MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Čo tak dať si cheat day?

Asi všetci sme už niekedy počuli o tzv. cheat day. Fenomén, ktorý rozdeľuje fitness komunitu na dva tábory. Ako to teda je? Pomáha cheat day so zhadzovaním kíl a udržiavaním rovnováhy v tele, alebo by ste sa mu mali radšej oblúkom vyhnúť? Správnu odpoveď asi nikdy nezískame. Tak ako všetko, aj cheat day má svoje pre a proti.


Pozitívne vplyvy na telo a myseľ

Všeobecne sa neodporúča držať drastické diéty, ktoré nás deprimujú a neprinášajú nám radosť, pretože z dlhodobého hľadiska hrozí veľké riziko, že túto diétu zakončíme poriadnym prejedaním. Odporúčame preto hľadať spôsob stravovania, ktorý nás nebude obmedzovať, ale dodá nám všetky potrebné živiny.

Ak dodržujeme vyvážený stravovací režim, cheat day môže byť prospešný nielen pre našu psychiku, ale aj pre naše telo po fyzickej stránke. Odmena za to, že sa staráme o naše telo, nám pomôže sa uvoľniť a odreagovať. Zároveň nabudíme metabolizmus, doplníme glykogénové zásoby energie a budeme tak môcť zvýšiť náš športový výkon na maximum.

Na čo si dať pozor, pokiaľ chcete s cheat day začať?

Asi najväčším nepriateľom čo sa týka stravovania je naša vlastná vôľa a prístup. Koľkokrát sa vám stalo, že sa jeden cheat day zmenil na dni alebo aj týždne a horko ťažko ste sa vracali späť do športovej rutiny? Pokiaľ teda chcete s cheat day začať, spýtajte sa sami seba:

  • Ako dlho už dodržiavam zdravý stravovací režim? Pokiaľ máme nastavený jedálniček napríklad týždeň, hrozí oveľa väčšie riziko, že vďaka jednému cheat day sa už k pôvodnému plánu nevrátime.
  • Som schopný/á dodržiavať po zvyšok týždňa striktnú diétu?

A na čo si dať pozor?

Cheat day nie je o tom, že zjeme všetko, čo uvidíme. Rozhodne by to nemalo znamenať nadmerné prejedanie, ktoré by nám mohlo spôsobiť nevoľnosť a nadmerné zavodnenie organizmu.

Cheat day taktiež môže negatívne ovplyvňovať našu psychiku. Pozor by si mali dať preto tzv. veční diétári, u ktorých hrozí veľké riziko výčitiek svedomia. Je dobré si ale uvedomiť, že pokiaľ poctivo dodržujete striktnú diétu, jeden deň, kedy si doprajeme, nám neublíži. Naopak nám môže pomôcť sa zregenerovať a pripraviť sa na nový týždeň ako po fyzickej, tak psychickej stránke.

Nájdite tú správnu rovnováhu

Každý sme iný, a tak by ani cheat day nemal vyzerať pre všetkých rovnako. Niekomu vyhovuje jeden cheat day týždenne, keď si urobia radosť. Iným môže vyhovovať napríklad cheat meal, ktorý nie je obmedzený na jediný deň, znamená to ale, že si raz za čas doprajeme jedlo, na ktoré máme práve chuť. K tomuto nám dopomôže tzv. Paretovo pravidlo 80/20.

Jednoducho 80% času dodržujeme nami nastavený stravovací režim a 20% času sa ?odmeňujeme?. Nemusíme sa tak báť, že sa budeme musieť obmedzovať napríklad na rodinných oslavách alebo na večeru s priateľmi.

Prečítajte si tiež


Sponeta - odborníci na stolný tenis


Čítaj viac

Ako vybrať správnu trampolínu - rady a tipy


Čítaj viac

Nadzemný bazén - ideálná kúpačka


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa