MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Florbal, futbal, basketbal a iné loptové športy

Loptové športy patria k jedným z najobľúbenejších športov vôbec, jedná sa tiež zrejme o najobslahlejšie kategórie zo všetkých možných druhov športov. Ako naznačuje názov, v loptových športoch hrá hlavnú rolu lopta a väčšinou sa jedná o športy kolektívne. Okrem tých najznámejších a marketingovo najatraktívnejších loptových hier, ako je futbal, basketbal, tenis a podobne, sa do loptových športov radí aj športy, ktoré používajú lopte podobnú športovú pomôcku (napr. Rugby).Prečo sú loptové športy tak obľúbené a aké sú ich hlavné výhody?

  • Hranie loptových športov znamená aeróbne typ cvičeniaTento druh cvičenia je blahodarný pre naše zdravie, predovšetkým srdce a cievny systém. Pravidelný tréning slúži ako prevencia vzniku vysokého tlaku, infarktu myokardu a ďalších srdcových a cievnych chorôb. Znižuje sa kľudový pulz, čo je veľmi výhodné pre srdce, ktoré musia pracovať nepretržite celý život. Pravidelné cvičenie ďalej pôsobí pozitívne na duševné zdravie, pretože sa pri ňom uvoľňujú endorfíny a ďalšie podobné tak zvané hormóny šťastia. Človek sa celkovo cíti dobre, v kondícii, má vyššie sebavedomie, je výkonnejší v práci.
  • Väčšina loptových športov nie je príliš nákladnáAk sa im chceme venovať, stačí nakúpiť správne vybavenie a loptu. V porovnaní napríklad s motoristickými športy nejde o závratné sumy, ani ak by sme sa im chceli venovať profesionálne.
  • Väčšina loptových športov je nezávislá na počasíJe možné ich okrem vonku prevádzkovať aj v halách alebo iných uzavretých priestoroch.
  • Loptové hry sú obvykle kolektívneIch prevádzkovanie sa pozitívne prejavuje v sociálnej oblasti, človek uspokojuje jeden zo základných pudov, pridruženého s inými ľuďmi, stretáva sa tak s priateľmi alebo je novo získava.

Čo je pri prevádzkovaní loptových hier dôležité?

Pre hranie loptových športov je samozrejme najdôležitejší správny výber športového vybavenia špecifického pre daný loptový šport. Výber športového vybavenia ovplyvňuje celkovú kvalitu hry.

Základom teda bude vybrať vhodný loptu. Lopta ale nie je jedinou športovou pomôckou, ktorú treba riešiť, ďalej je potrebné sa zamerať na ďalšie športové príslušenstvo k danému športu, ktoré neskôr rozvedieme pri jednotlivých loptových športoch a ktoré na našich stránkach ponúkame.

Medzi najznámejšie loptové športy patrí bezpochyby futbal, basketbal, tenis, hádzaná či volejbal. V posledných rokoch sa do popredia dostal aj florbal. Ďalej sem môžeme zaradiť rugby, americký futbal, futsal, nohejbal, pozemný hokej, baseball a softbal.

1

Futbal

Názov tohto športu pochádza z angličtiny, je odvodený od slov foot (noha) a ball (lopta). U nás sa označuje tiež kopaná, v USA soccer. Jedná sa o bezpochyby najpopulárnejší a najrozšírenejší loptový šport. Futbal v dnešnej podobe vznikol v Anglicku v 16. storočí. Z Anglicka sa potom futbal rozšíril po Európe a ďalších kontinentoch. V roku 1904 bola založená dnešná FIFA (Medzinárodná futbalová asociácia).

Aké futbalové vybavenie si môžete na našom e-shope zaobstarať?


Basketbal

Basketbal patrí tiež k veľmi obľúbeným športom, vznikol v USA a hrá sa takmer po celom svete. Česky sa basketbal nazýva aj basketbal. Názov totiž vychádza zo slova basket, čo je anglicky kôš.

Zaujímavosťou je, že basketbal bol na začiatku dosť statický, pretože sa s loptou hráč nemohol pohybovať, čoskoro sa však toto pravidlo opustilo a basketbal sa veľmi rýchlo rozšíril po celých Spojených štátoch a následne do ďalších krajín. V roku 1932 bola založená Medzinárodná basketbalová federácia (International Basketball Federation IBF) a od roku 1936 je basket súčasťou olympijských hier.

Aké vybavenie na basket si môžete na našom e-shope zaobstarať?

2

3

Florbal

V posledných rokoch sa do popredia medzi známe loptové športy dsotává tiež florbal, ktorého obľuba rapídne narastá. Florbal vznikol v USA, ale oficiálne sa za kolísku florbalu považuje Švédsko, ktoré je dominantný svetovou veľmocou florbalu, udáva smer jeho vývoja a jeho pravidiel. Česko je v počte registrovaných hráčov na treťom mieste po Finech a pred Švajčiarmi.

Aké florbalové vybavenie si môžete na našom e-shope zaobstarať?


Volejbal

Volejbal je veľmi rozšírený šport, ktorý má tiež plážovú variantu. Názov je odvodený od slova volley (slovensky volaj čiže priame odohranie lopty z prvého dotyku). Slovensky sa označuje aj ako volejbal. Volejbal vznikol v USA ako bezkontaktný tímový halový šport s minimálnym rizikom zranenia. V roku 1947 bola založená Medzinárodná volejbalová federácia (FIVB) a prvé majstrovstvá sveta sa uskutočnilo v roku 1949 a konalo sa v Prahe! Od roku 1964 je volejbal súčasťou olympijských hier.

Aké volejbalové vybavenie si môžete na našom e-shope zaobstarať?

4

5

Baseball

Baseball bol vynájdený v USA, kde je národným športom. Veľmi populárny je aj v Kanade, a tiež v Južnej Amerike, najmä v karibskej oblasti. Ďalej sa baseball tešia veľkej obľube aj v Austrálii, Juhoafrickej republike a vo východnej Ázii (hlavne v Japonsku, Kórejskej republike a Číne). Najznámejší a najslávnejší ligovú baseballovú súťaží je samozrejme severoamerická Major League Baseball (MLB).

Aké baseballové vybavenie je možné v našom e-shope zaobstarať?

Medzi ďalšie obľúbené loptové športy potom patrí tiež hádzaná, nohejbal alebo vodné pólo.


Vyberajte zo širokej ponuky loptových športov

Dostupné od 30.09.2024
Brankový set MASTER 2v1 s loptou
28.50 €
27.50 €
Skladom: 5 kusov
Set na beach volejbal SCHILDKROT Fun
Doprava zadarmo
155.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Baseballová rukavice - veľ. 13"
25.90 €
Skladom: 10 a viac kusov
Basketbalový kôš s doskou MASTER 110 x 75 cm Acryl
Doprava zadarmo
87.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Florbalový set STIGA Rookie 45
16.50 €
15.40 €
Prečítajte si tiež


Všetko o volejbale


Čítaj viac

Vyskúšajte basketbalové koše so stojanom a dosky Master!


Čítaj viac

Ako vybrať futbalovú bránku


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa