MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať čelovku

Čelové svetlo alebo čelovka posvieti na cestu v kempe, pri výstupe na kopec, pri cyklotúre, ale aj na ceste z krčmy alebo pri hľadaní stratenej skrutky v dielni. Univerzálny výrobok použiteľný vždy a všade v tej najlepšej kvalite ale nehľadajte. Každá aktivita si vyžaduje posilnenie určitej konkrétnej vlastnosti svetla. Ako vybrať tú najlepšiu?

1. Svietivosť a dosvit

V prvom rade si ujasnite, kde chcete čelovku používať. Pokiaľ na bežne večerné prechádzky okolo domu, ako zálohu pri ceste lesom alebo pri kempovaní, zvoľte lacnejšie varianty s menšou svietivosťou a dosvitom. Svietivosť udáva, ako je svetlo čelovky silné a dosvit zas to, na koľko metrov uvidíte. Niektoré čelovky majú tiež zoom, ktorý umožňuje nastaviť veľkosť svietiacej plochy.

Naopak na vysokohorské túry v sychravom počasí zvoľte vysokú svietivosť aj dosvit, určite oceníte aj automatické zapínanie čelovky mávnutím ruky alebo automatické prispôsobenie svetelného kužeľa podľa toho, či sa pozeráte do diaľky alebo na blízko.

2. Typ napájania a zdroj svetla

Čelovky sú obvykle napojene batériami, a to buď klasickými alebo dobíjacími. U dobíjacích batérií šetríte prírodu, ale myslite na to, že nie vždy je možné dať batérie nabiť. Vtedy sa vyplatí mať v batohu klasické batérie do zálohy. Druhou možnosťou je nakúpiť priamo samostatné nabíjacie čelovky.

Ideálnym a najčastejším zdrojom svetla sú pri čelovkách LED diódy. Ich výhodou je nízka spotreba energia a zrovnateľná alebo vyšší výkon oproti klasickým žiarovkám. Sú odolnejšie voči nárazom, a preto ich využijete behom náročnejších športových aktivít.

3. Čelovka na behanie alebo do hôr

Pre beh alebo bicykel vyberajte čelovku s nízkou hmotnosťou a väčšou odolnosťou voči otrasom. Pri behaní v noci alebo v lese sa zamerajte na vysokú svietivosť a možnosť zoomovania. Môžete si tak nastaviť veľkosť osvetľovanej plochy.

Pre vysokohorskú turistiku zvoľte výkonné LED čelovky s vysokou svietivosťou a jednoduchým ovládaním, napríklad mávnutím rukou. Preverte si tiež jej vlhkuvzdornosť a vodotesnosť.

Pre kempovanie postačí jednoduchšie a lacnejšie čelové svietidlo, ktoré vám posvieti pri stavaní stanu alebo zakladaní ohňa.

Detská čelovka by mala umožniť presne nastavenie pásku na hlave, aby nepadala, a zároveň vyberajte tie s nízkou hmotnosťou.

Špeciálnou kategóriou sú čapice a čelenky so zabudovaným čelovým svetlom. Plní funkciu kvalitnej pokrývky hlavy a čelovky v jednom, naviac svieti aj vzadu a umožňuje prepínať rôzne svetelné módy.

4. Lucerny a ručné svietidlá

Okrem čeloviek sa napríklad pri kempovaní vyplatia aj lucerny, ktoré môžete postaviť na stôl a zahrať si pri ich svetle napríklad žolíka. Ručné svietidlá sú zas klasikou pre použitie v domácnostiach.

Potrebujete si posvietiť na cestu? Pozrite sa na našu ponuku svietidiel ? čeloviek alebo sa inšpirujte v celej kategórii Camping a outdoor.

Prečítajte si aj:

Ako vybrať správny stan

Ako vybrať turistický varič do prírody

Alebo prejdite rovno k výberu čelovky na našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa