MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať bazén a jeho príslušenstvo

Bazény sa v dnešnej dobe stali neoddeliteľnou súčasťou našich rodinných domov, víkendových chát a chalúp. Hlavným účelom bazénov je v tropických dňoch okamžité osvieženie a zabezpečenie relaxácie, ktorá prispieva našej fyzickej a psychickej kondícii a zdraví.

Dnes mať bazén nie je vôbec žiadny luxus, a kto by nechcel mať pár krokov od domu záhradný bazén, v ktorom sa môžete okamžite osviežiť? Bazény už pre nás nie sú finančne ani stavebno nedostupné - výber bazéna je naozaj veľmi široký a pestrý. Sú v ponuke lacné nafukovacie bazény, obľúbené prstencové bazény, alebo nadzemné bazény.Ak sa rozhodujete o kúpe bazéna, tak je tento článok určený práve pre vás. Dozviete sa základné kroky, ktoré by vám mali výber vhodného bazénu uľahčiť, či už ide o typ, veľkosť alebo hĺbku záhradného bazéna, alebo nákup základného bazénového příslušenstva.

Dôležité je si uvedomiť, že samotnou kúpou bazéna to nekončí, je potrebné ďalej počítať aj s prevádzkovými nákladmi.

Kroky, ktoré sú nevyhnutné pri výbere bazéna

Bazén môže byť dlhodobou investíciou, preto výber správneho typu bazéna neuponáhľajte.


K akému účelu bazén hľadáte?

Skôr, než si záhradný bazén zaobstaráte, mali by ste si premyslieť, aký typ bazénu chcete, koľko zaň chcete minúť a hlavne k akému účelu vám bude bazén slúžiť. Čo teda od bazéna vlastne očakávate? Je potrebné, aby ste zvážili všetky varianty a vybrali taký bazén, ktorý bude najlepšie spĺňať vaše požiadavky a bude vyhovovať všetkým vašim potrebám a možnostiam. Tu je na mieste otázka, či od bazéna očakávate len osvieženie a detské radovánky, alebo si v ňom chcete aj zaplávať.

Bazény umožňujú a poskytujú:

 • V tropických dňoch vám bazén poskytne okamžité osvieženie.
 • Pri bazéne je možné usporiadať zábavu pre celú vašu rodinu a priateľov.
 • Plávanie zvyšuje vašu fyzickú a psychickú kondíciu a zdravie.
 • Bazén poskytuje formu aktívneho odpočinku.
 • Bazén je tiež ideálnym miestom pre vyblbnutie vaších detí.

Pri vyberaní bazéna je dôležité k týmto faktorom prihliadnuť. Je potrebné si uvedomiť, že záhradný bazén je hlavne miestom vodných radovánok pre vaše deti a akonáhle vaše deti odrastú, môže sa stať, že sa stane bazén skôr bazénom, než miestom detských radovánok. V tomto prípade popremýšľajte nad voľbou typu bazéna.

Všeobecne bazény rozlišujeme do dvoch variant, a to nadzemné bazény a bazény zapustené v zemi. Aký je teda medzi nimi hlavný rozdiel?

Nadzemné bazény

Nadzemné bazény sú najpredávanejším typom bazénov a jedná sa o všetky typy bazénov (nafukovacie, pevné), ktoré sú umiestnené na povrchu zeme. Oproti bazénom zapusteným sú pre všetky rodiny ďaleko viac cenovo dostupné a nevyžaduje náročné rozsiahle úpravy terénu. BazenyU týchto bazénov nie je náročné riešiť jeho umiestnenie, bazén je možné jednoducho premiestniť na inú časť záhrady - netvorí trvalú súčasť záhrady - ideálne variantom pre tých, ktorý obstarávajú bazén pre deti, a ktorý predpokladajú, že im bude bazén slúžiť pre prechodné obdobie. Montáž nadzemných bazénov je opäť veľmi jednoduchá, pre postavenie nadzemného bazéna je nutné mať k dispozícii vodorovnú plochu bez trávnych drnov. Nadzemné bazény sú v zásade ale spojené s kratšou životnosťou - nie sú príliš odolné voči mechanickému poškodeniu.

U nadzemných bazénov sa dá jednoducho vyriešiť bezpečnosť proti pádom detí do vody. Ide teda o najlacnejší variantu záhradných bazénov, u ktorých je nutné počítať s tým, že sa po čase budeme musieť s takým typom bazéna rozlúčiť a zaobstarať tak bazén nový. Avšak z hľadiska dostupnosti je to ideálnou voľbou pre rodiny s deťmi.

1

Nafukovacie bazény

Úplne najlacnejšou variantou sú detské nafukovacie bazény a bazéniky. Veľkou výhodou je ich jednoduchá inštalácia a veľká bezpečnosť, pretože žiadny nafukovací bazén nemá ostré hrany, o ktoré by sa mohlo vaše dieťa poraniť. Táto varianta nafukovacích bazénov sú ideálnou voľbou pre tých, ktorý majú doma veľmi malé deti. S nafukovacími bazénmi je spojená tiež veľmi jednoduchá údržba. Jedinou nevýhodou nafukovacích bazénov snáď je ich malá veľkosť a horšie stabilita. A čo ich životnosť? Životnosť nafukovacích bazénov nie je trvalá, ale ak sa staráte o bazén správne, môže vám vydržať aj niekoľko rokov.

Chcete sa dozvedieť viac o detských nafukovacích bazénoch? Prečítajte si článok Detský nafukovací bazén, letné čľapkanie za pár korún! alebo prejdite do kategórie NAFUKOVACIE BAZÉNY v našom e-shope.

2

Prstencové bazény

Prstencové bazény patria medzi jedny z najobľúbenejších bazénov na trhu. Tento bazén má po celom obvode prstenec, ktorý možno jednoducho nafúknuť. Dovnútra bazénu sa napustí voda, ktorá svojím stúpaním bazén sama postaví. Tento typ bazéna je vhodný pre rodičov s malými deťmi. Medzi výhody prstencových bazénov je ľahká údržba a jednoduchá montáž. Jedná sa tiež o veľmi bezpečný bazén, ktorý je možné umiestniť takmer kamkoľvek na vašu záhradu. Podmienkou snáď je rovná plocha zbavená kameňov a ostrých predmetov. Ide opäť o dočasnú záležitosť, preto počítajte s tým, že po čase sa prstencový bazén opotrebuje. Aby sme zaistili dlho životnosť prstencových bazénov, rovnako ako u nafukovacích bazénov, je tiež potrebné o prstencový bazén správne sa starať.

Chcete si zaobstarať prstencový bazén? Prejdite do kategorie PRSTENCOVÉ BAZÉNY v našom e-shope.

3

Nadzemné bazény s pevnou konštrukciou

Nadzemné bazény s pevnou konštrukciou patria tiež k obľúbeným typom bazénu. Montáž tohto typu bazéna je o niečo zložitejšia, než predošlé dva typy bazéna. Povrch miesta je treba dopredu prispôsobiť - zarovnať pôdu a zaobstarať pod bazén podložku, ktorá zabraňuje poškodeniu. Oproti nafukovacím alebo prstencových bazénov sú nadzemné bazény cenovo trochu náročnejšie. Tieto bazény sú vhodné pre celú rodinu, a ak zvolíte väčší rozmer, môžete si v tomto bazéne aj zaplávať.

Chcete si zaobstarať nadzemný bazén s pevnou konštrukciou? Prejdite rovno do ketegórie NADZEMNÉ BAZÉNY v našom e-shope.

Zapustené bazény

Ako už z názvu vypovedá, zapustené bazény sú buď vcelku, alebo čiastočne zapustené v zemi. Zapustené bazény sú určené buď pre vonkajšie použitie, alebo je možno tiež inštalovať do interiéru. Hlavnou výhodou zapustených bazénov je, že pohľadovo a esteticky nenarúša priestor vašej záhrady. Ďalšou výhodou je, že zapustené bazény možno ľahko zastrešiť, čo počíta s možnosťou celoročného použitia. Nevýhodou zapustených bazénov je, že bazén nie je možné jednoducho premiestniť na inú časť záhrady, vytvárajú trvalú súčasť priestoru vašej záhrady, údržba a výmena vody je ďaleko komplikovanejšia. Ide tiež o finančne veľmi náročnejší variant bazéna. S obstaraním zapusteného bazéna je potrebné tiež zvážiť zaistenie bezpečnosti - oproti nadzemným bazénom je zaistenie bezpečnosti ďaleko ťažšie.


Kto bude bazén prevažne využívať?

Pred výberom bazénov je potrebné sa zamyslieť nad tým, kto bude bazén prevažne využívať. Ak kupujete bazén pre deti, je potrebné myslieť na to, že vám deti za nejaký čas odrastú a v prípade zapustených bazénov sa môže za nejaký čas váš bazén stať opusteným šmykľavkou. Pre túto prechodnú dobu sú vhodné nadzemné bazény, ktoré vám priestor záhrady trvalo nenaruší.

Ak máte deti a radi by ste im letné mesiace spríjemnili radovánkami pri bazéne, kúpte im jeden z nadzemných bazénov.

Pre veľmi malé deti sú ideálne detské nafukovacie bazéniky, ktoré sa predávajú v najrôznejších tvaroch, motívoch a veľkostiach. Ak máte už väčšie deti, vhodné určite budú prstencové bazény, ktoré umožnia deťom sa nielen vyblbnúť, ale tiež zabezpečí bezpečnosť pri bazénoch. Ak však chcete zaobstarať bazény pre celú rodinu, porozhliadnite sa už po bazény s väčším rozmerom, do ktorého sa vleziete všetci vrátane detí.


Aký tvar bazéna zvoliť?

Ďalším parametrom je tvar bazénu, ktorý závisí predovšetkým od vašich priestorových možnostiach. Tvar bazénu vyberte nielen podľa toho, kam chcete bazén umiestniť, ale aj podľa toho, aký tvar sa hodí k vašej záhrade. Medzi štandardné bazénové tvary patrí:

 • Kruhové bazény volia najčastejšie rodiny s deťmi, pre ne sú ideálne pre hranie rôznych vodných hier a športov. V kruhovom bazéne si príliš nezaplávate.
 • Oválne a obdĺžnikové bazény sú vhodné pre tých, ktorí si chcú v bazéne zaplávať.

V obchode sa môžete tiež stretnúť s bazénmi s netradičnými tvarmi, ako sú bazény v podobe osmičky, nafukovací bazén v tvare nejakého zvieratá či ďalších moderných tvarov.


Akú hĺbku a veľkosť bazéna zvoliť?

Dôležité je zvoliť správnu hĺbku bazéna. Hĺbku je nutné zvoliť hneď potom, čo ste sa rozhodli, pre koho a na aký účel bazén kupujete.

Ak si chcete v bazéne zaplávať, tak všeobecne platí, potrebujete bazén s hĺbkou aspoň 1,2 metra. Ak však kupujete bazén pre svoje malé deti, ktoré ešte plávať nevedia, hĺbka bazéna by mala byť do jedného metra. Je však dôležité myslieť na to, že sa deti za chvíľu plávať neučia a takýto bazén pre nich bude potom nedostačujúce.


Akú veľkosť bazéna zvoliť?

Voľba veľkosti závisí na niekoľkých faktoroch, a to:

 • aký priestor pre umiestnenie bazéna máte = ak máte veľkú záhradu a dostatočný priestor, môžete si dovoliť zaobstarať bazén s priemerom tri až štyri metre
 • na aký účel budete bazén využívať = ak budete chcieť v bazéne plávať, je potrebné zaobstarať väčší bazén (ideálne oválny)
 • kto bude bazén využívať = kupujete Ak bazén pre deti, postačí vám malý nafukovací bazénik
 • koľko peňazí za bazén chcete minúť

Všetky tieto parametre odvíjajú výslednú veľkosť a hĺbku bazéna.


Kam bazén umiestniť?

Vaše priestorové možnosti ovplyvňujú výber tvaru a rozmeru bazéna. Je potrebné si ujasniť, kde presne má byť bazén umiestnený. Bazén je ideálne umiestniť na slnečné miesto - najlepšie tam, kam slnečné lúče dopadajú celý deň. Treba tiež počítať s priestorom pre opaľovanie a relaxáciu na lehátku, poprípade tienistý priestor, kam sa budete môcť pred slniečkom na chvíľu schovať.


Príslušenstvo, ktoré je k bazénu možné dokúpiť:

V našom e-shope mastersport.sk nájdete ponuku užitočného príslušenstva, ktoré k bazénu potrebujete. Spoločne s bazénom môžete zakúpiť:

Doplnky, ktoré vám aj vašim deťom zabezpečia väčšiu zábavu pri bazéne

V našom e-shope mastersport.sk nájdete širokú ponuku najrôznejších nafukovacích lehátok, rukávov a nafukovacích lôpt, ktoré pri bazéne určite oceníte. Spoločne s bazénom môžete zakúpiť


Vyberajte z kategórie bazény v našem e-shope


Skladom: 10 a viac kusov
Bazén AVENLI Prompt Pool 360 x 90 cm set s kartušovou filtráciou
Doprava zadarmo
111.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Bazén AVENLI Sirocco Blue 360 x 76 cm set s kartušovou filtráciou
Doprava zadarmo
129.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Bazén s pevnou stenou AVENLI Steel Super 400 x 200 x 99 cm set s filtráciou
Doprava zadarmo
578.00 €
300.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Bazén AVENLI Sirocco Blue 420 x 84 cm
Doprava zadarmo
199.00 €
160.00 €
-19%

Celá kategória


Prečítajte si tiež

Nadzemný bazén - ideálná kúpačka


Čítaj viac

Prečo potrebujem bazénovú filtráciu pre svoj bazén


Čítaj viac

Nezabudnite sa vybaviť na vodné radovánky!


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa