MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

K čomu je futsalová lopta, ako sa odlišuje od bežnej futbalovej lopty a ako ju vybrať

Hráte futbal v hale, telocvični alebo na umelom povrchu vonku? Špeciálne pre tieto povrchy sa vyrába špecifický druh futbalovej lopty. Na trhu sa tak môžete stretnúť nielen s bežnými loptami pre futbal, ale aj s takzvanými futsalovými loptami čiže loptami na sálový futbal. V tomto článku si vysvetlíme aký je medzi spomínanými druhmi futbalových lôpt rozdiel.Aké sú základné rozdiely medzi futbalovou a futsalovou loptou?

Bežná futbalová lopta určený primárne na trávnik alebo iné vonkajšie povrchy (škvára) sa na futbal v halách, telocvičniach, ale aj tvrdých umelých vonkajších povrchoch (umelá tráva) nehodí. Takáto lopta je totiž pre tieto účely nielen príliš veľká, ale má najmä vyšší odskok. Aj keď si s ním môžete v hale v prípade núdze zahrať, nebude hra úplne ideálne.

Pre sálový futbal čiže futsal sa vyrábajú špeciálne lopty. Tie majú menšiu veľkosť a sú vyrábané zo špeciálnych mäkkých materiálov, ktoré sú určené na tvrdé halové povrchy alebo umelé vonkajšie povrchy. Umelým vonkajším povrchom myslíme najmä "umelú trávu", ktoré sa tiež niekedy ľudovo hovorí "koberec". Jedná sa o umelý povrch s krátkymi vláknami, ktorý pripomína práve koberec. V súčasne dobe sa bežne používa na školských ihriskách. Niektoré ihriská majú kvalitnejšiu umelú trávu s dlhými vláknami, ktorá už pomerne verne kopíruje trávu prírodnu. Na túto trávu použite bežnú futbalovú loptu, nie loptu futsalovú.

Futsalové lopty majú tiež zvyčajne výrazné farebné prevedenie, aby boli v halách dobre rozoznateľné. Dôležité je však najmä to, že futsalová lopta je oproti bežnej futbalovej lopte o niečo ťažšia, a má tak nielen vďaka tomu, ale aj vďaka celkovému technologickému prevedeniu nižšiu odskok, čo je pri futbale v hale hlavné. Príliš vysoké odskoky bežnej futbalovej lopty znemožňujú v halách kvalitnú hru, lopta sa zle spracováva, skáče a horšie sa sňou nahráva.

  • Futbalová lopta Běžný fotbalový míč určený pro dospělé a starší žáky, jak začátečníky, tak profesionály, má vždy velikost označenou číslem 5. Jediný rozdíl mezi uvedenými věkovými kategoriemi je v tom, že míč určený pro starší žáky je mírně odlehčen. Pro menší děti a mladší žáky jsou určeny míče o velikosti 3 nebo 4.
  • Futsalová lopta Lopta určená pre sálový futbal má vždy veľkosť 4.

Ceny, kvalita a použitie futsalových lôpt

Fustalové lopty dnes môžete zaobstarať za veľmi priaznivé ceny. Lacnejšie varianty lôpt sú vyrobené z o niečo lacnejších a menej kvalitných materiálov a majú trochu nižšiu životnosť. Ich výhodou je však nízka cena. Lopty z tejto kategórie sú vhodné najmä pre začiatočníkov a sviatočnejších športovcov, ktorí budú hrať futsal len občas. Ich ceny sa pohybujú v cenovej hladine okolo 10 až 15EUR. My vám v tejto kategórii ponúkame napríklad futsalové lopty Sedco.

Futsalové lopty pre futsalových profesionálov a intenzívne používanie stojí zvyčajne viac ako 15EUR. Najšpičkovejšie modely môžu stáť až okolo 50EUR. Tieto lopty majú o niečo dlhšiu životnosť a sú kvalitnejšie z hľadiska použitých materiálov i prevedenia. Ak sa chcete futsalu venovať na vysokej úrovni alebo viete, že ho budete hrať niekoľkokrát týždenne, investujte radšej do tejto cenovej kategórie. V našej ponuke vám z týchto lôpt môžeme odporučiť najmä futsalové lopty značky Gala. Ak si chcete zaobstarať bežnú futbalovú loptu, nie loptu futsalovú, prečítajte si náš článok s názvom Ako vybrať futbalovú loptu, v ktorom sa dozviete základné údaje dôležité pre výber.


Futsalové lopty

Dodacia lehota 5 pracovných dní
Footsalová lopta GALA Finale Plus BF3013S
32.50 €
Prečítajte si tiež


Ako vybrať futbalovú bránku


Čítaj viac

Všetko o futbale


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa