MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Všetko o basketbale

Basketbal je kolektívny loptový šport, ktorý sa na celom svete teší vysokej obľube. Jedná sa o kontaktný šport, v ktorom proti sebe bojujú dve päťčlenná družstvá snažiaci sa svojho súpera poraziť získaním väčšieho počtu bodov. Za bod je považované vhodenie lopty do obruče basketbalového koša umiestneného v danej výške.

Hra bola vytvorená v Spojených štátoch na účely spestrenie zimnej športovej prípravy študentov. Napriek tomu, že v počiatkoch basketbal nebol príliš dynamický, pretože prvé pravidlá neumožňovali pohyb s loptou, získal si veľmi skoro značnú popularitu nielen v celých Spojených štátoch, odkiaľ sa tiež následne veľmi rýchlo rozšíril.National Basketball league (Národní basketbalová liga) - NBA

NBA je americkou najvyššiou basketbalovou súťažou, a zároveň je najprestížnejšou basketbalovou ligou sveta. Táto súťaž vznikla v roku 1949, najúspešnejšími klubmi v jej histórii sú Boston Celtics, Los Angeles Lakers a Chicago Bulls. V súčasnej dobe je súčasťou NBA tridsať tímov, ktoré sú rozdelené do dvoch konferencií, Western Conference (Západná konferencia) a Eastern Conference (Východná konferencia). Po skončení základnej časti postupuje osem najlepších tímov z každej konferencie do vyraďovacej časti, tak zvané Playoff. V Playoff postupuje vždy tím, ktorý dosiahne štyroch víťazstiev. Do finále potom postupuje najlepší tím z každej konferencie vyraďovacím spôsobom.

Prečo je basketbal tak obľúbený a aké sú jeho výhody?

  • Pri hraní basketbalu praktizujete aeróbne typ cvičenia. Tento druh cvičenia je blahodarný pre naše zdravie, predovšetkým srdce a cievny systém.
  • Pravidelný tréning slúži ako prevencia vzniku vysokého tlaku, srdcového infarktu a ďalších srdcových a cievnych chorôb. Znižuje sa váš pokojový pulz, čím je potom menej zaťažované srdce.
  • Pravidelné hranie basketbalu pôsobí tiež pozitívne na duševné zdravie, pretože sa pri ňom uvoľňujú endorfíny a ďalšie podobné látky, ktorým sa tiež hovorí hormóny šťastia. To prispieva k obrane proti negatívnym dopadom nadmerného stresu, ktorý je pre modernú dobu typický.
  • Hranie basketbalu je málo nákladné, výstroj sa dá zaobstarať za slušnú cenu a nie je výrazne rozsiahla.
  • Hranie basketbalu je nezávislé na počasí, pretože sa hrá v halách.
  • Basketbal má pomerne jednoduché pravidlá a každý sa ho môže naučiť veľmi rýchlo hrať.
  • Basketbal je kolektívna hra, jeho prevádzkovanie sa pozitívne prejavuje v sociálnej oblasti, človek uspokojuje jeden zo základných ľudských pudov, pridruženého sa s inými ľuďmi, stretávanie s priateľmi a podobne.

Niektoré základné pravidlá basketbalu a ďalšie zásady tejto hry

Tu uvádzame niektoré základné pravidlá, podrobnejšie informácie možno nájsť v oficiálních pravidlech basketbalu na stránkách Slovenskej basketbalovej federácie, ktoré sú schvaľované Medzinárodnou basketbalovou federáciou.

Hra

Basketbal proti sebe hrajú dve družstvá, ktoré sú zložené z desiatich hráčov, pričom na ihrisku môže byť len päť hráčov. Úlohou každého družstva je nazbierať viac bodov ako súper, toho dosiahnu vhodením basketbalovej lopty do súperovho koša, pričom sa snaží súperovi zabrániť, aby sám dosiahol bod v podobe koša.

V basketbale sa hrá s loptou rukami, hráči môžu loptu prihrávať, hádzať, odrážať, kotúľať. Bežať držiac loptu, kopať do neho, alebo ho udrieť päsťou je priestupok. Hráč sa ďalej dopustí priestupku, akonáhle úmyselne kopne alebo sa dotkne lopty ktoroukoľvek časťou nohy. Pri pohybe s loptou musí hráč driblovať. Dribling možno definovať ako vrazenie lopty o zem jedným hráčom. Hráč, bez toho, aby porušil pravidlá, môže použiť iba jedinej ruky a nesmie dribling prerušovať. Akonáhle sa dotkne lopty oboma rukami, alebo nechá loptu spočinúť v jednej alebo v oboch rukách, považuje sa dribling za ukončený.

Počítanie bodov

Koše sa dosiahne, keď lopta spadne zhora do koša a zostane v ňom, alebo ním prepadne. Body sa počítajú trojakým spôsobom. Za bod dosiahnutý z hry sa počítajú dva body pre dané družstvo. Ak je kôš dosiahnutý z priestoru za trojbodovým územím, získava družstvo tri body. Pri odhodení koša z trestného bodu sa počíta bod jeden.

Trvanie hry

Basketbalová hra trvá v dospelej kategórii 4 x 10 minút, pričom je rozdelená na dva polčasy a štyri štvrtiny po desiatich minútach. Prestávka medzi prvou a druhou a treťou a štvrtou štvrtinou je dve minúty. Prestávka medzi oboma polčasmi je pätnásť minút. Ak ani jedno z družstiev v základnej hracej dobe nedosiahne vyššieho počtu bodov ako druhý, to znamená, že dochádza k remíze, nastáva predĺženie, ktoré trvá päť minút, a opakuje sa tak dlho, kým niektoré družstvo nedosiahne vyššieho počtu bodov ako súper. Pred každým predĺžením je prestávka trvajúca dve minúty.

Ihrislo

Basketbalové ihrisko má tvar obdĺžnika s rozmermi 28 x 15 metrov. Povrch je vodorovný, pevný. Výška stropu musí byť minimálne sedem metrov. Na ihrisku sú vyznačené hranice a ďalšie územia pomocou viditeľných čiar o rovnakej farbe. Rozoznávame postranné čiary, koncovej čiary, stredovej čiary, stredový kruh, čiary trestného hodu a vymedzené územie ihrisko, trojbodové územie a územie lavičky.

Hráči

Basketbalové družstvo sa skladá z desiatich až dvanástich hráčov (u nás je dovolené až dvanásť hráčov na súpiske). Na ihrisku je v priebehu hracieho času len päť hráčov na každej strane. Hráča na ihrisku zastupuje kapitán. Hráči sa môžu v priebehu hry striedať, pričom sa tak deje na žiadosť kapitána pri prerušení hry. Striedanie je nutné hlásiť zapisovateľovi.

Aká je výstroj basketbalového hráča alebo čo si budete musieť zaobstarať, ak sa rozhodnete začať hrať basketbal

Basketbalista sa nezaobíde bez:

Ďalej si môžete zaobstarať:


Vyberajte zo širokej ponuky

Skladom: 10 a viac kusov
Basketbalová lopta GALA Boston BB5041R
21.60 €
Dostupné od 20.07.2024
Basketbalová doska MASTER 140 x 80 cm s konštrukciou
Doprava zadarmo
239.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Basketbalová lopta GALA Chicago BB5011C
53.30 €
51.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Basketbalový kôš MASTER Kid 135
47.00 €
40.00 €
-14%
Skladom: 10 a viac kusov
Basketbalová obrúčka MASTER 16 mm + sieťka
17.80 €
Prečítajte si tiež


Kúpte si basketbalovú dosku, urobíte niečo pre svoje zdravie a skvele sa zabavíte!


Čítaj viac

Ako vybrať basketbalovú loptu?


Čítaj viac

7 dôvodov, prečo si kúpiť basketbalový kôš na záhradu alebo pred garáž


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa