MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Hurikán

Ako vybrať a udržiavať baseballovú rukavicu

Baseballová rukavica je spoločne s baseballovou pálkou elementárnym vybavením tohto dnes stále obľúbenejšieho športu. Aby sme vám pomohli si baseballovú rukavicu správne vybrať, pripravili sme tento článok, obsahujúci základné údaje, s ktorými budete pri výbere pracovať. V tomto článku tiež nájdete rady, ako novo vyhotovenú baseballovú rukavicu správne udržiavať.


Výber rukavice

Baseballovú rukavicu vyberáme primárne podľa veľkosti, ďalej podľa hráčskeho postu. V neposlednom rade hľadíme na kvalitu rukavice, ktorá sa zvyčajne odvíja od ceny, a na prípadne použitej špeciálnej technológie.

Výber baseballovej rukavice podľa veľkosti

Najpresnejšie výber vašej rukavice urobíte na základe veľkosti rukavice a rozmerov svojej ruky. Rukavice na baseball sa číslujú opäť v palcoch, táto jednotka sa u baseballového vybavenie používa tradične s odkazom na vznik baseballu v anglosaských krajinách. Pre zaujímavosť, jeden palec čiže anglicky jeden inch činí 2,54 centimetrov presne. Jedna stopa čiže foot činí 12 palcov. Jednotlivé veľkosti tiež určujú hráčsku kategórii z hľadiska veku.

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené odporúčané hodnoty veľkostí baseballových rukavíc vzhľadom k rozmerom vašej ruky v centimetroch. Ruku si zmeriate tak, že položíte meter na natiahnutú dlaň a meriate od končekov najdlhších prstov k zápästiu.


Ťahom po displeji posuňte tabuľku

Hráčska kategória

Veľkosť baseballovej rukavice

Veľkosť ruky

Detské

9"

< 15 cm

Detské

9,5"

< 16 cm

Detské

10"

< 17 cm

Detské

10,5"

< 18 cm

Juniorské

11"

< 19 cm

Juniorské

11,5"

< 19,5 cm

Juniorské

11,75"

< 20 cm

Seniorské

12"

< 20,5 cm

Seniorské

12,5"

< 21,5 cm

Seniorské

13"

< 21,5 cm

Seniorské

13,5"

> 22 cm


Pri výbere vašich baseballových rukavíc podľa veľkosti nezabudnite na to, že veľkosti rukavíc sú približné.

Bude tiež záležať na tom, či máte väčšiu dlaň alebo dlhšie prsty. Ak máte napríklad väčšie dlaň a menšie prsty, vyberajte väčšie rukavice. Vždy platí, že rukavicu treba nakoniec tiež poriadne vyskúšať. Ak vám vaša objednaná rukavice nebude sedieť, ihneď nám ju pošlite, bude vám bezplatne vymenená za inú veľkosť.

Pozor u softballu, kde je to trochu inak. U softballových rukavíc je potrebné si uvedomiť, že zatiaľ čo baseballový loptička má 9 palcov, obvod softballového loptičke činí 12, popr. 11 inch, to znamená, že rukavice teda musí byť dostatočne veľká. Zvyčajne to však nie je problém. Napríklad najmladší softballová kategórie hrá s 9 "loptičky.

Výber baseballovej rukavice podľa hráčskeho postu

Baseballové rukavice sa podľa hráčskych postov delia na rukavice polarské, zadácké a prvoamaterské. Vyberajte rukavicu podľa svojho postu. Pitcher (nadhadzovač) by mal pri výbere baseballovej rukavice dbať na to, aby mala jeho rukavice plný košík, čím súperovi neodkrýva držanie lopty pred vlastným nadhodom, teda neprezrádza typ technického nadhode.

Údržba baseballových rukavic

Baseballovú rukavicu pred prvým použitím vždy dokonale potrieme olejom na kožu! Po tréningu a zápase svoju rukavicu riadne očistíme a necháme dôkladne vyschnúť. Suchú a čistú rukavicu potom pravidelne ošetrujeme impregnačným prostriedkom určeným na kožené výrobky. Ošetrenie rukavíc je dobré vykonávať s pomocou malého štetca, s ktorým sa dostanete aj do najdrobnejších miest a záhybov rukavice, predovšetkým sa jedná o spojovací a uťahovacie remienky.

Tieto remienky sa tiež odporúča po ošetrení utiahnuť - pri uťahovaní musia byť vždy riadne ošetrené konzervačným prostriedkom! Uťahovaním remienkov vyschnutých totiž riskujeme ich pretrhnutiu, ktoré sa veľmi ťažko opravujú a musia sa tak vymeniť. Pravidelnou údržbou svoje rukavice výrazne zvýšite jej životnosť.


Vyberajte zo širokej ponuky

Dodacia lehota 14 pracovných dní
Baseball set II pálka + loptička + rukavica - junior
34.70 €
Skladom: 2 kusy
Baseball rukavica DH 120 - 12
22.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Baseballová rukavice - veľ. 13"
25.90 €
Dodacia lehota 14 pracovných dní
Baseball rukavica SPARTAN
10.30 €
Prečítajte si tiež


Všetko o baseballe


Čítaj viac

Ako vybrať baseballovú pálku


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa