MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Hádzaná - šport gréckych hrdinov
Všetci už ste určite počuli o hádzanej, vedeli ste ale, že prvé zmienky o hádzanej pochádzajú už z obdobia okolo roku 600 pred n. l.? Hádzaná bola populárna hlavne v minulom storočí, aj dnes sa ale teší veľkej obľube a môžeme ju vidieť aj na olympijských hrách. Ako vlastne hádzaná vznikla a ako sa hrá? Trúfnete si pred prečítaním článku otestovať svoje znalosti o hádzanej?História hádzanej v kocke

Prvé zmienky o hre najbližšie podobnej hádzanej ako ju poznáme dnes, nájdeme už okolo roku 600 pred n. l. v povesti Odysea. Ďalšiu zmienku o predchodcovi hádzanej môžeme nájsť v stredoveku, keď táto hra bola veľmi obľúbenou aktivitou dvorných dám a rytierov.

Priekopníkom hádzanej ako oficiálneho športu bol dánsky športový šermiar, strelec a držiteľ troch olympijských medailí z Letných olympijských hier 1896 v Aténach Holger Nielson. V roku 1906 vydal Nielson prvého Sprievodcu hádzanou, ktorý tvorí základ pre pravidlá hry dodnes. Pôvodnou motiváciou pre vznik hádzanej bol pre Neilsona a jeho študentov nedostatok priestoru v telocvični na hranie futbalu. Aby sa zamedzilo poničeniu lôpt, prišli na spôsob, ako hrať za použitia rúk namiesto nôh. Hra sa ujala a v roku 1972 sa prvýkrát objavila na olympijských hrách.


Druhy hádzanej

Nie je hádzaná, ako hádzaná. V priebehu rokov vzniklo hneď niekoľko variantov tohto športu, ktoré sa od seba navzájom viac či menej líšia. Medzi hlavné tri typy hádzanej patria:

  • Klasická hádzanáJe medzinárodne uznávaným variantom športu. Hrá sa prevažne v hale, proti sebe hrajú sedemčlenné tímy. Ihrisko je menšie ako pre iné druhy hádzanej. Jej oficiálny vznik sa datuje k roku 1917. Tento variant hry je tiež olympijským športom.
  • Veľká hádzanáJe varianta hry, kedy proti sebe hrajú 1 1členné tímy, aj ihrisko je teda o niečo väčšie, približne 90 x 55 metrov. Je populárna v Európe, predovšetkým v Nemecku, Holandsku, Poľsku alebo Švajčiarsku. Veľká hádzaná môže byť považovaná za predchodcu klasickej hádzanej, ktorá je dnes najrozšírenejšia. Posledná MS vo veľkej hádzanej prebehla v 1975, dnes je skôr rekreačným variantom.
  • Národní házenáAlebo tiež česká hádzaná, sa oproti klasickej hádzanej hrá vonku. Najpopulárnejšie bola počas 2. svetovej vojny, čo spôsobilo, že bola československá hádzaná po vojne medzinárodne uznávaným športom a takmer sa stala podkladom pre medzinárodné pravidlá hádzanej.

Ako sa tá hádzaná hrá?

Pozrime sa, ako sa hrá klasická hádzaná. Rozloženie ihriska o veľkosti 20 x 40 metrov pripomína futbal, kedy sú na krátkych stranách ihriska umiestnené bránky. Oblasť 6 metrov okolo bránok alebo tzv. bránkovisko, je vyhradená iba pre brankára. Ostatní hráči oboch tímov nesmú do bránkoviska vstúpiť.

Tímy sa skladajú z 3 obrancov, 3 útočníkov a brankára. Maximálne môže byť v jednom tíme 16 hráčov, ktorí sa počas hry striedajú. Hádzaná sa hrá na dva polčasy, 2 x 30 minút takzvaného hrubého času, hra môže byť teda pozastavená iba rozhodcom. Dĺžka hry je rovnaká pre všetky tri typy hádzanej.

Loptu v hádzanej je povolené odohrať iba rukami, pažami, hlavou, trupom a stehnom. Do lopty je zakázané kopať, výnimku má však brankár, ktorý môže loptu odraziť aj nohami od kolien nižšie. S loptou môže urobiť hráč maximálne 3 kroky a môže ho držať maximálne 3 sekundy. V tomto ohľade sa podobá skôr basketbalu.

Body tímy získavajú hodením lopty do bránky protihráča. Cieľom hry je potom samozrejme získať čo najviac bodov. :)

Prečo skúsiť hádzanú?

Hádzaná prispieva k posilneniu celého tela, spája prvky z atletiky, gymnastiky a loptových športov. Je veľmi obľúbeným športom pre deti, pretože okrem športových benefitov kladie dôraz aj na tímovú spoluprácu, sústredenie a rozhodovacie schopnosti. K tomu, aby ste začali hrať hádzanú vám navyše stačí len športové oblečenie a hádzanárska lopta.


Vyberte si loptu a ďalšie príslušenstvo


Prečítajte si tieť ďalšie články

Florbal, futbal, basketbal a iné loptové športy


Čítaj viac

Ako vybrať futbalovú bránku


Čítaj viac

Všetko o volejbale


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa