchy sa tiež odporúčajú pri príznakoch depresie.

Ako s otužovaním začať

Pri otužovaní si pamätajte jedno heslo: "Nie je kam sa ponáhľať". Otužovanie rozhodne nie je súťaž. Je dôležité začať pomaly a postupne. Vždy by sme mali zohľadniť svoj zdravotný stav, intenzívne otužovanie bez predchádzajúcej prípravy môže byť nebezpečné najmä, ak máte slabšie srdce alebo problémy s tlakom. Napríklad taký skok do ľadového bazéna či jazera môže netrénovanému telu privodiť šok alebo v horšom prípade aj zástavu srdca. Pred začatím vonkajšieho otužovania preto odporúčame prejsť lekárskou prehliadkou.

Pri trénovaní tela teda platí:

  • Začíname pomaly a postupneMôžeme si na noc otvoriť ventilačku, oplachovať si ráno tvár a predlaktia studenou vodou, až postupne dôjdeme k studeným až ľadovým sprchám.
  • Otužujeme sa najlepšie každý deň ránoRýchla studená sprcha preberie váš organizmus a vyjdete do dňa sviežej a plní energie.
  • PravidelnosťPevná vôľa a otužovanie ide ruka v ruke. Naše telo má pamäť, a na zvyk na chlad rado a rýchlo zabúda.
  • Vaše telo vie najlepšie, čo potrebujeNačúvajte mu. S otužovaním nezačínajte, pokiaľ sa cítite chorí či nie ste úplne fit. Ideálna doba pre domáce otužovanie vodou je 1-3 minúty v zime a až 5 minút v lete. Otužujeme sa však len do takej miery, ktoré nám telo dovolí.

Aké pomôcky na otužovanie existujú?

Na otužovanie v pohodlí domova môžete využiť naše špeciálne kade, ktoré nájdu svoje miesto na záhrade či v pivnici, ale pohodlne ich tiež zložíte a preveziete kamkoľvek budete potrebovať. Odporúčame tiež využívať neoprénové ponožky a rukavice, ktoré ochránia vaše končatiny pred rýchlym prechladnutím. Zaobstarať si môžete aj neoprénovú čiapku či bójku pre vonkajšie plávanie.


Vyberte si z našej širokej ponuky

Dodacia lehota 5 pracovných dní.
Topánky do vody AQUA-SPEED 26 detské
9.90 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Neoprénové ponožky AGAMA Beach 1,5 mm
17.40 €
16.70 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Plavecká bójka a suchý vak AGAMA Swim Pro
36.80 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Rýchloschnúci uterák SPOKEY Cooler 31 x 84 cm
6.30 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Neoprenová čepice AGAMA Wind 1,5 mm
16.10 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Neoprenové topánky AROPEC Aqua Shoes
16.10 €Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa