Simona KRAINOVÁ - ambasádorka MASTERSPORT.sk⏩
MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Prečo potrebujem bazénovú filtráciu pre svoj bazén

Bazénová filtrácia je základným príslušenstvom každého bazénu, teda je dôležité venovať správnemu výberu veľkú pozornosť.

Kartušová filtracePrečo je bazénová filtrácia taká dôležitá?

Bazénová filtrácia čistí bazénovú vodu od mechanických nečistôt a za pomocou bazénovej chémie dokáže zabezpečiť, že bude voda v dostatočnej kvalite, čistote a zdravotne nezávadná.

Správna voľba bazénovej filtrácie ovplyvňuje:

  • v ako čistej vode sa budete po celé leto kúpať,
  • koľko času strávite nad samotnou údržbu vášho zahradného bazénu,
  • spotrebu bazénovej chémie.

Princípom bazénovej filtrácie je, že zabezpečuje cirkuláciu vody a dokonalé premiešanie bazénovej chémie do všetkých potrebných miest.

Ak vyberáte bazénovú filtráciu, tak práve tento článok je určený pre vás.

Aké parametre sú pri výbere bazénovej filtrácie najdôležitejšie?

Typy bazénovej filtrácie - piesková filtrácia, kartušová filtrácia

Na našom trhu môžete nájsť dva typy bazénových filtrácii, a to piesková a kartušová filtrácia.

Piesková filtrácia

FiltracePiesková filtrácia je vhodná pre všetky typy a rozmery záhradných bazénov - nadzemné bazény, prstencové bazény aj nafukovacie bazény. Tento typ bazénovej filtrácie je zásadne obľúbenejšie, než filtrácia kartušová. Medzi hlavné výhody pieskovej filtrácie patrí ľahká údržba, dlhá životnosť a vysoká účinnosť. Piesková filtrácia sa skladá z filtračnej nádoby a vlastného čerpadla. Ako filtračné médium sa najčastejšie používa kremičitý piesok, ktorý svojím zložením najlepšie vyhovuje filtračnej nádobe. Počas letnej sezóny je potrebné náplň filtrácie preplachovať aspoň jedenkrát za týždeň, celková výmena je potom potrebná zhruba za 2 až 3 roky podľa intenzity používania bazénu. Pre čistenie pieskovej náplne sa používa ovládací ventil. Ak vyberáte vhodnú filtráciu, zamerajte sa na možnosti pripojenia k bazénu.

Princíp pieskovej filtrácie: filtrácia sa používa na oddeľovanie nečistôt kremičitý piesok, ktorý kladie pretekajúcej vode z bazéna prirodzený odpor a zachytáva väčšinu nečistôt. Vyčistená voda sa potom vracia späť do bazéna. Princíp pieskovej filtrácie sa používa i pri čistení pitných vôd.

Prejsť na článok Bazénová piesková filtrácia - prečo sú pieskové filtrácie tak obľúbené

Kartušová filtrácia

Kartušová filtrácia je vhodná pre malé nadzemné bazény - väčšinou malé nafukovacie bazény. Tieto filtrácie fungujú na princípe prečerpávanie vody cez komoru, v ktorej je umiestnená kartuša (kartušová vložka) z vystuženého filtračného papiera, kam sa zachytávajú mechanické nečistoty. Oproti pieskovej filtrácie je výkon kartušové filtrácie nízky. Ďalšou nevýhodou je, že sa kartuše ľahko zanášajú, je teda dôležité kartuši často preplachovať. Celková výmena filtrácie je potrebná tak cca 4 až 6-krát za sezónu. Výhodou tejto filtrácie je nízka obstarávacia cena.

Prejsť na článok Aké sú hlavné výhody a nevýhody bazénovej kartušové filtrácie

Bazénové filtrácie podľa svojho výkonu

Kartušová filtraceAkonáhle máte vybraný typ bazénovej filtrácie, je potrebné sa zamerať na dôležitú veličinu, ktorým je výkon filtrácie. Čo by vás malo teda zaujímať? Rôzne veľké bazény vyžadujú rôzny výkon filtrácie. Dôležité teda je, aby výkon bazénovej filtrácie zodpovedal veľkosti bazénu a objemu vody v ňom. Zistíme to tak, keď objem bazéna vydelíme štyrmi, čím nám vyjde číslo, ktorému sa hovorí kubíkový výkon čerpadla. Výkon čerpadla musí byť minimálne rovnaký, alebo o niečo vyšší ako vypočítané číslo.

Ak plánujete k filtrácii zaobstarať tiež bazénový vysávač alebo solárny ohrev vody, v tomto prípade nás kontaktujte a my vám poradíme. Čo ďalej ovplyvňuje výsledný výkon čerpadla? Pamätajte, že výsledný výkon čerpadla znižuje veľká vzdialenosť od bazéna, preto je nutné počítať aj s týmto.

Umiestnenie bazénovej filtrácie

Ďalším parametrom výberu filtrácie je jej umiestnenie. Filtrácia by mala byť umiestnená čo najbližšie k bazénu, a to preto, aby sa predišlo tlakovým stratám, ktoré ovplyvňujú výsledný výkon čerpadla.

Ďalšie príslušenstvo k bazénovej filtrácii a bazénom:

Prečítať tiež:

Ako vybrať bazén a jeho príslušenstvo

Nadzemný bazén - ideálná kúpačka

Prečo sú pieskové filtrácie tak obľúbené

Aké sú hlavné výhody a nevýhody bazénovej kartušové filtrácie

Bazénové schodíky pre bezpečný prístup do bazéna

Alebo prejdite do kategórie bazénové filtrácie v našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa