DOPRAVA CEZ ZÁSIELKOVŇU ZADARMO! Nakupujte so zľavou až 90% ▶️
MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať pulzmeter

Pulzmeter alebo inak sporttester je prístroj určený k meraniu tepovej frekvencie. Pomocou neho môžete sledovať tréningovú záťaž a efektívnejšie sa tak napríklad dostať do stavu, kedy telo prirodzene chudne. Moderné prístroje dnes ponúkajú aj ďalšie doplnkové prístroje, ako je meranie spálených kalórii alebo dosiahnutú vzdialenosť.

K čomu sa pulzmeter využíva

Sporttestry merajú tepovú frekvenciu najčastejšie pomocou hrudného pásu, ktorý sa nasadí na holé telo pod prsia a sníma srdečné ozvy (podobne ako EKG). Hrudný pás ďalej vysiela signál do prijímača, ktorým sú napríklad hodinky s pulzmetrom.

Obvykle vypadajú ako klasické náramkové hodinky, ktoré ako koncový prijímač pracujú s takzvaným hrudným pásom. Na trhu nájdete aj pulzmetre bez hrudného pásu, ktoré merajú tep priamo na zápästí.

Nastavenie maximálnej tepovej frekvencie v sporttestry

Moderné pulzmetre umožňujú výpočet a nastavenie maximálnej tepovej frekvencie. Tu je dôležité vedieť pre nastavenie optimálnej záťaže v súlade s cieľom, ktorý si športovec stanoví. Pre chudnutie sa doporučuje udržiavať tep okolo 60?70 % maximálnej tepovej frekvencie. Pre posilnenie srdcovo-cievneho a dýchacieho systému udržujte tepovú frekvenciu v rozmedzí 70?80 % maximálnej tepovej frekvencie.

Výpočet maximálnej tepovej frekvencie

Orientačne si môžete maximálnu tepovú frekvenciu spočítať podľa nasledujúceho postupu. Pre začínajúcich športovcov sa doporučuje odčítať od čísla 220 (u mužov) alebo od čísla 226 (u žien) svoj vek. Pokiaľ ste už aktívnejší športovec, odčítajte od čísla 205.

Druhy sporttesterov

Pokiaľ je vašim cieľom redukcia váhy, obstarajte si pulzmeter s funkciou počítania kalórii. Pri behu sa vyplatí sporttester, ktorý meria aj prejdenú vzdialenosť, disponuje krokomerom alebo GPS senzorom. Cyklisti môžu na pulzmetry spojenom s cyklocomputerom sledovať prejdenú vzdialenosť, rýchlosť alebo tiež prevýšenie.

Univerzálne pulzmetre sú zas výhodne pre športovcov, ktorí sú všestranní a nechcú na každú aktivitu používať iný prístroj. V tomto prípade je ideálne, pokiaľ je sporttester vybavený GPS senzorom. Potom môže slúžiť aj pre turistov a ponúkne funkciu výškomeru alebo kompasu.

Pokiaľ plánujete sporttester využívať behom kolektívneho cvičenia (napr. kruhový tréning), vyberajte taký, ktorý je vybavený digitálnym prenosom signálu. Inak sa môžu signály z rôznych pulzmetrov v miestnosti miešať a prístroj nemusí merať tep váš, ale napríklad človeka cvičiaceho vedľa.

Keď hrudný pás nefunguje

Po použití hrudný pás riadne umyte čistou vodou od potu, uložte na suché bezpečné miesto a odopnite textilný popruh. Ten môžete vyprať. Pokiaľ hrudný pás nefunguje, skúste niektorý z nasledujúcich tipov a skontrolujte:

    ✔️funkčnosť batérie,
    ✔️neporušenosť kontaktov v priestore pre batérie,
    ✔️upnutie hrudného pásu (musí tesne priliehať ku koži),
    ✔️čistotu hrudného pásu (soľ z potu môže obmedziť vodivosť povrchu pásu),
    ✔️rušenie signálu zdroja elektromagnetického vlnenia.

Chcete cvičiť efektívne a zlepšiť svoju kondíciu? Nájdite pre seba ideálny pulzmeter v našom e-shope alebo si popozerajte výrobky z kategórie Camping a outdoor.

Prečítajte si aj:

Ako vybrať krokomer

Ako vybrať skvelý turistický batoh

alebo prejdite rovno k výberu pulzmetra na našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa