Jóga pre začiatočníkov so Simonou Krainovou a Katkou ⏩
MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Nafukovací čln, kajak, kanoe, alebo raft. Poradíme vám, na čom vyraziť na vodu.

Zem slovenská, vodákov raj!

Máloktorá vnútrozemská krajina sa môže pýšiť tak početnou komunitou vodných nadšencov ako Slovensko! Dokazujú to tisíce Slovákov, ktorí na raftoch, kanoe či kajakoch každoročne brázdia tuzemské rieky, rovnako ako pozoruhodný vodácky slang.

Lákajú vás zážitky vodáckeho života, chceli by ste zakúsiť splavovanie rieky takpovediac na vlastné veslo? Alebo dáte radšej prednosť pokojnému pádlovaniu na hladine obľúbeného rybníka, priehrady alebo jazera?

Tento stručný návod, ako vyberať člny, slúži hlavne začiatočníkom, ktorí vyberajú svoj prvý čln. To však neznamená, že si z našich kajakov, kánoí, raftov a nafukovacích člnov nevyberie aj profesionál. Na najacnejsisport.sk vás čaká pestrá ponuka člnov, vesiel a ďalšieho príslušenstva!

Rekreačné člny, typológia

Kajaky, kanoe, rafty, nafukovacie člny - vedeli ste aké lode sa za týmito slovami vlastne skrývajú?

Kajaky, v pravom slova zmysle, dobre poznáme ako plavidlá používané Eskimákmi (odtiaľ pochádza aj tzv eskimácky obrat, tj otočka pod vodou), ale tiež pretekárskymi športovcami. Kajak, a tým sa líši od kanoe, riadi spravidla jedna osoba obojstranným pádlom. Kajaky sú rýchlejšie ako kanoe, ale majú aj menšie priestory. Kajaky sú výborné pre výučbu pádlovania a pre zážitok z rýchlej jazdy. Pre dlhšie výlety sú vhodnejšie kanoe.
Kanoe riadia dve osoby (tzv. zadák a háčik), zriedka tri. Rozdiel je tiež v pádlach, ktoré sú v prípade kanoe jednostranné, a v  sedačke. Kanoe sú dlhšie a priestrannejšie, a tým ideálne pre dlhšie trasy.

Kánoe sú čo do popularity na slovenských riekach stále jedničky (v závese sú rafty a kajaky).


Raft je ploché a široké, zvyčajne nafukovacie plavidlo, ktoré pojme 4 až 9 alebo 10 osôb (líši sa model od modelu). Športovci venujúci sa tzv raftingu schádzajú na raftoch aj veľmi divoké rieky (je nutné vydať sa mimo SR). Dovoľuje im to pomerne veľká stabilita raftu. Rafty sú ideálnou voľbou pre partiu priateľov, ktorá chce vyraziť spoločne na vodu.

Nafukovacie čluny slúži často rybárom, obľube sa tešia tiež u detí a u všetkých, ktorí si chcú za málo peňazí užívať húpanie na vlnách! Nafukovacie člny sa v závislosti na cene medzi sebou líšia rozmermi, nosnosťou, počtom vzduchových komôr a ďalšími vlastnosťami. Vhodné sú skôr do stojatých vôd či na pokojné toky riek.

Vyberáme rekreačný čln podľa vodného toku

Stojatá voda (rybník, priehrada, jazero, pobrežie a pod.)

- Rekreačné nafukovacie člny

- Rekreačné kanoe

Rieka s pokojným tokom a občasné hate

- Laminátové, plastové alebo nafukovacie kanoe

- Nafukovací čln

Divoká rieka

- Kajaky

- Rafty

- Kanoe

Kánoe, Kajaky, Raftya rekreačné Nafukovacie čluny by mali zodpovedať aj počtu osôb, ktoré na nich budú naraz plávať (nosnosť), náročnosti danej trasy (prekážky v podobe skalísk, plytčín a pod) a tiež svojmu účelu (rekreačná, športová plavba).

Člny, plne vyhovujúce Vašim nárokom, vám pomôže vybrať aj náš odborný personál. So svojimi otázkami sa na nás môžete obrátiť telefonicky, e-mailom (viz kontakt) nebo na facebooku a instagramu!


Prečítajte si tiež:

U nás nájdete nafukovací čln na more, rybník aj rieku - tak aký si vyberiete.

alebo prejdite do kategorie člny, rafty, kajaky, kanoe a príslušenstvo v našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa