MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Kvalitná karimatka vás ochráni pred chladom

Chystáte sa na nocovanie v prírode? Okrem vhodného spacáku a stanu budete určite potrebovať kvalitnú izolačnú podložku, ktorej sa rovnako hovorí karimatka. Jej hlavným účelom je izolovať chlad od zeme. Má veľký vplyv na celkový pôžitok a komfort behom táborenia.

Karimatky alebo izolačné podložky sú v dnešnej dobe bežnou současťou outdoorového vybavenia. Na trhu nájdete široký výber najrôznejších modelov, ktoré se líšia kvalitou aj výslednou cenou.

Medzi základne typy zaraďujeme:

1. ALU karimatka (alumatka)

2. Penová karimatka

3. Samonafukovacia karimatka

4. Nafukovacia karimatka

5. Nafukovacie matrace

Okrem týchto variant existujú samozrejme aj špeciálne karimatky napríklad na jógu alebo aerobic. Tie však so sebou na hory asi potrebovať nebudete.

ALU karimatky (alumatky)

Alumatky sú vyrobené z penového materiálu a potiahnuté reflexnou hliníkovou vrstvou. Vďaka tomu sú naozaj veľmi tenké a takmer nič nevážia. Chránia hlavne pred špinou a vlhkom, avšak pohodlie pri spánku vám veľmi nezvýšia. Hodia sa preto skôr pre trampovanie v prírode alebo ako núdzová náhrada v prípade potreby bivaku.

Penové karimatky

Pena má výborné izolačné vlastnosti. Penové karimatky sú preto ľahké, relatívne lacné a znesú aj častejšie použitie, tzn. vzniknuté škrabance a diery neznižujú ich izolačné vlastnosti. Čo naopak izolačná schopnosť znižuje, je vlhko. Preto je dobre nosiť karimatku v obale. Menšou nevýhodou je horšia skladnosť pri presunoch v teréne. Výslednú izolačnú schopnosť ovplyvňuje tiež hrúbka karimatky. Do náročnejších podmienok určite vyberte penovú s hrúbkou 12 mm a viac. Najčastejšie sú penové karimatky vyrobené z polyethylenu (PE). Môžu byť potiahnuté fóliou, ktorá neprepustí vodu ? tou stranou pokladáme karimatku na zem. Kvalitnejším materiálom používaným u penových karimatiek je EVA (etylenvinylacetát). Je komfortnejšia, hladšia, pružnejšia s dlhšou životnosťou a vyššou schopnosťou neprepustiť vodu. Tento typ karimatiek se vyrába aj v skladacej variante, kde je veľkou výhodou skladnosť zloženej karimatky.

Samonafukovacie karimatky

Tento najobľúbenejší typ karimatky je vyrobený zo špeciálného ľahkého penového plastu s otvorenými pórmi, ktorý je uzavretý do nepriedušného obalu, spoje sú k sebe pevne zlepené a povrchy oboch materiálov sú k sebe spojené. V jednom rohu karimatky je ventil, po jeho otvorení pena nasáva vzduch tým, ako sa rozpína a k dosiahnutiu požadovaného stavu je potreba karimatku ešte trochu dofúknuť. Veľkou výhodou samonafukovacích karimatiek je to, že ich pohodlne zbalíte na cesty, majú skvelé izolačné schopnosti, neprepustia vodu a výborne sa na nich vyspíte. Tak veľa výhod znamená aj trochu vyššiu cenu.

Nafukovacie karimatky

Nafukovacie karimatky sú kompromisom medzi samonafukovacími karimatkami a nafukovacími matracmi. Výhodou je väčšia hrúbka po nafúknutí, čo prináša aj vyšší tepelný komfort. Niektoré nafukovacie karimatky sú vybavené vstavanou pumpičkou, takže manipulácia s nimi je jednoduchá a pohodlná.

Nafukovacie matrace

Nafukovacie matrace sa vyrábajú s niekoľkými komorami, aby pri poškodení jednej nebola stratená všetka izolačná schopnosť. Kvalitné nafukovacie matrace by mali byť dostatočne mechanicky odolné. Ich výhodou je vysoký komfort pri spaní a výborné izolačné schopnosti. Nevýhodou, hlavne u pešej turistiky, môže byť ich vyššia hmotnosť a pracnosť pri nafukovaní (väčšinou nutnosť použitia pumpy).

Okrem karimatky a spacieho vaku si pod stan vezmite aj také nejaké spoločenské hry, pri ktorých sa dobre pobavíte. A pokiaľ plánujete túry, pribaľte aj dobré trekingové palice.

Chystáte se v lete pod stan? Nezabudnite vziať so sebou kvalitnú karimatku alebo nafukovaciu matrac z nášho e-shopu. Pozrite sa tiež na celú našu kategóriu Camping a outdoor.

Prečítajte si aj:

Ako vybrať spacák, v ktorom neumrznete ani sa neupečiete

Ako vybrať správny stan

alebo prejdite rovno k výberu karimatky na našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa