MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať basketbalovú loptu?

Ponuka basketbalových lôpt je v súčasnej dobe veľmi pestrá. Jednotlivé modely sa líšia v použitom materiáli, veľkosti, hmotnosti, farbe, dizajne a samozrejme tiež cene. Výber správnej lopty tak pre zákazníka nemusí byť úplne jednoduchý. V tomto článku sa dozviete všetko potrebné pre správny výber basketbalovej lopty.Akú veľkosť basketbalovej lopty zvoliť?

Prvým kritériom, ktoré vás bude zaujímať je veľkosť vášej budúcej lopty. Základné veľkosti basketbalových lôpt sú - veľkosť 5, veľkosť 6 a veľkosť 7.

Aby ste vedeli, aká veľkosť sa hodí práve pre vás, pripravili sme pre vás nasledujúcu tabuľku:


Ťahom po displeji posuňte tabuľku

Veľkosť lopty

Obvod lopty v cm

Váha lopty v gramoch

Odporúčaný tlak v baroch

Odporúčané použitie lopty

1

44

177 - 179

0,49 - 0,63

Lopta určená pre deti na hranie, basketbalové minikoše a reklamné účely.

3

57

300 - 310

0,49 - 0,63

Lopty určené pre deti a rekreačné využitie.

5

70

470 - 500

0,49 - 0,63

Lopty vhodné pre deti a juniorov.

6

74

510 - 567

0,49 - 0,63

Basketbalové lopty pre ženy.

7

77

567 - 650

0,4 - 0,6

Lopta vhodný pre hru mužov (od 15 rokov). ( od 15 let ).


Poznámka: Veľkosť lopty 1 a 3 nie je určená pre oficiálne súťažné zápasy


Z akého materiálu by mala byť váša basketbalová lopta vyrobená?

Použitý materiál ovplyvňuje výsledné vlastnosti basketbalovej lopty, a tiež jeho cenu. Výrobcovia používajú tri základné materiály:

  • Basketbalové lopty z pravej kože Basketbalové lopty vyrobené z kože predstavujú najvyššiu triedu lôpt. Práve s týmito loptami hrajú profesionáli. Sú vhodné najmä pre basketbalistov, ktorí sa tomuto športu venujú na najvyššej úrovni a chcú používať najkvalitnejšiu loptu. Od toho sa odvíja aj ich cena, ktorá sa pohybuje v rozmedzí okolo 100 až 170 eur. Je potrebné zdôrazniť, že tento druh lopty nie je vhodné používať vonku na drsných povrchoch, ako je napríklad betón a podobne, pretože sa tu lopty rýchlejšie opotrebovávajú. To je pre tak drahé lopty škoda. Kožené lopty by mali byť používané iba v hale alebo na vhodných povrchoch.
  • Basketbalová lopta zo syntetickej kože Jedná sa o najbežnejšie prevedenie basketbalovej lopty z hľadiska použitého materiálu. Tvorí ideálnu variantu z hľadiska pomeru cena / výkon (kvalita). Tieto lopty môžu mať navyše rôzne špeciálne povrchové úpravy, takže sú potom určené na použitie v halách alebo vonku na drsných povrchoch. Cenová hladina týchto lôpt je rozmanitá, ceny sa pohybujú v rozmedzí okolo 20-70 eur.
  • Basketbalová lopta gumený / gumový Jedná sa o loptu určenú pre začiatočníkov, príležitostných hráčov a deti. Ich hlavnou prednosťou je priaznivá cena. Výhodou je tiež to, že ich môžete bez obáv používať vonku na drsných povrchoch. Ich životnosť a kvalita je však celkovo o niečo nižšia, než u predošlých dvoch kategórií.

Použitie basketbalovej lopty

Ako už bolo povedané u materiálov, lopty môžu byť výrobcom určené pre vonkajšie či halové využitie. To sa týka najmä najrozšírenejších syntetických lôpt, pretože kožené basketbalové lopty sú na použitie na drsnejšie povrchy zbytočne drahé au gumených to vzhľadom k cene nehrá až takú rolu. Výrobcovia však často ponúkajú lopty univerzálne bez bližšej špecifikácie použitia. Rozmyslite sa preto, kde budete svoj lopty využívať viac a koľko ste do neho ochotní investovať. Pokiaľ ho budete brať von na drsnejšie povrchy, je lepšie zaobstarať nejakú lacnejšiu variantu. Najlepšia voľba z hľadiska herného zážitku bude v tomto prípade syntetika.

Údržba basketbalovej lopty

Ak chcete, aby vám vaša basketbalová lopta vydržala dlhšie, dobre sa o ňu starajte. Nevhodným zaobchádzaním môžete životnosť svojej lopty vskutku výrazne skrátiť. Lopty sa neodporúča vystavovať vysokým teplotám. Nenechávajte preto nikdy svoju loptu napríklad v rozpálenom aute v letnom období alebo ho neskladujte príliš blízko pri kúrení. Loptu tiež zbytočne nevystavujeme dlhodobo na priamom na slnku.

Pokiaľ možno, snažíme sa lopty po každom použití udržovať v čistote opláchnutím vlažnou vodou. Prípadne je možné použiť obyčajné mydlo. Nikdy nepoužívame agresívne umývacie prostriedky, saponáty alebo organické rozpúšťadla. Loptu následne vždy necháme voľne uschnúť a skladujeme ju v čistom a suchom prostredí. To platí aj po použití v daždivom počasí. V žiadnom prípade sa neodporúča sušiť lopty fénom alebo inými teplovzdušnými prostriedkami.


Dodacia lehota 5 pracovných dní
Basketbalová lopta GALA New York BB6021S
43.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Basketbalová lopta GALA Harlem BB7051R
21.20 €


Prečítajte si tiež ďalšie články týkajúce sa basketbalu

Všetko o basketbale


Čítaj viac

7 dôvodov, prečo si kúpiť basketbalový kôš na záhradu alebo pred garáž


Čítaj viac

Kúpte si basketbalovú dosku, urobíte niečo pre svoje zdravie a skvele sa zabavíte!


Čítaj viac

Alebo prejdite rovno do kategórie Basketbal na našom e-shope


Celá kategória

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa