MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Kolobežky pre dospelých zaručujú zábavu a adrenalín v jednom!

Zďaleka už kolobežky nie sú zábavou len detí, obľúbili si ich vo väčšine prípadov tiež dospelí. Kolobežky pre dospelých a pre deti v dnešnej dobe dobývajú trh. Aj keď sa nepredpokladá, že by niekedy prekonali trh s bicyklami, ich obľuba rastie. Prečo je tomu tak? Prečo sú tak obľúbené kolobežky pre dospelých? Hlavné dôvody som spomenula v predchádzajúcom článku Aké sú základné dôvody, kvôli ktorým si ľudia kupujú kolobežku?. Pre tých, ktorí ešte výhody kolobežiek pre dospelých nepoznajú, odporúčajme prečítať!Kam môžeme vyraziť s kolobežkou pre dospelých?

Než sa pustíte do samotného výberu svojej kolobežky, t.j. kolobežky pre dospelých a hľadanie vhodného obchodu (kamenné predajne, či e - shop), je potrebné si v prvom rade odpovedať, kam s kolobežkou vyrazíte a na akom teréne s kolobežkou budete jazdiť. S kolobežkou môžete vyjsť naozaj kamkoľvek, pokojne na koniec sveta :-), preto je tak dôležité si na túto otázku odpovedať už teraz a na účely svojej jazdy prispôsobiť správny typ kolobežky. V predchádzajúcom článku sme sa dočítali, že sa kolobežky všeobecne hodia na ceste, v tomto prípade sa jedná o mestské kolobežky. Kolobežky pre dospelých sa ďalej hodia na nespevnený, náročný terén. Pre tých odvážnejších a nadšených športovcov môžu byť kolobežky určené trebárs na zjazdy po horách. Táto skupina kolobežiek sa nazýva kolobežky určené pre turistiku. Teraz sa sami zaraďte, do akej skupiny kolobežkárov patríte.

Ako vybrať kolobežku pre dospelých?

Pri výbere kolobežky venujte pozornosť prevažne týmto parametrom:

  • Nosnosť kolobežiek Jedná sa o maximálne zaťaženie, ktoré je kolobežka schopná uniesť. Zameriame sa na dospelého človeka, keď sa jeho priemerná váha pohybuje okolo 80 kg. Kolobežky pre dospelých sa priamo k tejto váhe vyrábajú. Teraz si musíte rozmyslieť, na aký účel budete kolobežku skutočne používať.

    Kolobežky, ktoré majú nosnosť do 80 kg, alebo tiež do 100 kg sú vhodné prevažne pre deti. Je potrebné upozorniť, že ak budete takúto kolobežku dlhodobo používať, kolobežka sa vám onedlho opotrebuje a teda sa s kolobežkou môžete čoskoro rozlúčiť. Nehovorím, že túto kolobežku nemôžete používať vôbec, ale iba pri občasnom jazdení v meste či po ceste. Pre tento účel Vám s najväčšou pravdepodobnosťou postačí kolobežka s nosnosťou do 100 kg (pri jazde v meste nehrozí nejaký náročný terén), ale odporúčam kolobežku s nosnosťou minimálne od 100 kg. Do terénu, kedy je potrebné počítať s väčším zaťažením a to hlavne z dôvodu nerovnosti terénu, sú potom vhodné kolobežky s oceľovým rámom, ktoré sú odolné proti väčším nárazom. Na rad prichádzajú kolobežky s nosnosťou od 100 kg do 150 kg.
  • Výška riadidiel kolobežiek Pri jazde na kolobežke buďte v miernom predklone, čo je moment, kedy spoznáme, ako vysoko majú riadidlá kolobežky posadené. Ak sú riadidlá príliš nízko, budete sa nachádzať zbytočne v kŕčovitom predklone, čo bude mať z dlhodobého hľadiska za následok bolestivosť vašho chrbta. Ak máte riadidlá naopak zbytočne vysoko, tento stav jazdy vám znemožňuje kolobežku správne ovládať.Nezabudnite, že oba prípady jazdy na kolobežke vám eliminujú pôžitok z jazdy. Výšku riadidiel si preto nastavte podľa svojho postoja (podľa svojej výšky). Väčšinou sa výška riadidiel pre dospelého človeka pohybuje od 90 - 130 cm.
  • Typ bŕzd kolobežiek Na trhu sa môžeme stretnúť s tromi druhmi bŕzd, ktorými sú nášľapné, čeľusťové a kotúčové. Všetky tieto typy sa líšia jej stavbou, funkciou a samozrejme cenou. Pre kolobežky, ktoré sú určené do mesta, bohato postačí nášľapná zadná brzda, pre rekreačných kolobežkárov zase čeľusťové brzdy (tento typ bŕzd je cenovo dostupný, výhodou je ľahká údržba). Posledné, kotúčové brzdy, využívajú prevažne športovo založení kolobežkári.
  • Materiál kolobežiek Kolobežky sú najviac vyrábané s oceľovým rámom, hliníkovými riadidlami, vidlicou a brzdami. Táto kombinácia materiálov bohato postačí pre bežné jazdenie, to je do mesta či po ceste. Treba podotknúť, že táto kolobežka je o niečo ťažšia, ale zase cenovo prijateľnejšia. Ak máte s kolobežkou väčší úmysel kúpte si kolobežku s odľahčeným materiálom, to znamená s hliníkovým rámom alebo dokonca karbónom. Nezabudnite však, že čím menšia váha kolobežky, tým lepší pôžitok zo samotnej jazdy.

Skladacie kolobežky pre dospelých

Jednou z variant kolobežiek sú takzvané skladacie kolobežky. Prečo sa zrovna skladacie kolobežky stali takým hitom? Jednoducho preto, že sa vyznačujú nižšou nosnosťou. Vďaka tejto výhode si ju môžete jednoducho preniesť kamkoľvek, kam chcete. Môžete si ju tiež zabaliť do kufríka.

  • Sú skladacie kolobežky vhodné pre dospelých? Skladacie kolobežky nie sú tou správnou voľbou pre dospelého človeka. Pýtate sa prečo? Priemerná váha dospelého človeka je 80 kg a nosnosť skladacích kolobežiek je do 100 kg. Váha dospelého človeka plus zaťaženie kolobežky pri doskoku prevýši maximálnu nosnosť skladacej kolobežky. Nehovorím, že sa dospelý človek na skladacej kolobežke nemôže prejsť, táto kolobežka však nie je vhodná na dlhé výjazdy či dlhodobé jazdenie. Skladacie kolobežky sú vhodné prevažne pre deti. Prezrite si celú našu ponuku skládacích kolobežiek, kde si kolobežky môžete vyfiltrovať podľa nosnosti, veľkosť koliesok či výrobcu.

Kolobežky pre dospelých s nafukovacími kolesami

Druhým variantom kolobežiek sú kolobežky s nafukovacími kolesami. Tu môžem s kľudom povedať, že tieto kolobežky sú určite vhodné pre dospelých. Prečo je tomu tak? Tieto kolobežky majú robustnejší rám ako skladacie kolobežky, a zároveň sú vybavené väčšími nafukovacími kolesami, často aj s predným väčším kolesom.

Kolobežky s nafukovacími kolesami sa vyrábajú s nosnosťou do 80 kg, do 100 kg, alebo až do 150 kg. Nebojte sa, v tejto skupine kolobežiek si určite vyberiete. Pre dospelého človeka odporúčam zakúpiť kolobežku s nosnosťou od 120 kg až do 150 kg, pretože tieto kolobežky s nafukovacími kolesami s nosnosťou do 100 kg sú vhodnejšie skôr pre deti, ako pre dospelých.

Kolobežky s nafukovacími kolesami sa hodia ako do mesta, tak do náročnejšieho terénu ( napríklad zjazd na kolobežke ), alebo jednoducho na dlhší výlet v prírode. Pre pohodlnú jazdu na dlhšiu cestu sú vhodné kolobežky, ktoré majú rozmer predného kolesa aspoň 26 cm a rozmer zadného kolesa 20 cm. V našom obchode nájdete takú kolobežku, jedná sa o kolobežku MASTER 26-20.Celá ponuka kolobežiek s nafukovacími kolesami, kde si môžete naše kolobežky vyfiltrovať napr. podľa nosnosti

Ak si neviete rady, môžete sa na nás kedykoľvek obrátiť.


Skladom: 10 a viac kusov
Kolobežka MASTER 26-20 - zelená
Doprava zadarmo
150.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Kolobežka MASTER Ride - čierno-zelená
95.00 €
80.00 €
-15%
Skladom: 10 a viac kusov
Kolobežka MASTER 26-20 GTI - bronz
Doprava zadarmo
159.00 €
150.00 €
-5%
Skladom: 10 a viac kusov
Kolobežka MASTER 26-20 - modrá
Doprava zadarmo
150.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Kolobežka MASTER 16-12 - biela-čierna
Doprava zadarmo
107.00 €
100.00 €
-6%

Celá kategória

Prečítajte si tiež


10 tipov, prečo si kúpiť kolobežku


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa