MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Čo potrebujem, aby som mohol začať hrať stolný tenis

Stolný tenis alebo tiež ping pong je bezpochyby jeden z najrýchlejších športov vôbec. Svoju obľubu si získal nielen v Českej republike, ale tiež patrí k najrozšírenejším športovým odvetvia po celom svete.História a počiatky vzniku športového odvetvia ping pong

Vznik stolného tenisu sa datuje v 19. storočia, kedy stolný tenis ako spoločenská hra bola privezená z Číny do Veľkej Británie. Stolný tenis sa ako športové odvetvie začal označovať v čase, keď sa táto spoločenská aktivita začala pravidelne a predvídateľne hrať, teda začalo mať zmysel v tejto hre medzi sebou súťažiť a zároveň počítať body. Zhruba na začiatku 20. storočia sa stala hra "stolný tenis" vo Veľkej Británii tak populárne, že sa začala jej obľuba rozširovať nielen do celej Európy, ale aj do Spojených Štátov.

Stolný tenis, ako medzinárodná uznávaná športová súťaž, bol definitívne označený v roku 1926, kedy bola taktiež založená medzinárodná federácia stolného tenisu (z anglického slova International Table Tennis Federation, skratka ITTF). Zakladajúcimi členmi federácie bolo Nemecko, Maďarsko, Rakúsko a Švédsko. Za nedlho sa táto federácia rozšírila o ďalšie štáty Európy vrátane skoršieho Československa a Anglicka.

Medzinárodná federácia stolného tenisu sa snažila o popularizáciu tohto športového odvetvia a tiež zvýšenie diváckej atraktívnosti. Svojím úsilím a úpravou pravidiel ping-pongu bol tento šport v roku 1988 zaradený do letných olympijských hier. Ping pong alebo tiež stolný tenis si od tejto doby drží svoje pevné postavenie medzi letnými olympijskými športy a to hlavne vďaka veľkej obľuby vo východnej Ázii.

Ako vznikol vôbec názov ping pong?

Názov tohto športu ping pong vznikol jednoducho a to podľa zvuku, ktorý pingpongový loptička pri hre vydáva. Čo sa rekreačných hráčov týka, býva stolný tenis bežne označovaný tiež ako pinec..

V čom sa líši ping pong od ostatných raketových športov?

Ping pong spadá do kategórie raketových športov, pretože sa hrá za pomocou rakety na stolný tenis. Ping pong sa líši od ostatných raketových športov, do ktorých patrí napríklad tenis, squash, ricochet či badminton,svojou hracou plochou, ktorá je rozdelená sieťkou na stolný tenis a to na dve polovice. Hracia plocha sa nachádza nad úrovňou zeme. Pozdĺž tejto hracej plochy sa hráči ping pongu pohybujú. Stolný tenis či ping pong sa môže hrať buď ako dvojhra, alebo tiež štvorhra.


Aké sú základné špecifiká hry stolného tenisu?

Ping pong je jeden z mála športov, ktorý umožňuje zapájať všetky hráčskej predpoklady naraz. Tým mám na mysli, že okrem fyzických predpokladov, musí hráč pingpongu perfektne ovládať techniku hry. Veľmi tiež záleží na psychike hráčov, na schopnostiach sústrediť sa a taktickej vyspelosti hráčov stolného tenisu. Ak sa chcete pingpongu venovať na profesionálnej úrovni, je potrebné počítať s tým, že je ping pong v tejto úrovni ako fyzicky, tak silovo a pohybovo veľmi náročným športom. Nemyslite si, pri rekreačnej úrovne je tento šport tiež veľmi fyzicky náročný.

Pre stolný tenis je tiež charakteristická celá rada úderov a technických fines, ktoré sú založené na rotáciu pingpongovej loptičky. Časom sa každý hráč ping pongu naučia s pingpongovými loptičkou rôznych trikov, vďaka ktorým môže hravo zmiasť svojho protihráča.

Aké sú hlavné výhody stolného tenisu?

Stolný tenis je jeden z mála športov, ktorý:

  • nízke nároky na priestor - pingpongový stôl možno ľahko umiestniť do kúta i menšieho spoločenského sály
  • stolný tenis má nízke obstarávacie náklady a to hlavne v porovnaní s ostatnými raketovými športy, napríklad vybavenie pre tenis, bedminton či squash
  • ping pong poskytuje spoločenskú zábavu nielen pri dvojhre, ale tiež pre veľký kolektív ľudí
  • pri hre trénujete svoju fyzickú a psychickú kondíciu, schopnosť sústredenia a schopnosť predvídať

Všetko pre stolný tenis, alebo aké základné športové vybavenie je potreba zakúpiť?

Ak chcete hrať stolný tenis, je potrebné sa najskôr na tento šport vybaviť. Základným vybavením hráčov stolného tenisu sú samozrejme rakety na stolný tenis, loptičky na stolný tenis, sieťky na stolný tenis a samozrejme stůl na stolní tenis.

Loptičky na stolný tenis

Loptička na stolný tenis patrí k základnému vybaveniu hráčov stolného tenisu. Musím však znova pripomenúť, že vďaka úderu tohto malého loptičke vznikol názov tohto športového odvetvia, tj. ping-pong. Loptičky na stolný tenis majú zvyčajne priemer 40mm. Tieto pingpongové loptičky sú duté s tenkou stenou, ktorá je vyrobená z plastickej hmoty. K tomu, aby pingpongový loptička zabezpečoval pravidelný odskok, je potrebné, aby mal loptička rovnomerný tvar a šírku stien. Vďaka tejto vlastnosti nezáleží, akou časťou sa loptička na stolný tenis dotkne pálky alebo stola.

Chceli by ste si zakúpiť loptičky na stolný tenis a neviete, aký si vybrať? Prečítajte si článok Ako vybrať loptičky na stolný tenis? alebo prejdite rovno k výberu loptičky na stolný tenis v našom e-shope.

Rakety na stolný tenis

Nevyhnutnou súčasťou stolného tenisu, bez čoho by sa žiadny hráč vôbec neobišiel, sú pálky na stolný tenis, alebo tiež pingpongové rakety. Vďaka pingpongovými paliciam sa pin pong radí do kategórie raketových športov. Pingpongová raketa sa skladá z rukoväte a vlastnej hracej plochy. Rakety na stolný tenis sú buď celodrevené, alebo tiež kompozitný pingpongové rakety. Ako už vyplýva z názvu, celodrevené pálky sú vyrobené iba z dreva (tradičný materiál). Kdežto kompozitné pálky na stolný tenis sú zvyčajne zložené z niekoľkých častí alebo vrstiev (striedajú sa rôzne druhy dreva a karbónové materiály). V dnešnej dobe kompozitné pálky na stolný tenis celodrevené pálky striedajú. Čo sa tvaru pingpongové rakety týka, väčšinou ide o ovál s priemerom cca 20 cm, tvary pálok sa líšia akurát v štýle držanie rakety - to znamená, či ide o európsky alebo o ázijský štýl držanie pingpongové rakety. Hracia plocha rakety je väčšinou z oboch strán olepená buď celo - gumovým povrchom, alebo gumo - plastovým povrchom. Jediné obmedzenie v použití je pri povrchu pingpongových rakiet, ktoré je schválené ITTF a to dvakrát ročne. Povrchy pálok na stolný tenis musí byť farebne odlíšené (červená a čierna farba).

Chceli by ste si zakúpiť pálku na stolný tenis a neviete, akú si vybrať? Prečítajte si článok Ako vybrať rakety na stolný tenis? alebo prejdite rovno k výberu rakety na stolný tenis v našom e-shope.


Stoly na stolný tenis

Ako už vypovedá zo samotného názvu športu, k tomu, aby ste si vôbec stolný tenis zahrali, je potrebné si zaobstarať stôl na stolný tenis alebo tiež často nazývaný pingpongový stôl. V dnešnej dobe sa vyrábajú stoly na stolný tenis určené buď na vnútorné použitie (stoly na stolný tenis vnútorný/indoor), alebo stoly na stolný tenis pre vonkajšie použitie (vonkajšie stoly na stolný tenis/outdoor). Stoly na stolný tenis majú väčšinou presne dané rozmery. Horná doska pingpongového stola musí byť v tvare kvádra a hrúbka hornej dosky by mala byť tiež dostačujúca pre to, aby zabezpečila rovnaký odskok pingpongovej loptičky v ktoromkoľvek mieste hracej plochy stola. Stoly na stolný tenis pre rekreačné hranie nemajú väčšinou rozmery a jednotlivosť povrchu dodržiavané.

Chceli by ste si zakúpiť stôl na stolný tenis a neviete, aký stôl si zakúpiť? Prečítajte si článok Ako vybrať stoly na stolný tenis? alebo prejdite rovno k výberu stolov na stolný tenis v našom e-shope.


Sieťky na stolný tenis

Ďalšou nevyhnutnou súčasťou stolného tenisu je sieťka na stolný tenis, ktorá rozdeľuje hraciu plochu pingpongového stola. Sieťka na stolný tenis má väčšinou predpísané parametre. To znamená, že sú presne dané rozmery výšky a šírky sieťky, materiál, hustota ok a olemovanie sieťky. Oka sieťky na stolný tenis musí byť dostatočne hustá, pletenie sieťky dostatočne pevné a páska, ktorá ohraničuje z vrchu celú sieťku, musia byť dostatočne napnutá a to preto, aby bola požadovaná výška sieťky zachovaná po celej jej dĺžke.

Chceli by ste si zakúpiť sieťku na stolný tenis a neviete, akú sieťku si vybrať? Prečítajte si článok Ako vybrať sieťky na stolný tenis? alebo prejdite rovno k výberu sieťky na stolný tenis v našom e-shope.


Ďalšie príslušenstvo na stolný tenis

Každá športová pomôcka vrátane stolného tenisu je vybavená patričnými doplnkami a príslušenstvom. Čo sa stolného tenisu týka, medzi základné príslušenstvo môžu patriť obaly a čističe na rakety na stolný tenis, čističe stolného tenisu, ochranné plachty stolného tenisu, ukazovateľ skóre pri hre, alebo napríklad tréningový trenažér stolného tenisu.

Chceli by ste si zakúpiť ďalšie príslušenstvo pre stolný tenis a neviete, čo je potrebné? Prečítajte si článok Aké príslušenstvo na stolný tenis možno dokúpiť? alebo prejdite rovno k výberu príslušenstva na stolný tenis v našom e-shope.


Vyberajte zo širokej ponuky

Dodacia lehota 21 pracovných dní
Set na stolný tenis JOOLA Family Set
23.40 €
Dodacia lehota viac ako 30 dní
Stôl na stolný tenis MASTER T1-56i - modrý
187.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Loptičky na stolný tenis DOUBLE HAPPINES *** 3ks
2.10 €
Prečítajte si tiež ďalšie články


Ako vybrať stôl na stolný tenis čiže ping pongový stôl


Čítaj viac

Aké príslušenstvo na stolný tenis možno dokúpiť


Čítaj viac

Sponeta - odborníci na stolný tenis


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa