MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať brankárske futbalové rukavice

V 60. a 70. rokoch preslávení brankári nechytali v rukaviciach vôbec, dnes však sú brankárske rukavice neoddeliteľným štandardom vo výstroji každého futbalového brankára. Ich účelom je chrániť brankárove prsty a ruky pred zranením. Moderné rukavice, ktoré sa dnes vyrábajú z rôznych syntetických materiálov s výhodnými vlastnosťami, sú priedušné a dobre odvádzajú pot. Brankárske rukavice ďalej obaľujú kožu rúk latexovou vrstvou, čo zaisťuje zmiernenie sily strely, ktorá by inak pôsobila priamo na kožu. Brankárske rukavice tiež svojim zdrsneným povrchom na dlaniach a prstoch uľahčujú chytanie a držanie lopty.


Iba správne vybraná rukavice vám zaistí maximálnu ochranu a komfort pri chytaní, je preto dobré výber brankárskych rukavíc zbytočne nepodceňovať. Pri výbere brankárskych rukavíc sa musíme zamerať na veľkosť, ochranné prvky rukavíc a ich typ. Ďalej je nutné zhodnotiť, v akých podmienkach budeme s rukavicami chytať. Iný typ rukavíc bude vhodný do daždivého a vlhkého počasia, iný do sucha a do hál.

Veľkosť brankárskych futbalových rukavíc

Veľkosť vašich brankárskych rukavíc je zásadným parametrom výberu, len rukavice o správnej veľkosti vám môžu zaručiť deklarovanú maximálnu ochranu a komfort pri nosení. Veľkosť brankárskych rukavíc sa určuje podľa obvodu ruky v jej najširšom mieste bez palca v cm. Tento obvod si zmeriame krajčírskym metrom tak, že si obviažeme ruku v jej najširšom mieste od dlane cez chrbát späť na východiskové miesto. Na základe tohto obvodu sú odporúčané dané veľkosti rukavíc, nasledujúca tabuľka uvádza tieto odporúčané hodnoty:

Tabuľka 1: Veľkosť rukavíc podľa obvodu dlane

Ťahom posuňte tabuľku

Obvod dlane (cm)

11,6

13,6

15,6

17,6

19,6

21,6

24,7

26,7

29,2

31,8

Veľkosť rukavice

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Vyberajte veľkosť podľa obvodu v tabuľke, ktorý sa najviac približuje vášmu meranému obvodu.


Druhou možnosťou, ako určiť veľkosť vašej brankárskej futbalovej rukavice, je podľa dĺžky natiahnutej dlane v najširšom mieste v cm. Meriame na natiahnutej dlani od miesta, kde začína palec po koniec dlane. Nasleduje tabuľka veľkostí na základe dĺžky dlane v cm:

Tabuľka 2: Veľkosť rukavíc podľa dĺžky dlane

Ťahom posuňte tabuľku

Dĺžka dlane (cm)

11,6

13,6

15,6

17,6

19,6

21,6

24,7

26,7

29,2

31,8

Veľkosť rukavice

do 6

6 - 6,5

6,5 - 7

7 - 8

8 - 9

9 - 9,5

9,5 - 10

10 - 11

11,5 - 12

od 12

Ochranné prvky brankárskych futbalových rukavíc

Moderné brankárske rukavice na futbal disponujú radom ochranných prvkov. Zásadné je vybrať rukavice, ktoré tieto ochranné prvky naozaj majú. Medzi spomínané ochranné prvky patria napríklad tlmiace ochranné prvky na dlaniach a zápästie ruky.

Brankárske rukavice zaisťujú pokrytie dlaní a prstov rôzne silnou vrstvou latexu alebo iného funkčného syntetického materiálu, ktorý tak zaisťuje ochranu pri chytaní, pretože zmierňuje silu, ktorá pôsobí na kožu pri chytaní striel. Táto niekoľko milimetrov hrubá vrstva tiež uľahčuje chytanie a držanie lopty a zabraňuje jeho vykĺznutiu. Hrúbka ochranného materiálu uvádzaná v milimetroch určuje spolu s ďalšími parametrami cenu rukavíc. Brankárske rukavice svojou konštrukciou zabraňujú tiež zlomenie prstov pri chytaní prudších striel a zároveň zvyšujú kontrolu lopty pomocou prstov a dlaní.

Cena za brankársku rukavicu

Ceny brankárskych rukavíc sa pohybujú v rozmedzí od niekoľko sto do niekoľko tisíc korún. Možno zohnať rukavice už za cenu okolo 10 eur, najdrahšie profesionálne brankárske rukavice môžu stáť aj vyše 100 Sk. Do brankárskych rukavíc je vhodné skôr zainvestovať, pretože vám poskytujú ochranu rúk a prstov. Avšak sa riadime aj využitím, rekreačný hráč, ktorý bude chytať občas, si vystačí i s najlacnejším variantom, ak je dostatočne kvalitná. Profesionálny hráč a častejšie chytajúci športovec zainvestuje radšej výraznejšie.

Typ brankárskych futbalových rukavíc

Typ rukavíc určuje spôsob ich využitia, to znamená, že sa riadime podľa podmienok, za akých budeme chytať. Medzi tieto podmienky patrí povrch a počasie. Na tvrdšie povrchy ako je napríklad umelá tráva, škvára a betón sú určené rukavice vyrobené z odolnejších materiálov. Ďalej sa vyrábajú aj rukavice určené do zimy, do mokra a do suchých podmienok. Vyberajte preto brankárske rukavice, ktoré majú deklaráciu použitia podľa vašich požiadaviek. Brankári tiež používajú iné rukavice na tréningy, kde sa tieto viac opotrebujú, a zvláštne rukavice na zápas, zvyčajne drahšie.

Vlastnosti jednotlivých typov brankárskych futbalových rukavíc

Použitý syntetický materiál rukavíc je ovplyvňovaný klimatickými podmienkami, dažďom, mokrom, suchom a podobne. Preto je nutné zakúpiť rukavice určené do daných klimatických podmienok.

  • Priľnavosť za sucha Moderné brankárske rukavice zaisťujú dobrú priľnavosť za sucha vďaka špeciálnym adhéznym vlastnostiam peny. Dlaňový materiál je ovplyvnený klimatickými podmienkami a do suchého počasia je tak použité špeciálneho zloženia syntetického penového materiálu.
  • Priľnavosť za mokra Rukavice do mokrých podmienok majú mäkšie dlaňový materiál s otvorenejšími póry, ktoré absorbujú vodu.
  • Odolnosť proti oderu Latexová niekoľkomilimetrová vrstva je citlivá na oder pri kontakte rukavíc s loptou a s tvrdým povrchom. Na tvrdé povrchy sú preto určené rukavice so silnejšou latexovou vrstvou. Silnejšia latexová vrstva znamená vyššiu životnosť a tiež cenu brankárskych rukavíc.
  • Pružnosť Dlaňový materiál by mal zabezpečovať dostatočné odpruženie. Hustejšia a silnejšia vrstva dlaňového materiálu zaisťuje vyššie tlmenie sily pôsobiace na ruky po dopade lopty.

Údržba brankárskych futbalových rukavíc

K údržbe brankárskych rukavíc existujú rôzne špeciálne prípravky, ktoré dobre odstraňujú nečistoty, a zároveň zvyšujú priľnavosť materiálu na dlani a prstoch. Pravidelné používanie týchto prípravkov, ako je napríklad šampón na brankárske rukavice, predlžuje životnosť a zlepšuje funkčnosť vašich rukavíc.


Vyberajte zo širokej ponuky

Dodacia lehota 14 pracovných dní
Futbalové chrániče SPARTAN Free Kick
7.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Sálová obuv SPOKEY Hall modro-žltá
21.90 €
Skladom: 10 a viac kusov
Futbalový trenažér MASTER Coach
9.90 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Rozlišovací dres RICHMORAL zelený
3.40 €
Prečítajte si tiež


Všetko o futbale


Čítaj viac

Ako vybrať futbalovú bránku


Čítaj viac

K čomu je futsalová lopta, ako sa odlišuje od bežnej futbalovej lopty a ako ju vybrať


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa