MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Všetko o badmintone a jeho vybavení

Badminton patrí k jednému z najstarších raketových športov na svete. Jeho predchodcom je indická hra zvaná "Poona". Badminton si získal takú obľubu, že bol zaradený medzi olympijské raketové športy. Pri badmintone stoja proti sebe dvaja protivníci, prípadne dve dvojice, ktorí odpaľujú za pomocou rakety operenú loptičku a snažia sa, aby ich protihráč urobil chybu (neodohrané loptičky, zahranie mimo vymedzené územie, atď.). Badminton sa od tenisu alebo squashu líši tým, že je loptička hraná vždy priamo a neodráža sa od zeme.Aké sú základné špecifiká badmintonu?

Badminton je raketový šport pre dvoch hráčov, prípadne dvojicu hráčov, a hrá sa buď vonku, čo je typické pre rekreačnú hru, alebo v uzavretom kurte, kde nie je taký vplyv vetra na loptičku.

Badmintonový kurt

Badmintonový kurt rozlišujeme pre dvojhru a štvorhru. Badmintonový kurt pre dvojhru je široký 5,18 (17 stôp) a 13,4 dlhý (44 stôp). Kdežto badmintonový kurt pre štvorhru je rovnako dlhý, tj. 13,4, široký je však 6,1 m (20 stôp). Dvorec kurtu je pravouhlý a je vymedzený širokými čiarami 40 mm. Všetky čiary sú súčasťou poľa a musí byť ľahko rozoznateľné, a preto sa označujú buď bielou, alebo žltou farbou. Stĺpiky sú 1,55m vysoké a sú merané od povrchu dvorca. Stĺpiky musia zostať kolmé, keď je sieť napnutá. Nesmie zasahovať do dvorca a sú umiestnené na bočných čiarach pre štvorhru, bez ohľadu na tom, či hráte dvojhru alebo štvorhru.

Badmintonová sieť sa skladá z jemnej šnúrky tmavej farby a jednotnej sily s veľkosťou ôk od 15 do 20 mm. Je dané, že badmintonová sieť musí byť 760mm vysoká a minimálne 6,1 m široká. Horný okraj siete je ohraničený bielou páskou o šírke 75mm, ktorou prechádza šnúrka. Šnúrka je pevne natiahnutá cez vrcholy stĺpikov. Horný okraj siete je v strednej časti od povrchu dvorca vzdialený 1,524, ďalej nad bočnými čiarami pre štvorhru 1,55m. Medzi koncami badmintonové siete a stĺpiky nie sú žiadne medzery.

Princíp hry badmintonu

Ako už tu bolo uvedené, badminton je hra určená pre jednu alebo dve dvojice hráčov. Cieľom celej hry je umiestniť badmintonový loptu cez sieť kurtu a to tak, aby ho súper nezasiahol. V badmintone je chybou to, keď lopta spadne do siete alebo je odohraná mimo poľa protihráča. Badmintonový košíček, ktorý dopadne na čiaru, je hodnotený ako platný. Ak loptička sa dotkne siete a skončí na strane protihráča (tzv. "Prasiatko") je hodnotený ako platný.

Pre koho je badminton určený?

Badminton patrí k veľmi rýchlym športom, pri ktorých sa poriadne zapotíte. Badminton je preto určený pre kohokoľvek, kto má výbornú fyzickú kondíciu bez rozdielu akého veku, výšky, váhy či pohlavia ste. Počas jedného zápasu môžete nábehom až niekoľko kilometrov. Hráč badmintonu počas hry rozvíja svoju vôľu, cieľavedomosť, rýchly odhad situácie, taktické myslenie, schopnosť sústredenia a vnútorného pokoja. Hra sa hrá na dva víťazné sety. Víťaz je ten, ktorý zahrá 21 bodov. Tá dvojica či hráč, ktorý vyhrá v prvom sete, má v druhom sete privilégium v podaní. Medzi jednotlivými sety sú dvojminútové prestávky - len u profesionálnych turnajov.

Najčastejšie badmintonové pojmy

  • Podanie - je základný úder, ktorým sa vypustí loptu do hry, možno ho zahrať buď vysoké, polovysoké či nízke
  • Lob - lopta, ktorá je hraná od siete s letiacim oblúkom k zadnej čiare súperovej časti kurtu
  • Drajv - všetky údery, ktoré sa zahrajú vedľa tela hráča (forhendové, bekhendovej strane)
  • Klír - lopta, ktorá letí vysokým oblúkom zo zadnej časti ihriska k zadnej čiare súperovho kurtu
  • Drop - lopta, ktorá je hraná zo zadnej časti kurtu a dopadá v blízkosti siete
  • Smeč - veľmi prudká loptu, ktorá letí šikmo dole do súperovej polovice ihriska
  • Krátka lopta - krátka lopta, ktorá je zahraná čo najbližšie pri sieti, a ktorý tiež padá veľmi tesne za sieť
  • Sklepnutá lopta - prudká lopta pri sieti, ktorý je zahraný nad úrovňou pásky a ktorý letí šikmo dole.

História badmintonu

Prvý záznamu o badmintone siahajú až do 7. storočia. Badminton vychádza z čínskej hry zvanej "Di-Dčijan-Dsi", na podobnom princípe odohrávania opereného loptičke bola tiež japonská hra zvaná "Ciban". Predchodca badmintonu je tiež kórejská hra zvaná "Tije-Kica-Ki". Keď sa zameriame na mimoasijský kontinent, boli podobné hry prevádzkované aj medzi americkými indiánmi či v stredovekej Európe. Tu však bola táto hra zabudnutá.

Moderná podoba badmintonu sa objavila okolo roku 1850 a bola spojená s hrou "Poona" (podľa indického mesta Puna). Túto hru objavili britskí vojaci. O desať rokov ju však priviezli do Anglicka a v tú dobu získala svoje súčasné meno. Meno "Badminton Battledore - a new game" pomenoval hru Isaac Spratt.

V roku 1934 bola založená Medzinárodná federácia badmintonu (IBF - International Badminton Federation), potom v roku 2006 bola premenovaná na BWF - Badminton World Federation. Čo sa Olympijských hier týka, tak od roku 1992 bol badminton natrvalo zaradený medzi ostatné športy.

Prečo je badminton tak obľúbený?

Badminton poskytuje spoločenskú zábavu pre kohokoľvek, ako pre deti, mladistvých, tak aj pre dospelých a seniorov.Vybavenie pre badminton sa dnes dá zaobstarať za veľmi dostupné ceny, čo je výhodné hlavne pre tých, ktorí s badmintonom len začínajú, prípadne chcú prevádzkovať tento šport iba rekreačne. Badminton sa dá hrať celoročne a to buď vonku - rekreačne, alebo na rekonštruovaných badmintonových kurtoch.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, počas badmintonu zvyšujete svoju fyzickú kondíciu. Počas jednej hry nabeháte aj niekoľko kilometrov. Navyše počas hry precvičujete svoj postreh a rýchlosť. Pravidelným hraním badmintonu spevňujete svoje svaly a chudnete. Badminton sa odporúča kombinovať s ďalšími športovými aktivitami.

Základné športové vybavenie pre badminton

Ak sa chystáte na badminton, je určite vhodné, aby ste sa zoznámili so základným badmintonovým vybavením. Nielenže je dôležité sa v základnom vybavení pre badminton orientovať, dôležité je tiež vedieť, aké vybavenie je pre vás to najvhodnejšie.

Badmintonové rakety

Základné a zároveň najdôležitejšie vybavenie pre badminton je badmintonová raketa, bez ktorej sa žiadny hráč badmintonu nezaobíde. Vďaka badmintonové rakete sa táto hra radí do skupiny raketových športov. Prečo výber badmintonové rakety nepodceňovať? Správny výber badmintonové rakety je dôležitý, pretože raketa pre badminton ovplyvňuje celkovú kvalitu a výkonnosť hry každého hráča. Nevhodný výber rakety môže totiž zapríčiniť, že vám hra nepôjde tak ako vy sami chcete a môžete hneď na začiatku s týmto športom skončiť. Aké sú hlavné kritériá výberu badmintonové rakety?

Dôležitý je určite účel, akému badmintonovú raketu kupujete. Od toho sa ďalej odvíja materiál, hmotnosť, výplet, vyváženie atď. Kupujete raketu pre rekreačné športovanie či pre amatérske alebo dokonca profesionálny turnaja? Treba si naozaj rozmyslieť, aké vlastnosti od badmintonové rakety očakávate a tiež koľko za takú raketu budete chcieť zaplatiť.

Badmintonové rakety

Badmintonové sety

To, že badminton je hra minimálne pre dvoch hráčov, je dávno povedané. K tomuto účelu sa tiež predávajú výhodné badmintonové sety. Aké sú teda ich výhody? Je rozdiel kúpiť badmintonový set či dve badmintonové rakety? Badmintonové sety vyjdú jednoducho lacnejšie. Je tiež určený pre tých, ktorí s badmintonom len začínajú a nechcú do vybavenia príliš investovať. Ostanú vám teda peniaze na ďalšie potrebné vybavenie, ako je badmintonová sieťka, badmintonový košíček či stojan. Uvažujete o kúpe badmintonového setu a chcete sa dočítať viac?

Badmintonové sety

Badmintonové loptičky

Hra badminton sa hrá s loptičkou, ktorý je tiež nazývaný badmintonovými košíčkom. V dnešnej dobe je k dostaniu nepreberné množstvo rôznych druhov badmintonových loptičiek. Tieto loptičky sa medzi sebou tiež delia a to podľa materiálu, úrovne atď. Na trhu sa najčastejšie stretnete s plastovými loptičkami, ďalej sú loptičky perové, pomalé, rýchle a ešte k tomu v rôznych cenových reláciách. Ak hľadáte kvalitné loptičky, tak tie kvalitnejšie košíčky sú vyrobené z pravého husieho peria. Tieto košíčky majú síce horšie letové vlastnosti, ale na druhú stranu dlhšiu trvanlivosť. Na aké parametre sa teda zamerať pri výbere badmintonového loptičky?

Badmintonové loptičky

Badmintonové siete

Ako už bolo spomenuté vyššie, súčasťou základného vybavenia pre badminton je určite badmintonová sieť. Vyššie sme spomenuli, z čoho sa badmintonová sieť skladá, tj. Z jemnej šnúrky s okami, a tiež aké sú pravidlá pre jej umiestnenie. Hľadáte vhodnú badmintonovú sieť?

Badmintonové siete

Badmintonové tašky

Aby bolo vaše badmintonové vybavenie v bezpečí a chránené, neváhajte si teda zaobstarať badmintonovú tašku, ktorej sa tiež hovorí "BAG". Športová taška pre badminton patrí do základnej výbavy každého hráča badmintonu, squashu či tenisu. Čo si budeme rozprávať, ale obyčajná taška ("igelitka"), či nejaká cestovanie taška alebo batoh Vám určite nenahradí kvalitné a funkčné badmintonovú tašku. Väčšina týchto bagov je určená nielen na badminton, ale určite sa hodí aj pre squash či tenis - väčšina našich športových tašiek sú teda určené na využitie pre všetky raketové športy. Chceli by ste si zakúpiť badmintonovú tašku a neviete si rady?

Badmintonové tašky

Vyberajte zo širokej ponuky

Dodacia lehota 5 pracovných dní
Bedmintonové košíky MERCO Professional, 6ks
10.30 €
Skladom: 10 a viac kusov
Bedmintonový set MASTER Fun 4 so sieťou
17.80 €
Skladom: 10 a viac kusov
Bedmintonový set STIGA Weekend WS
30.00 €
25.00 €
-16%
Skladom: 10 a viac kusov
Bedmintonová sieť a rakety MASTER Kever 295 x 30 cm
51.00 €
42.00 €
-17%
Skladom: 3 kusy
Športová taška TALBOT TORRO
21.80 €
16.00 €
-26%
Prečítajte si tiež


Ako vyberať badmintonové rakety


Čítaj viac

Ako vybrať badmintonové loptičky


Čítaj viac

Tenis, squash, badminton a ďalšie raketové športy


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa