MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať stôl na stolný tenis čiže ping pongový stôl

Ako už bolo povedané v predchádzajúcom článku Čo potrebujem, aby som mohol začať hrať stolný tenis, stolný tenis celosvetovo patrí k najrýchlejším športom a to ako na rekreačné, tak na profesionálne (závodné) úrovni. Počas tohto športu totiž dokážete zapojiť všetky svoje hráčske predpoklady, to znamená vaše fyzické predpoklady, úderovú techniku hry, vašu psychiku či schopnosť sústredenia a vašu taktickú vyspelosť hráčov.Stolný tenis je proste v poslednej dobe veľmi atraktívne a vyhľadávanou zábavou, ktorá prináša radosť nielen vám, ale aj celej vašej rodine a priateľom. Stolný tenis je jednoducho obľúbenou hrou nielen detí, ale aj dospelých. Prečo je stolný tenis tak obľúbenou hrou? Je to hlavne preto, že stolný tenis je jednoduchým a flexibilním športom a vďaka tomu je vhodný ako pre mužov, ženy, tak i pre deti a to v ktoromkoľvek veku a v ľubovoľnom počte hráčov. Zahrať si môžete buď dvojhru, štvorhru, alebo tiež veľmi dobre známy kolotoč, pri ktorom sa dokáže pobaviť aj väčší počet hráčov naraz.

S touto spoločenskou aktivitou sú zaiste spojené stoly na stolný tenis, které spadajú k čím ďalej tým viac žiadaných a obľúbených športových potrieb, na ktorom sa bavia už niekoľko generácií aktívnych športovcov alebo aj rekreačných hráčov. Aký stôl na stolný tenis teda zaobstarať? Odpoveď je jednoduchá. Zaobstarajte si takový pingpongový stol, ktorý je kvalitný a ktorý vám vydrží mnoho rokov intenzívneho hrania a zábavy. Teraz vám odovzdám niekoľko rád a tipov, ktoré vám pomôžu sa pri výbere správneho stola na stolný tenis lepšie orientovať a zároveň vám jeho výber uľahčí.

Kritériá a parametre výberu stola na stolný tenis

Pri výbere vhodného stola na stolný tenis môžete byť obmedzení týmito kritériami a parametre výberu:


1

Typy ping pongových stolov

Ak sa práve rozhodujete, že si pingpongový stôl zaobstaráte, je potrebné si najprv ujasniť, kam stôl na stolný tenis vôbec umiestnite. Stôl na stolný tenis môžete totiž umiestniť buď na záhradu, alebo priamo domov, poprípade môžete pingpongový stôl zhotovovať do športového klubu či telocvične.

Vnútorné stoly na stolný tenis (indoor stoly)

Vnútorné stoly na stolný tenis sú určené výhradne do vnútorných priestorov, čím je myslené domov, do športového klubu, do telocvične apod Tieto pingpongové stoly sú vyrobené a prispôsobené len pre hranie v interiéri. Vnútorné stoly na stolný tenis sú určené pre miestnosti temperované a bez zvýšenej vlhkosti. Sú vyrobené z materiálov, ktoré neodolávajú poveternostným vplyvom, ktorým môžu byť napríklad slnečný svit, dážď alebo vietor. Tieto stoly na stolný tenis naozaj neobstarávajte pre vonkajšie hranie. Ak sa rozhodnete pre vnútorné stôl na stolný tenis, je potrebné počítať s dostatočnou hracou plochou.

Vonskajšie stoly na stolný tenis

Vonkajšie stoly na stolný tenis majú ďaleko širšie využitie, ako pingpongové stoly interiérové. Výhodou týchto pingpongových stolov je ich celoročné využitie. Vonkajšie stoly na stolný tenis sú určené pre netemperované priestory s možnosťou vlhkosti, nie ako tomu je u vnútorných pingpongových stolov. Materiál vonkajších pingpongových stolov je odolný voči slnečnému svitu, voči dažďu a prípadným zmenám teplôt. Tieto stoly na stolný tenis sú vybavené antireflexnou vrstvou a UV filtrom a to proti negatívnemu pôsobeniu slnečného svitu.


Priestor pre stôl na stolný tenis

Ak si kupujete stôl na stolný tenis (teraz nezáleží, či vonkajšie alebo vnútorné), je potrebné počítať s dostatočne veľkým priestorom. A to hlavne z toho dôvodu, aby ste sa mohli pri hre poriadne rozmáchnout, skočiť, poprípade dať protihráčovi poriadny smeč. Čo si budeme rozprávať, v zápale hry nebudete nikdy dávať pozor na znížený podhľad, schody, skrinku, stenu, lampu, poprípade detské pieskové ihrisko alebo hojdačku. Preto je potrebné pre stolný tenis pripraviť dostatočne veľký priestor.

Dostatočný priestor pre umiestnenie pingpongového stola je zhruba 10 x 5 metrov a výška miestnosti by mala byť aspoň 3,5 metra. Málo kto má doma taký priestor, tak aspoň dbajte na to, aby v dosahu neboli žiadne prekážky. Priestor pre stolný tenis môžete tiež ohraničiť ohrádkami, ktoré slúžia hlavne ako zábrana proti letiacim pingpongovými loptičkám od susedných pingpongových stolov. Len pre porovnanie, u vrcholových súťaží je potrebná podstatne väčšieho priestoru, než u rekreačného hranie ping - pongu. Rozmer priestoru u týchto súťaží je presne stanovený ITTF.

2

Určite nepodceňujte ani osvetlenie pingpongového stola. Osvetlenie by malo byť jasné a malo by byť umiestnené na strope, priamo nad stredom pingpongového stola. Svetlo by malo byť tiež inštalované minimálne tri metre nad podlahou, teda je možno niekedy lepšie inštalovať osvetlenie až umiestnenie pingpongového stola. Svetlo by nemalo za žiadnu cenu oslňovať hráčov.


3

Hracia plocha stola na stolný tenis

Stôl na stolný tenis má presne dané rozmery. Pingpongový stôl je 274 cm dlhý, 152 cm široký a 76 cm vysoký. Hracia plocha stola na ping pong je rozdelená na dve polovice a to sieťkou na stolný tenis. Pingpongový stôl je buď zelenej, alebo modrej farby. Za žiadnu cenu nesmie byť stôl na stolný tenis lesklý. Na okrajoch pingpongového stola je umiestnená 2 cm široká biela postranné a koncová čiara. Ďalej je potom každá polovica pingpongového stola ešte rovnomerne rozdelená 3 mm širokou stredovou priamkou rovnobežnou s postrannými čiarami (určené pre štvorhru).

Materiál hracej dosky pingpongového stolu

Pri hre je dôležité, aby sa pingpongová loptička po dopade na akúkoľvek časť hracej plochy rovnomerne odrazil, preto je výrobe stolom venovaná patričná pozornosť. Materiál hracej dosky ovplyvňuje cenu a model pingpongového stola. Hracia plocha vnútorného stola na stolný tenis býva najčastejšie vyrobená z drevotriesky (väčšinou lisovaná z viacerých vrstiev dyhy). Procesu výroby je venovaný veľký dôraz. Je dôležité, aby sa drevo pri výrobe nekrútilo a poriadne preschnuté.

Hracia doska vonkajších stolov na stolný tenis je najčastejšie vyrobená z laminátu. U značkových pingpongových stolov sú hracie dosky vyrobené zo špeciálnych profilovaných vrstvených hliníkových plátov s antireflexnou odrazovou vrstvou, ktorá zabraňuje odrazu svetla a oslnenia hráča. Odrazové vlastnosti pingpongovej loptičky sú však úplne rovnaké ako u stolov drevených. Najkvalitnejšie pingpongové stoly majú spravidla silnejšie hornú dosku (rozmery 22 mm, 25 mm) a sú označené logom ITTF (Medzinárodná federácia stolného tenisu).

Odolnost hracej dosky pingpongového stola

Dôležitou vlastnosťou hracej dosky je jej odolnosť. Doska interiérového stola na stolný tenis musí byť dostatočne odolná a to napríklad proti nárazom pingpongové rakety alebo proti manipulácii so stolom. Aby nedošlo k tomu, že po pár hrách bude doska viditeľne poškriabaná alebo poškodená, čo môže mať za následok zníženie kvality hry. Pri vonkajších stolov na stolný tenis musí byť hracia doska odolná hlavne proti dažďu či slnečného žiarenia.


Konštrukcia stola na stolný tenis - Ako je pingpongový stôl vôbec zostavený?

Rámová konštrukcia pingpongového stola súvisí hlavne s jej celkovou kvalitou a masívnosťou stola, ktorá má samozrejme vplyv na výslednú cenu, odolnosť a celkovú stabilitu stola na stolný tenis. Lacnejšie modely pingpongových stolov sú vyrobené zo slabších materiálov a sú vybavené rámom bez horizontálneho spevnenia. Tieto lacnejšie stoly sú určené výhradne pre vnútorné použitie.

Rámová konštrukcia drahších modelov sú priečne spevnené, čo umožňuje stolom zvládnuť aj tvrdšie zaobchádzanie. Ďalej sa môžeme stretnúť s konštrukciou, ktorá je typická pre pingpongové stoly, umiestňované napríklad do kempov či táborov čiže s extrémnym zaťažením. Táto konštrukcia je vyrobená zo zvarených pozinkovaných profilov. Tieto pingpongové stoly nemožno skladať.

4

5

Skladovanie a pojazdy stolov na stolný tenis

Je potrebné sa pred výberom stola na stolný tenis zamyslieť aj nad tým, ako často budete so stolom manipulovať. Ak nemáte doma priestor priamo určený pre trvalé umiestnenie pingpongového stola, je potrebné zvoliť taký stôl, s ktorým sa dá jednoducho manipulovať a presúvať ho. Na tento účel boli vyvinuté stoly, ktoré disponujú skladacím mechanizmom a pre lepšiu manipuláciu kolieska. Skladací mechanizmus majú ako vnútorné, tak vonkajšie stoly.

Možnosť zloženia stola je veľmi častou požiadavkou zákazníkov, pretože sa tak pingpongové stoly stávajú nenáročné na priestor. Často sa môžeme stretnúť s modelmi, u ktorých je možné sklopiť obe dosky. Alebo tiež existujú modely stolov, kedy môžete hrať proti sklopenej druhej polovici stola. Väčšina pingpongových stolov je vybavená pojazdom, tj. kolieskami, ktoré zabezpečujú ľahkú manipuláciu so stolom pri jeho presúvaní. Kolieska môžu byť buď plastové, alebo pogumovaná (komfortnejšie riešenie pojazdov). Kolieska by mala byť vybavená možnosťou odbrzdenie, a to pre zvýšenie stability pingpongového stola.


Vybavenie stolov na stolný tenis

Pre zvýšenie komfortu z hry, tým mám na mysli, ak nechcete neustále hľadať zatúlané pingpongové loptičky a rakety, zvoľte taký pingpongový stôl, ktorý je vybavený praktickým držiakom pingpongových rakiet a loptičiek. Tento držiak je väčšinou samotnou súčasťou konštrukcie stolu. Pri vonkajších modelov stolov môže byť tento držiak vybavený ochranným krytom a to napríklad proti dažďu či vetru. Vďaka týmto držiakom budete mať vždy pálky, loptičky alebo iné príslušenstvo neustále pri hre k dispozícii.

Veľmi užitočným pomocníkom je tiež pevný držiak pingpongové sieťky, vďaka nemu už nemusíte sieťku pri každom rozloženia stola rozoberať. Ďalšou vychytávkou pingpongových stolov môžu byť skrutkovacie adaptéry, ktoré sú umiestnené na každej nohe pingpongového stola, a umožňujú tak jednoduché výškové nastavenie stola - vhodné pre vonkajšie stoly napríklad pri hre na tráve.

6

7

Podlaha pod ping pongový stôl

Podlaha, na ktorú sa umiestňuje pingpongový stôl, musí byť za každú cenu rovná. Stôl na stolný tenis určite neumiestňujte na nestabilné podlahu. Pri vonkajšom hranie stolného tenisu môžete byť rovnou podlahou obmedzeni, avšak sa snažte pre vonkajšie hranie zodpovedajúce podmienky prispôsobiť. Ak sa zameriame na oficiálne pravidlá stolného tenisu, tak sa na podlahu v interiéri kladú presne definované požiadavky.

To znamená, že by podlaha nemala byť svetlá, lesklá a klzká. Jej povrch tiež nesmie byť tehlový, keramický, betónový a ani kamenný. Čo sa najvyšších súťaží týka, podlaha musí byť drevená alebo pokrytá špeciálnym materiálom.

Avšak, pre hranie doma takéto prísne pravidlá neplatia, ale nie je na škodu z týchto pravidiel aspoň trochu vychádzať. Stôl na stolný tenis určite neumiestňujte na podlahu, ktorá je klzká, pretože by mohlo dôjsť k častým pádom hráčov a tým pádom k zbytočným úrazom (vzhľadom k hranám stolu). Najlepším variantom podlahy je určite drevená podlaha, prípadne laminátová plávajúca podlaha (prípadne krytina z PVC), ktorá zvyšuje komfort pri došľapu nohy a zvyšuje stabilitu stola. Existuje tiež špeciálny podlahový systém, ktorý je určený pre tých najnáročnejších.


Cena stola na stolný tenis

Ako bolo spomenuté vyššie, cena za stôl na stolný tenis je závislá na kvalite, masívnosti, materiálu a celkového vybavenia stola.

Tie lacnejšie stoly na stolný tenis môžete kúpiť už od cca 160 Eur. Samozrejme, cena pingpongových stolov ďalej stúpa, a to podľa toho, aký veľký by mal stôl byť, ak bude stôl umiestnený doma alebo vonku.

Určite odporúčame nehľadieť len na cenu, ale najmä sa zamerať na kvalitu prevedenia, použité materiály a vybavenie stola.

8

Vyberajte zo širokej ponuky

Skladom: 10 a viac kusov
Stôl na stolný tenis SPONETA S1-72e - zelený
Doprava zadarmo
357.00 €
Skladom: 3 kusy
Stôl na stolný tenis SPONETA S5-73e - modrý
Doprava zadarmo
606.00 €
Dodacia lehota viac ako 30 dní
Stôl na stolný tenis MASTER T1-56i - modrý
187.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Mini stôl na stolný tenis STIGA Super Mini
Doprava zadarmo
123.90 €
Skladom: 6 kusov
Stôl na stolný tenis SPONETA S5-72i - zelený
Doprava zadarmo
456.00 €
Prečítajte si tiež ďalšie články


Aké príslušenstvo na stolný tenis možno dokúpiť


Čítaj viac

Čo potrebujem, aby som mohol začať hrať stolný tenis


Čítaj viac

Sponeta - odborníci na stolný tenis


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa